ХОРАЗМ: ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИГИ ЕРЛАРИ ДАВЛАТ МУҲОФАЗАСИДА
Президентнинг “Маъмурий ислоҳотлар доирасида қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳасида давлат бошқарувини самарали ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида” 2023-йил 10-июндаги ПФ-90-сонли Фармони билан Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг қишлоқ хўжалиги ерларини муҳофаза қилишда давлат назоратини амалга ошириш соҳасидаги вазифа ва функциялари Инспекция томонидан амалга оширилиши белгиланди.
Шунга мувофиқ, Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Хоразм вилояти бошқармаси томонидан жорий йилнинг 2024-йил январь-апрель ойларида 57 та ҳолатда 6,2 гектар суғориладиган экин ер майдонлари ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқариш ҳолатлари аниқланиб, 3 миллиард 888 миллион, 47 минг сўм зарар ҳисоблаб чиқилган.
Қонун бузилиш ҳолатлари, жисмоний шахслар фаолияти бўйича 47 та ҳолатда 2.25 гектар майдонга 1 млрд 484 миллион 496 минг сўмлик, юридик шахслар (фермер хўжаликлари, тадбиркорлик субъектлари) фаолияти бўйича 10 та ҳолатда 3.95 гектар майдонга 2 млрд 503 миллион 551 минг сўмлик зарар ҳисобланган.
Мазкур қонунбузарликлар тоифаларга ажратилиб таҳлил қилинганда: - қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда ноқонуний қурилиш ишлари олиб бориш ҳолатлари бўйича – 56 та ҳолатда 2.5 гектар майдонга 1 млрд 654 миллион 530 минг сўмлик зарар етказилган;
- ноқонуний равишда тупроқнинг унумдор қатламини қазиб олиш орқали зарар етказиш бўйича – 1 та ҳолатда 3.7 гектар майдонга 2 млрд 233 миллион 516 минг сўмлик зарар етказилгани аниқланди.
Етказилган зарарларни ундириш бўйича 32 та ҳолатда (975 миллион 604 минг сўм) судларга даво аризалари киритилиши таъминланди, 1 та ҳолатда 7 миллион 139 минг сўм зарарни ихтиёрий муддатда тўлаш бўйича огоҳлантириш хати чиқарилди, 24 та ҳолатда эса 2 миллиард 905 миллион 303 минг сўм зарар ҳисобланиб, тўпланган ҳужжатлар кўриб чиқиш учун, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Н.Каримов- “Ўзагроинспекциянинг Хоразм вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси бошлиғи

With the President's Decree No. PF-90 dated June 10, 2023 "On measures for the effective organization of state management in the field of agriculture and food within the framework of administrative reforms", the task of the Ministry of Agriculture in the field of state control in the protection of agricultural land and It was determined that the functions will be carried out by the Inspectorate.
In accordance with this, in January-April 2024, in January-April 2024, 6.2 hectares of irrigated arable land were arbitrarily removed from agricultural circulation by the Khorezm Regional Department of the Inspection Inspection of Agro-Industrial Complex, and 3 billion 888 million, 47 thousand soums were found. damage is
calculated.
1 billion 484 million 496 thousand soums were calculated on the area of 2.25 hectares in 47 cases of violations of the law, 2 billion 503 million 551 thousand soums were calculated on the area of 3.95 hectares in 10 cases on the activity of legal entities (farms, business entities).
When these violations are divided into categories and analyzed: - in cases of illegal construction works on agricultural land - in 56 cases, 1 billion 654 million 530 thousand soums were damaged on an area of 2.5 hectares;
- regarding damage caused by illegal extraction of the fertile layer of the soil - in 1 case, it was determined that damage of 2 billion 233 million 516 thousand soums was caused to an area of 3.7 hectares.
In 32 cases (975,604,000 soums) for recovery of damages, lawsuits were filed in courts, in 1 case, a warning letter was issued to pay 7,139,000 soums in a voluntary period, and in 24 cases, 2,905,303,000 soums were considered damages. , the collected documents were sent to law enforcement agencies for consideration.
N.Karimov - Head of Department of Control of Agricultural Land Use of Khorezm Regional Department of "Uzagroinspektsiya"