ТОШКЕНТ ВИЛОЯТИДА ҒАЛЛА ЎРИШ КОМБАЙНЛАРИ МАВСУМГА ТАЙЁРЛАНМОҚДА
Етиштирилган ҳосилни нест-нобуд қилмай, қисқа фурсатларда йиғиштириб олиш учун ўрим-йиғимга пухта тайёргарлик кўриш бугунги кунда долзарб аҳамиятга эгадир.
Шу мақсадда Тошкент вилоятида мавжуд бўлган ғалла ўриш комбайнларини сифатли таъмирлаш ишларига бу йил ҳар йилгидан ҳам эртароқ киришилди.
Вилоят бўйича жами 217 дона, шундан 85 дона “Кейс 4088” ва “Неw Xolland” русумли, 95 дона “Класс” русумли, 29 дона “Вектор-410” русумли ва 8 дона бошқа русумли комбайнлар марказлашган ҳолда таъмирланмоқда.
Мавсумга қатнашувчи комбайнларни таъмирлаш учун жами 10 млрд.  962 миллион сўм, шундан “ЎзКейсСервис” қўшма корхонасига 5 млрд. 946 млн. 290 минг сўм, “ЎзКлаасСервис” МЧЖга 3 млрд 578 млн. ҳамда “Вектор” ва бошқа русумдаги комбайнлар учун 1 млрд. 438 млн. сўм пул маблағлари талаб этилса бугунги кун ҳолатида 7 млрд. 441 млн. сўм, пул маблағлари таъминотчи корхоналарга эҳтиёт қисимлар харид қилиш учун чиқарилган.
Вилоят бўйича  бугунги кун ҳолатига мавсумда қатнашувчи жами 217 дона ғалла комбайнларидан 191 донасида таъмирлаш ишлари якунланиб, тайёргарлик чизиғига қўйилди. Туманларда ташкил этилган қабул қилиш комиссиялари томонидан комбайнларини қабул қилиш ишлари олиб борилмоқда.
“Ўзагроинспексия” нинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари ходимлари томонидан таъмирлашни якунлаш юзасидан назорат тадбирлари ўтказилиб,  камчиликларни бартараф этиш бўйича тегишли мутасаддиларга кўрсатма ва тавсиялар берилган.
“Ўзагроинспексия”нинг Тошкент вилояти бошқармаси техника ҳолати назорат қилиш шўбаси бош мутахассиси

ЗЕРНОУБОРОЧНЫЕ КОМБАЙНЫ ТАШКЕНТСКОЙ ОБЛАСТИ ГОТОВЯТСЯ К СЕЗОНУ
Сегодня важно тщательно подготовиться к уборке урожая, чтобы в короткие сроки собрать выращенный урожай, не тратя его впустую.
С этой целью в этом году раньше обычного начались работы по качественному ремонту действующих зерноуборочных комбайнов в Ташкентской области.
Всего в регионе централизованно ремонтируется 217 зерноуборочных комбайнов, в том числе 85 моделей «Кейс 4088» и «Нью Холланд», 95 моделей «Класс», 29 моделей «Вектор-410» и 8 других моделей.
На ремонт комбайнов, участвующих в сезоне, будет потрачено 10 млрд сомов.962 млн сумов, из которых 5 млрд сумов выделено совместному предприятию «UzKeysService». 946 млн. 290 тыс. сумов, 3 млрд. 578 млн. сумов ООО «UzKlaasService». и 1 млрд. для «Вектора» и других типов комбайнов. 438 млн. Если требуемые средства в сумах, то на сегодняшний день это 7 млрд. сумов. 441 млн. сумов выделено организациям-снабженцам на приобретение запасных частей.
На сегодняшний день из 217 зерноуборочных комбайнов, участвовавших в уборке урожая, 191 завершил ремонт и готов к работе в регионе. Приемку комбайнов осуществляют приемочные комиссии, созданные в районах.
Сотрудниками областного управления и районных отделов «Узагроинспекции» проведены контрольные мероприятия по завершению ремонта, даны поручения и рекомендации соответствующим должностным лицам по устранению выявленных недостатков.
Главный специалист отдела контроля технического состояния Ташкентского областного управления «Узагроинспекции» Э. Рахимжанов