Қишлоқ хўжалиги ерларига оид қонунбузарликлар аниқланмоқда
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан қатъий белгиланган мақсадларда фойдаланиш устидан назорат бугунги кунда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги "Ўзагроинспекция" томонидан амалга ошириб келинмоқда
Хусусан, “Қишлоқ хўжалигида ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-5742-сонли Фармонини ижросини таъминлаш мақсадида жойларда ер мутахассислари томонидан ваколат доирасида бир қатор вазифалар бажарилмоқда.
Инспекциянинг Тошкент вилояти бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан вилоятда юридик ва жисмоний шахсларга ажратилган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер майдонларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш ҳолатлари ўрганиб чиқилган.
Жумладан, Зангиота туманидаги “Наврўз” ҳудудидаги “ЛЮКС  МАКС АГРОМЧЖ (номи ўзгартирилган) томонидан суғориладиган ер тоифасига кирадиган 81 балл бонитетли қишлоқ хўжалиги харитасининг 321қ-323қ контуридаги 0.033021 гектар (330.21 кв.М) экин ер майдонида, Ўзбекистон Республикаси Ер кодексининг 44-моддасига зид равишда бинолар қурилиши натижасида экин ер майдонини қишлоқ хўжалиги фойдаланишидан чиқарилгани оқибатида етказилган зарар 41 млн 671 минг 94 сўм миқдорни ташкил этган.
Бундан ташқари, Эркин ҳудудидаги“Келажак АГРОМЧЖ (номи ўзгартирилган) томонидан қишлоқ хўжалиги харитасининг 60қ- контурдан 72 балл бонитетли 0.66 гектар суғориладиган ер майдони ўзбошимчалик билан  бинолар қурилиши оқибатида, 740 млн 834 минг 50 сўм миқдорда зарар ҳисобланган.
Шунингдек, ушбу ҳудуддаги ғалла-сабзавотчилик йўналишдаги “АГРО ЛидерМЧЖ (номи ўзгартирилган) қишлоқ хўжалиги харитасининг 383к-контурда  39 балл бонитетли 0,12 гектар суғориладиган ер майдони ўзбошимчалик билан  балиқ ҳовузи учун ковланганлиги оқибатида, 72 млн. 960 минг 980 сўм миқдорда зарар ҳисобланган.
Юқоридаги қонунбузарлик ҳолатлари бўйича барча ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига тақдим этилди.
Ш.Ахмедов,  "Ўзагроинспекция"нинг Тошкент вилоят бошқармасининг қишлоқ хўжалигига мўлжаланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлим бошлиғи

Выявляются нарушения земель сельскохозяйственного назначения
Сегодня контроль за использованием земель сельскохозяйственного назначения целевого назначения осуществляет «Узагроинспекция» при Минсельхозе.
В частности, в целях обеспечения реализации Постановления № ПФ-5742 «О мерах по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве» земельными экспертами на местах выполняется ряд задач в пределах своих полномочий. власть.
Отдел контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Ташкентского областного управления инспекции изучил вопросы целевого и эффективного использования земель сельскохозяйственного назначения, выделенных юридическим и физическим лицам в регионе.
В частности, на площади 0,033021 га (330,21 кв.м.) пашни на контуре 321к-323к сельскохозяйственной карты с 81 точкой, которая включена в категорию земель орошаемых ООО «ЛЮКС МАКС АГРО» ( наименование изменено) в районе «Навруз» Зангиатинского района, согласно статье 44 Земельного кодекса Республики Узбекистан Ущерб, причиненный выводом пашни из сельскохозяйственного оборота в результате строительства зданий в нарушение статьи составила 41 миллион 671 тысячу 94 сума.
Кроме того, в Свободной зоне ООО «Келажак АГРО» (наименование изменено) было выделено 740 миллионов 834 тысячи 50 сумов орошаемых земель площадью 0,66 га с рейтингом 72 балла из 60к-контура сельскохозяйственной карты. рассчитывается в результате произвольного строительства зданий.
Также на этом участке самовольно раскопано под пруд с рыбой 0,12 га орошаемой земли с кредитным рейтингом 39 по контуру 383к агрокарты ООО «АГРО Лидер» (наименование изменено) под пруд с рыбой, 72 млн. руб. Ущерб оценен в 960 тысяч 980 сумов.
Все документы по указанным нарушениям были переданы в правоохранительные органы.
Ш. Ахмедов, начальник отдела контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Ташкентского областного управления «Узагроинспекции»