Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан мақсадли фойдаланилиши назоратда
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан қатъий белгиланган мақсадларда фойдаланиш устидан назорат бугунги кунда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги "Ўзагроинспекция" нинг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан амалга ошириб келинмоқда
Хусусан, “Қишлоқ хўжалигида ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-5742-сонли Фармонини ижросини таъминлаш мақсадида жойларда ер мутахассислари томонидан ваколат доирасида бир қатор вазифалар бажарилмоқда.
Хусусан, вилоятда юридик ва жисмоний шахсларга ажратилган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер майдонларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш ҳолатлари ўрганиб чиқилди.
Жумладан, Янгийўл туманидаги “Ниёзбош” ҳудудидаги “Universal AgroМЧЖ (номи ўзгартирилган) томонидан суғориладиган ер тоифасига кирадиган 39 балл бонитетли қишлоқ хўжалиги харитасининг 383қ-контуридаги 10,15 гектар экин ер майдонида Ўзбекистон Республикаси Ер кодексининг 44-моддасига зид равишда балиқ боқиш учун ҳовуз ковлаш ишларини олиб бориши туфайли, экин ер майдонининг қишлоқ хўжалиги оборотидан чиқарилишига сабаб бўлган. Бунинг натижасида жами 6 млрд. 171 млн. 282 минг сўм миқдорида зарар ҳисобланиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотларига тақдим этилди.
Бундан ташқари, ушбу ҳудуддаги сабзавотчилик йўналишдаги “Kelajak saxovati” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги  томонидан қишлоқ хўжалиги харитасининг 383қ- контурдан 39 балл бонитетли 1,12 гектар суғориладиган ер майдони ўзбошимчалик билан  балиқ ҳовузи ковланганлиги оқибатида, ерга 680 млн. 969 минг сўм миқдорида зарар ҳисобланиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотларига тақдим этилди.
Шунингдек, ушбу ҳудуддаги ғалла-сабзавотчилик йўналишдаги “Ulkan LiderМЧЖ (номи ўзгартирилган) қишлоқ хўжалиги харитасининг 383к-контурда 39 балл бонитетли 0,12 гектар суғориладиган ер майдони ўзбошимчалик билан  балиқ боқиш учун ҳовуз ковланганлиги оқибатида, ерга 72 млн. 960 минг 980 сўм миқдорда зарар  ҳисобланиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ташкилотларига тақдим этилди.

The intended use of agricultural land is under control
Today, control over the use of agricultural land for strictly defined purposes is carried out by the Tashkent regional department of the Uzagroinspectorate of the Ministry of Agriculture.
In particular, in order to ensure the implementation of Decree No. PF-5742 “On measures for the efficient use of land and water resources in agriculture,” local land experts carry out a number of tasks within the limits of their authority. .In particular, in order to ensure the implementation of Decree No. PF-5742 “On measures for the efficient use of land and water resources in agriculture,” local land experts carry out a number of tasks within the limits of their authority. .
In particular, cases of targeted and effective use of agricultural land allocated to legal entities and individuals in the region were studied.
In particular, on an area of 10.15 hectares of arable land in the 383k contour of the agricultural map with a rating of 39 points, which is included in the category of irrigated lands by Universal Agro LLC (name changed). changed) on the Niyezbosh site of the Yangiyol district of the Republic of Uzbekistan In connection with the construction of a fish pond, in violation of Article 44 of the Land Code, the sown area was withdrawn from agricultural use. As a result, only 6 billion rubles. 171 million. Damage amounting to 282 thousand soums was calculated and transferred to law enforcement organizations.
In addition, 1.12 hectares of irrigated land with a rating of 39 points from contour 383q of the agricultural map of the Kelajak Sakhavati agricultural enterprise (name changed) in the vegetable growing zone are randomly provided with fish. pond.680 million rubles. Damage amounting to 969 thousand soums was calculated and transferred to law enforcement organizations.
Also, 0.12 hectares of irrigated land with a rating of 39 points along the contour 383k of the agricultural map of Ulkan Leader LLC (name changed) in this area is unauthorizedly used for fish farming. 72 million due to the excavation of the pond. Damage amounting to 960,980 soums was calculated and transferred to law enforcement organizations.