Сифат даражаси юқори бўлган Хоразмнинг олтин хирмони
Хоразм вилоятдаги ғалла етиштирувчи фермер хўжаликлар ва дон кластерлари томонидан 2024 йил ғалла қабул қилиш мавсумида 85 минг тонна буғдой дони, шундан 77 минг тонна товар дони шу жумладан жамғарма ҳисобига 26 минг 900 тонна, вақтинча сақлаш учун 50 минг 100 тонна ва 8 минг тонна уруғлик буғдой дони етиштирилиши режалаштирилган.
Вилоятда жорий йилнинг 7 июнь кунидан ғалла ўриш йиғиш ишлари бошлаб юборилган бўлиб, вилоятдаги ғалла етиштирувчи фермер хўжаликлар ва дон кластерлари томонидан вақтинча сақлаш ҳамда давлат захираси учун ўзларига берилган дон топшириш бўйича топшириқларни жуда қисқа муддатлар ичида ортиғи билан бажарилишига эришдилар.
Хоразм вилоятида белгиланган вазифаларга кўра, давлат захира 27 минг 829 тонна ёки 102 фоиз ва вақтинча сақлаш учун қабул қилиниши 70 минг 737 тонна ёки 143 фоиз ғалла дон қабул қилувчи корхоналарига топширилди.
Ўзагроинспекциянинг Хоразм вилояти бошқармасининг масъул мутахассислари томонидан қабул қилувчи ва топширувчилар ўртасида доннинг сифати бўйича юзага келадиган низоли масалаларни ҳаққоний ҳал қилинишига эришилди.
Вилоят бошқармаси мутахассисларининг сай ҳаракатлари натижасида давлат захирасига қабул қилинган 27 минг 829 тонна ва вақтинча сақлаш учун қабул қилинган 70 минг 737 тонна буғдой донлари юқори 3-синфларга қабул қилинишига эришилди.
Қабул қилинган донларнинг ўртача сифат кўрсаткичлари намлиги 12,38 фоиз, ифлослиги 3,04 фоиз, донли аралашмаси 4,28 фоиз, натура оғирлиги 751г/л, клейковина миқдори 23 фоиз, шаффофлиги 53 фоизни ташкил қилди.
Ўз навбатида вилоятда дон қабул қиладиган дон корхоналар ва уларга қарашли дон қабул қилиш шахобчаларига бириктирилган “Ўзагроинспекция”нинг Хоразм вилояти бошқармаси мутахассислари томонидан қабул қилинаётган донларни сифат кўрсаткичларига қараб жойлаштириш, олинган намуналарни амалдаги меъёрий хужжатлар асосида тахлил қилиниши ва таҳлил натижаларини тўғри расмийлаштириш бўйича маъсул бўлган мутахасисларга кўрсатмалар берилиб, ижроси тўлиқ назорат қилиб борилмоқда.

Khorezm's golden thresher of high quality
85,000 tons of wheat grain, including 77,000 tons of commercial grain, including 26,900 tons for the fund account, 50,100 tons for temporary storage and 8,000 tons of seed wheat by grain-growing farms and grain clusters in the Khorezm region in the 2024 grain receiving season it is planned to grow grain.
Harvesting of grain has started in the region since June 7 of this year, and grain growing farms in the region and the grain clusters have achieved the fulfillment of their assignments for temporary storage and the delivery of grain for the state reserve within a very short period of time.
According to the tasks set in Khorezm region, 27 thousand 829 tons or 102 percent of the state reserve and 70 thousand 737 tons or 143 percent of the state reserve and 70 thousand 737 tons or 143 percent of the grain received for temporary storage were handed over to grain receiving enterprises.
The responsible experts of the Khorezm regional office of "Uzagroinspektsiya" achieved a fair resolution of the conflicting issues arising between receivers and senders regarding the quality of grain.
27 thousand 829 tons of wheat grains accepted for state reserve and 70 thousand 737 tons of wheat grains accepted for temporary storage as a result of the efforts of experts of the regional administration were accepted into the upper 3rd classes.
The average quality indicators of received grains are moisture 12.38%, dirtiness 3.04%, cereal mixture 4.28%, bulk weight 751g/l, gluten content 23%, transparency 53%.
On the other hand, the specialists of the Khorezm regional office of "Uzagroinspektsiya" attached to the grain receiving enterprises and their grain receiving stations in the region place the received grains according to their quality indicators, and analyze the received samples based on the current regulatory documents and the specialists responsible for the correct formalization of the analysis results are given instructions and their execution is fully monitored.