ХОРАЗМ: ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИГИ ЕРЛАРИ ДАВЛАТ МУҲОФАЗАСИДА
Президентнинг “Маъмурий ислоҳотлар доирасида қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳасида давлат бошқарувини самарали ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида” 2023-йил 10-июндаги ПФ-90-сонли Фармони билан Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг қишлоқ хўжалиги ерларини муҳофаза қилишда давлат назоратини амалга ошириш соҳасидаги вазифа ва функциялари Инспекция томонидан амалга оширилиши белгиланди.
Шунга мувофиқ, Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Хоразм вилояти бошқармаси томонидан жорий йилнинг 2024-йил январь-апрель ойларида 57 та ҳолатда 6,2 гектар суғориладиган экин ер майдонлари ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқариш ҳолатлари аниқланиб, 3 миллиард 888 миллион, 47 минг сўм зарар ҳисоблаб чиқилган.
Қонун бузилиш ҳолатлари, жисмоний шахслар фаолияти бўйича 47 та ҳолатда 2.25 гектар майдонга 1 млрд 484 миллион 496 минг сўмлик, юридик шахслар (фермер хўжаликлари, тадбиркорлик субъектлари) фаолияти бўйича 10 та ҳолатда 3.95 гектар майдонга 2 млрд 503 миллион 551 минг сўмлик зарар ҳисобланган.
Мазкур қонунбузарликлар тоифаларга ажратилиб таҳлил қилинганда: - қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда ноқонуний қурилиш ишлари олиб бориш ҳолатлари бўйича – 56 та ҳолатда 2.5 гектар майдонга 1 млрд 654 миллион 530 минг сўмлик зарар етказилган;
- ноқонуний равишда тупроқнинг унумдор қатламини қазиб олиш орқали зарар етказиш бўйича – 1 та ҳолатда 3.7 гектар майдонга 2 млрд 233 миллион 516 минг сўмлик зарар етказилгани аниқланди.
Етказилган зарарларни ундириш бўйича 32 та ҳолатда (975 миллион 604 минг сўм) судларга даво аризалари киритилиши таъминланди, 1 та ҳолатда 7 миллион 139 минг сўм зарарни ихтиёрий муддатда тўлаш бўйича огоҳлантириш хати чиқарилди, 24 та ҳолатда эса 2 миллиард 905 миллион 303 минг сўм зарар ҳисобланиб, тўпланган ҳужжатлар кўриб чиқиш учун, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Н.Каримов- “Ўзагроинспекциянинг Хоразм вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси бошлиғи

ХОРАЗМ: ЗЕМЛИ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОГО ХОЗЯЙСТВА ПОД ОХРАНОЙ ГОСУДАРСТВА
Указом Президента № ПФ-90 от 10 июня 2023 года «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере сельского хозяйства и продовольствия в рамках административной реформы» поставлена ​​задача Минсельхоза в сфере государственный контроль в сфере охраны земель сельскохозяйственного назначения и Определено, что функции будет выполнять Инспекция.
В соответствии с этим Хорезмским областным управлением инспекции агропромышленного комплекса в январе-апреле 2024 года самовольно изъято из сельскохозяйственного оборота 6,2 га орошаемой пашни, а также 3 миллиарда 888 миллионов, Подсчитан ущерб на сумму 47 тысяч сумов.
1 миллиард 484 миллиона 496 тысяч сумов начислено на площади 2,25 га по 47 делам о нарушениях законодательства, 2 миллиарда 503 миллиона 551 тысяч сум начислено на площади 3,95 га в 10 случаях по деятельности юридические лица (фермерские хозяйства, хозяйствующие субъекты).
При этом данные нарушения разделены на категории и проанализированы: - по делам о незаконных строительных работах на землях сельскохозяйственного назначения - в 56 случаях на площади 2,5 га нанесен ущерб на сумму 1 миллиард 654 миллиона 530 тысяч сумов;
- в части ущерба, причиненного незаконным извлечением плодородного слоя почвы - по 1 делу установлено, что ущерб на сумму 2 миллиарда 233 миллиона 516 тысяч сумов причинен на площади 3,7 га.
В 32 случаях (975 604 000 сумов) о взыскании ущерба были предъявлены иски в суд, в 1 случае вынесено предупреждение о выплате 7 139 000 сумов в добровольном порядке, а в 24 случаях убытками признано взыскание на сумму 2 905 303 000 сумов. Документы направлены на рассмотрение в
правоохранительные органы.
Н.Каримов – начальник отдела контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Хорезмского областного управления «Узагроинспекции»