Сув олиш жойларида сув ҳисобининг юритилиши Агроинспекция назоратида
Президентимиз раҳнамолигида юртимизда сув маданиятини юксалтириш, сув хўжалигида ислоҳотларни жадаллаштириш, соҳа моддий-техника базасини мустаҳкамлашга жиддий эътибор берилмоқда. Экинларни суғоришда сув тежайдиган технологияни жорий қилиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Экин майдонларини томчилатиб суғориш усули ўзининг юқори самарадорлиги, яъни сув ресурслари чекланганлик шароитида кам сув сарфлаб барқарор юқори ҳосил олиш имконини бериш билан ажралиб туради.
Томчилатиб суғоришнинг афзаллиги, энг аввало, сув ресурсларини тежашда намоён бўлади. Бунга суғориш режимининг ўзига хослиги, буғланишнинг пастлиги, оби-ҳаётнинг беҳуда оқиб кетмаслиги туфайли эришилади, энг муҳими, томчилатиб суғоришда сув ўсимликка шланглар воситасида етказиб берилганлиги учун дала тупроғи қотмайди, натижада қаторлар оралиғига ишлов беришга эҳтиёж қолмайди. Тупроғи қотган майдон эса мавсум охирида сифатли ва осон ҳайдалади. Ўғит сув билан бирга берилганлиги боис, ўғитлаш учун техника ишлатишнинг зарурияти йўқолади, меҳнат ва ёнилғи-мойлаш материаллари тежалади. Далада сувчиларнинг қўл меҳнати кескин камаяди. Жумладан: сув сарфи 40-50 фоизга тежалиб, ёнилғи миқдори 50-60 фоизга иқтисод қилинади, минерал ўғитлар самарадорлиги 25-30 фоизга ортади, меҳнат ресурслари, иш ҳақи харажатлари тежалади, ҳосилнинг пишиш муддати 15-20 кунга тезлашади, ҳосилдорлик 25-30 фоизга ортади.
"Ўзагроинспекция"нинг Оққўрғон туман бўлими ходимлари томонидан туманда мавжуд фойдаланилмайдиган тупроқ ўзанли суғориш тармоғини текислаш ҳисобидан яъни, ошиқча сувларни беҳудага оқишини олдини олиш мақсадида туманда 37.0 км узунликдаги қаровсиз ва кераксиз бўлган ички суғориш тармоқларини кўмилиши тўғрисида, ҳамда сувдан фойдаланувчи хўжаликлар томонидан 2023 йил ҳосили учун сувдан фойдаланишига доир шартномалар ўз вақтида расмийлаштирилиб туман адлия бўлимида рўйхатдан ўтказилиши доимий назоратга олинган.
Бундан ташқари Ҳукуматнинг 2021 йил 3 апрелдаги “Сувдан фойдаланиш ва сув истеъмолида сув ресурсларининг ҳисоби ва ҳисоботини ҳамда мониторингини юритиш тартибини янада такомиллаштириш чора тадбирлари тўғрисида”ги 174-сонли қарорининг 4 бандига асосан сув олиш жойларини сувни бошқариш ва ҳисобга олиш воситалари билан жиҳозлаш, сувдан фойдаланиш, сув истеъмолчилари томонидан талабномаларни ўз вақтида берилиши, сув истеъмолида кундалик олинаётган сув ҳисобини юритилиши юзасидан назорат ўрнатилган.
Туманда сув ресурсларидан самарасиз ва мақсадсиз фойдаланиш ҳолатлари ҳамон учраб бормоқда. Ирригация тизимларидан сув олиш қоидаларини бузиш, сувни хўжасизларча ишлатиш, унинг ҳисобини юритиш қоидаларига амал қилмаслик жавобгарлик келтириб чиқарганлиги сабабли қонуний чоралар кўриб борилмоқда. Сув исрофгарчилигига йўл қўймаслик учун жойларда сув истеъмолчилари билан учрашувларда тарғибот ва ташвиқот ишларини ўтказилиши “Ўзагроинспекция”нинг Тошкент вилоят бошқармаси ҳамда Оққўрғон туман бўлими ходимлари томонидан алоҳида назоратга олиб борилмоқда.

Учет воды на водозаборах находится под контролем Агроинспекции
Под руководством Президента уделяется серьезное внимание повышению водной культуры, ускорению реформ в водном хозяйстве, укреплению материально-технической базы отрасли. Ведутся масштабные работы по внедрению водосберегающих технологий при поливе сельскохозяйственных культур. Способ капельного орошения обрабатываемых полей отличается высокой эффективностью, то есть позволяет получать стабильно высокий урожай при малом водопотреблении в условиях ограниченности водных ресурсов.
Преимущество капельного орошения заключается, прежде всего, в экономии водных ресурсов. Это достигается за счет уникальности режима орошения, малой испаряемости, отсутствия расточительного расхода воды, а самое главное, что полевая почва не затвердевает, так как при капельном поливе вода доставляется к растению по шлангам, в результате, междурядье обрабатывать не нужно. В конце сезона поле с укрепленной почвой вспахивается качественно и легко. Благодаря тому, что удобрение подается вместе с водой, отпадает необходимость использования техники для внесения удобрений, экономится труд и ГСМ. Ручной труд водников в поле резко сокращается. Например: расход воды экономится на 40-50%, топливо экономится на 50-60%, эффективность минеральных удобрений повышается на 25-30%, экономятся трудовые ресурсы и трудозатраты, ускоряется период созревания урожая к 15-20 дн., урожайность увеличивается на 25-30 процентов.
Сотрудниками Аккоргонского районного отделения «Узагроинспекция» в целях выравнивания неиспользуемой почвенной оросительной сети в районе, т. е. в целях предотвращения расточительного стока избыточной воды, 37,0 км заброшенных и ненужных по захоронению внутренних оросительных сетей , а также договоры водопользования под урожай 2023 года водопользовательными хозяйствами регулярно оформлялись и регистрировались в районных управлениях юстиции.
Кроме того, согласно пункту 4 постановления Правительства № 174 от 3 апреля 2021 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка учета и отчетности и контроля водных ресурсов при водопользовании и водопотреблении», водное хозяйство и учет водных ресурсов установлено оборудование водозаборных пунктов, водопользование, своевременная подача заявок водопотребителями, ежедневный учет водопотребления.
В районе до сих пор имеют место случаи неэффективного и нецелевого использования водных ресурсов. Нарушение правил забора воды из оросительных систем, нецелевое использование воды, несоблюдение правил ведения учета принимаются в качестве мер правового воздействия. В целях недопущения нерационального использования воды сотрудниками Ташкентского областного отделения «Узагроинспекции» и Аккоргонского районного отделения проводится особый контроль по пропаганде и агитации на встречах с водопотребителями.