ТЎРТКЎЛ: таъмирдан чиққан комбайнлар кўрикдан ўтказилди
Қорақалпоғистон Республикаси, Тўрткўл туманида миришкор дехқонларимиз томонидан етиштирилган бошоқли дон ҳосилни нес-нобуд қилмасдан йиғиб олиш бугунги кунда соҳа ходимларининг энг долзарб вазифаси ҳисобланмоқда.
Ғалла ўрим-йиғим мавсумга тайёргарлик кўриш юзасидан туман бўйича жами 14 дона ғалла ўриш комбайнлари жалб қилинди. Шундан 2 дона КЕЙС, НЬЮ ХОЛЛАНД ва 12 дона КЛААС русумли комбайнлар ғалла ўрим-йиғим ишларига жалб этилиши режалаштирилган.
Махсус техникаларнинг таъмири учун 99 млн. сўм талаб этилиб мазкур маблағлар бугунги кунда тўлиқ ўзлаштирилган ҳамда сертификатга эга бўлган эҳтиёт қисмлар олиб келиниши таъминланган.
Олиб келинган эҳтиёт қисмларни тўлиқ ўрнатилиши ва таъмирлаш ишларининг сифатли бориши "Ўзагроинспекция"нинг Тўрткўл туман бўлими ходимлари томонидан доимий назорат қилиб борилди.
Жорий йилнинг 30 май куни инспекциянинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси ҳамда Тўрткўл туман ҳокими томонидан тузилган ишчи гуруҳ аъзолари иштирокида таъмирдан чиққан комбайнлар кўрикдан ўтказилди. Шунингдек ҳар бир комбайн операторларига уларни рағбатлантириш мақсадида, пул ва озиқ-овқат маҳсулотлари тарқатилди.
Шунинг билан бир қаторда туманда фермер хўжаликлари томонидан етиштирилган бошоқли дон экинлари ҳосилини сифатли қабул қилиш, сақлаш ҳамда нобудгарчиликларнинг олдини олиш борасида бир қатор вазифалар ижроси устидан тизимли назорат ўрнатиш Агроинспекция зиммасига юклатилган бўлиб, инспекциянинг Тўрткўл туман бўлими томонидан дон ҳосилини ўриб-йиғиб олиш мавсумида дон қабул қилиш ва сақлаш шахобчалари ҳамда омборхоналарини мавсумга тайёрлаш, халқимизнинг ризқ-рўзи бўлган дон махсулотларини сифатли сақлаш, аҳолимиз истеъмоли учун фермер хўжаликлари ҳамда бошқа хўжалик юритувчи субъектлар томонидан етиштирилган дон маҳсулотини ўз вақтида, нес нобудсиз қабул қилиш борасида белгиланган норматив ҳужжатлар талабларига амал қилиш бўйича тизимли назорат ўрнатилган.
Жумладан, дон қабул қилиш шахобчасидаги асфальт майдонлар, кўчма узатиш анжомлари, автомобил тарозилари, брезентлар, ўт ўчириш қалқонлари ва намуна олиш хоналарида таъмирлаш ишлари ўтказилиши, лаборатория жиҳозлари давлат қиёслов кўригидан ўтказилганлиги назоратга олинган.

TORTKOL: overhauled combine harvesters were inspected
Today, the most urgent task of the workers of the field is to harvest the corn grain grown by our farmers in the Tortkol district of the Republic of Karakalpakstan without destroying it.
In order to prepare for the grain harvesting season, a total of 14 grain harvesters were involved in the district. Of these, 2 units of KAYS, NEW HOLLAND and 12 units of KLAAS combine harvesters are planned to be involved in grain harvesting.
99 million for repair of special equipment. Soums requested, these funds have been fully utilized today, and spare parts with certificates have been delivered.
The complete installation of the imported spare parts and the high-quality progress of repair work were constantly monitored by the employees of the Tortkol district department of "Uzagroinspeksiya".
On May 30 of this year, with the participation of the members of the working group formed by the administration of the Republic of Karakalpakstan and the governor of Tortkol district, the repaired combines were inspected. Also, in order to encourage them, money and food products were distributed to the operators of each combine harvester.
At the same time, the Agroinspection is responsible for establishing a systematic control over the execution of a number of tasks regarding the quality reception, storage, and prevention of failures of grain crops grown by farms in the district. preparation of grain receiving and storage facilities and warehouses for the season during the harvest season, quality storage of grain products that are the food of our people, farms and other farms for the consumption of our population. Systematic control over the compliance with the requirements of the regulatory documents established regarding the timely acceptance of the grain products grown by the business entities has been established.
In particular, repair works were carried out in the asphalt areas of the grain reception area, mobile transmission equipment, car scales, tarpaulins, fire shields and sampling rooms, laboratory equipment was inspected by the state.