Хоразм: Уруғлик ғалла майдонларини апробация кўригидан ўтказиш юзасидан семинар ташкил этилди
Вилоятда 2024-йил уруғлик ғалла ҳосили учун 70 нафар дон етиштирувчи субъектлар томонидан 2 мингдан ортиқ гектар майдонга кузги буғдойнинг 10 та селекцион навларидан авлодлар бўйича жами 8000 тонна уруғлик дон етиштириш режалаштирилган.
Жорий йилнинг 16-май куни 2024-йил ҳосилидан уруғлик дон тайёрлаш мақсадида Янгибозор тумани “Хоразм фахри” уруғчилик кластери уруғлик ғалла майдонида келгуси йил ҳосили учун жамғариладиган уруғлик ғалла майдонларини апробациядан ўтказиш бўйича семинар ўтказилди.
Семинарда Қишлоқ хўжалиги бошқармаси, Уруғчиликни ривожлантириш маркази вилоят бошқармаси, Инспекциянинг вилоят ва туман бўлимлари, Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази ДМ, ва уруғлик ғалла етиштирувчи субъектлар раҳбарлари иштирок этдилар.
Тадбирда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги таклифида белгиланган юқори авлодли уруғлик дон етиштириш жараёнларида умумий майдонларга нисбатан авлодлар ўртасидаги мутаносиблик ва оралиқни сақлаган ҳолда апробациядан ўтказиш белгиланганлиги , шунингдек, Президентнинг 2018-йил 27-апрелдаги ПҚ–3683-сонли қарорида белгиланган “битта вилоятда ўнтадан кўп, битта туманда бештадан кўп бошоқли дон экинларининг районлаштирилган навларини жойлаштиришга йўл қўйилмаслиги” борасида фикрлар алмашилиб, апробаторларга бу борада тушунтиришлар бериб ўтилди.
Бугунги кунда юқори авлодли уруғликлар асосан Янгибозор ва Урганч туманлари ҳиссасига тўғри келмоқда.
Хусусан, Янгибозор тумани бўйича 2024-йил ҳосилидан 23 нафар уруғлик дон етиштирувчи субъектлар томонидан 1 060 гектар уруғлик майдонларида кузги буғдойнинг 5 та селекцион навларидан авлодлар бўйича жами  4 504 тонна уруғлик дон етиштириш режалаштирилган.
Урганч тумани бўйича 2024-йил ҳосилидан 10 нафар уруғлик дон етиштирувчи субъектлар томонидан 260,5 гектар уруғлик майдонларида кузги буғдойнинг 5 та селекцион навларидан авлодлар бўйича жами 876 тонна уруғлик дон етиштириш режалаштирилган.
Шунга кўра, апробация жараёнларида аниқланган барча мунозарали масалаларни Инспекция томонидан ҳал қилиниши бўйича тушунтиришлар берилиб, апробация кўригини ҳукуматнинг тегишли қарори асосида тасдиқланган низом талабларига биноан ўтказиш лозимлиги таъкидланди.
Хусусан, уруғлик майдонларда нав тозалиги оригинал ва элита авлодли уруғликда 99.7 фоиз, р-1 авлодида 98 фоиздан кам бўлса, чанг қоракуя билан зарарланиш 0.3 фоиз ва қаттиқ қоракуя билан 0.1 фоиздан юқори бўлса уруғликдан чиқариш чораларини кўриш ҳамда ажралиши қийин бўлган бегона ўтлар поялари билан ифлосланиш даражаси 2 фоиздан юқори ва ажралиши қийин бўлган маданий ўсимлик турлари билан ифлосланиш даражаси 3 фоиздан юқори бўлган майдонлар яроқсиз- деб топилиши қатъий назорат қилиб борилиши тўғрисида маълумотлар бериб ўтилди.
Семинар давомида Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигининг вилоят бошқармаси, Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази вилоят бўлими ҳамда Қишлоқ хўжалиги бошқармасининг апробация кўригига масъул ходимлари томонидан қўшимча кўрсатмалар бериб кетилди.
Келгуси йил ҳосили учун юқори сифатли навдор уруғлик захирасини яратишда бу каби тадбирларнинг ўрни ва аҳамияти жуда катта бўлиб, ғаллачиликда иқтисодий самарадорликнинг юқори бўлишига замин яратади.

Хорезм: Организован семинар по разрешительной проверке полей семенного зерна
К урожаю семенного зерна 2024 года в регионе планируется вырастить в общей сложности 8000 тонн семенного зерна 10 селекционных сортов озимой пшеницы на площади более 2000 га 70 зерноводческими субъектами.
16 мая текущего года в целях подготовки семенного зерна урожая 2024 года на семенном поле семенного кластера «Хорезм Фахри» Янгибазорского района утверждены семенные поля, подлежащие накоплению для урожая следующего года. состоялся семинар по трансферу.16 мая текущего года в целях подготовки семенного зерна урожая 2024 года на семенном поле семенного кластера «Хорезм Фахри» Янгибазорского района утверждены семенные поля, подлежащие накоплению для урожая следующего года. состоялся семинар по трансферу.
В семинаре приняли участие руководители департамента сельского хозяйства, регионального отделения Центра развития семеноводства, областных и районных отделов инспекции, Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции, руководители предприятий семенного хозяйства.
На мероприятии было установлено, что в процессах производства семенного зерна высокого поколения, установленных по предложению Министерства сельского хозяйства, в отношении общих площадей было решено пройти одобрение с сохранением пропорции и расстояния между поколениями, а также постановление Президента от 27 апреля 2018 года № PQ-3683 Обмен мнениями о «недопустимости размещения более десяти региональных сортов зерновых культур в одной области и более пяти в одном районе» и даны разъяснения утверждающим лицам в этом отношении.
Сегодня кланы высокого поколения в основном представлены Янгибазорским и Ургенчским районами.
В частности, в Янгибазорском районе на 1060 га семенных площадей от урожая 2024 года планируется вырастить 4504 тонны семенного зерна 5 селекционных сортов озимой пшеницы.
Всего от урожая 2024 года в Ургенчском районе на 260,5 га семенных площадей планируется вырастить 876 тонн семенного зерна 5 селекционных сортов озимой пшеницы.
Соответственно, даны разъяснения по решению всех спорных вопросов, выявленных в процессе согласования Инспекцией, а также подчеркнуто, что рассмотрение согласования должно проводиться в соответствии с требованиями нормативных актов, утвержденных на основании соответствующего решения Инспекции. правительство.
В частности, при чистоте семян исходного и элитного поколений менее 99,7 процентов, поколения р-1 - менее 98 процентов, при зараженности мучнистой росой более 0,3 процента и твердой милдью более 0,1 процента; Необходимо принять меры по удалению из семян. Участки, на которых более 2% видимой и трудноотделяемой засоренности стеблей сорняками и более 3% трудноотделимых видов культурных растений признаны непригодными и предоставлена ​​информация строгого контроля.
В ходе семинара дополнительные поручения были даны региональным отделением Агентства по карантину и защите растений, региональным отделением Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве, а также должностными лицами, ответственными за рассмотрение разрешительных документов Министерства сельского хозяйства.
Роль и значение такой деятельности в создании качественного семенного фонда для урожая будущего года очень велики, и это создает основу для высокой экономической эффективности производства зерна.