Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан мақсадли фойдаланилиши назоратда
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан қатъий белгиланган мақсадларда фойдаланиш устидан назорат бугунги кунда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги "Ўзагроинспекция" нинг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан амалга ошириб келинмоқда
Хусусан, “Қишлоқ хўжалигида ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-5742-сонли Фармонини ижросини таъминлаш мақсадида жойларда ер мутахассислари томонидан ваколат доирасида бир қатор вазифалар бажарилмоқда.
Хусусан, вилоятда юридик ва жисмоний шахсларга ажратилган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер майдонларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш ҳолатлари ўрганиб чиқилди.
Жумладан, Янгийўл туманидаги “Ниёзбош” ҳудудидаги “Universal AgroМЧЖ (номи ўзгартирилган) томонидан суғориладиган ер тоифасига кирадиган 39 балл бонитетли қишлоқ хўжалиги харитасининг 383қ-контуридаги 10,15 гектар экин ер майдонида Ўзбекистон Республикаси Ер кодексининг 44-моддасига зид равишда балиқ боқиш учун ҳовуз ковлаш ишларини олиб бориши туфайли, экин ер майдонининг қишлоқ хўжалиги оборотидан чиқарилишига сабаб бўлган. Бунинг натижасида жами 6 млрд. 171 млн. 282 минг сўм миқдорида зарар ҳисобланиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотларига тақдим этилди.
Бундан ташқари, ушбу ҳудуддаги сабзавотчилик йўналишдаги “Kelajak saxovati” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги  томонидан қишлоқ хўжалиги харитасининг 383қ- контурдан 39 балл бонитетли 1,12 гектар суғориладиган ер майдони ўзбошимчалик билан  балиқ ҳовузи ковланганлиги оқибатида, ерга 680 млн. 969 минг сўм миқдорида зарар ҳисобланиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотларига тақдим этилди.
Шунингдек, ушбу ҳудуддаги ғалла-сабзавотчилик йўналишдаги “Ulkan LiderМЧЖ (номи ўзгартирилган) қишлоқ хўжалиги харитасининг 383к-контурда 39 балл бонитетли 0,12 гектар суғориладиган ер майдони ўзбошимчалик билан  балиқ боқиш учун ҳовуз ковланганлиги оқибатида, ерга 72 млн. 960 минг 980 сўм миқдорда зарар  ҳисобланиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотларига тақдим этилди.

Целевое использование земель сельскохозяйственного назначения находится под контролем
Сегодня контроль за использованием земель сельскохозяйственного назначения в строго определенных целях осуществляет Ташкентское областное управление «Узагроинспекции» Министерства сельского хозяйства.
В частности, в целях обеспечения реализации Указа № ПФ-5742 «О мерах по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве» местными земельными экспертами в пределах своих полномочий выполняется ряд задач. .В частности, в целях обеспечения реализации Указа № ПФ-5742 «О мерах по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве» местными земельными экспертами в пределах своих полномочий выполняется ряд задач. .
В частности, изучены случаи целевого и эффективного использования земель сельскохозяйственного назначения, выделенных юридическим и физическим лицам в регионе.
В частности, на площади 10,15 га пашни в 383к-контуре сельскохозяйственной карты с рейтингом 39 баллов, которая включена в категорию земель орошаемых ООО «Универсал Агро» (наименование изменено). изменено) на участке «Ниезбош» Янгиёлского района Республики Узбекистан В связи со строительством пруда для разведения рыбы в нарушение статьи 44 Земельного кодекса посевная площадь была выведена из сельскохозяйственного использования. В результате всего 6 млрд. руб. 171 млн. Ущерб на сумму 282 тысячи сумов подсчитан и передан в правоохранительные организации.
Кроме того, 1,12 га орошаемых земель с рейтингом 39 баллов из контура 383q сельскохозяйственной карты КХ «Келажак Сахавати» (наименование изменено) в зоне овощеводства произвольно обеспечено рыбой. пруд.680 млн.руб. Ущерб на сумму 969 тысяч сумов подсчитан и передан в правоохранительные организации.
Также 0,12 га орошаемых земель с рейтингом 39 баллов по контуру 383к сельскохозяйственной карты ООО «Улкан Лидер» (наименование изменено) на данном участке самовольно используется для разведения рыбы.72 млн. за счет раскопок пруда. Ущерб на сумму 960 980 сумов подсчитан и передан в правоохранительные организации.