Дон қабул қилиш шохобчаларнинг мавсумга тайёргарлиги инспекция назоратида
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 22 майдаги “Ғалла етиштирувчи хўжаликлар ва корхоналардан сотиб олинадиган донни сақлаш соҳасидаги айрим норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида”ги 312-сон қарори ижросини ўз вақтида таъминлаш мақсадида 2025 йил ҳосилида фермер хўжаликлари томонидан етиштирилган бошоқли дон экинларини сифатли қабул қилиш, сақлаш ҳамда нобудгарчиликларнинг олдини олиш борасида бир қатор вазифалар юклатилган.
Мазкур қарордан келиб чиқиб, дон қабул қилиш ҳамда жойлаштириш билан шуғулланувчи барча тижорат вакилларининг 2025 йил ғалла ҳосилини қабул қилишда уларнинг моддий-техника базаси ҳамда дон қабул қилиш мавсумига тайёргарлик ишларини бориши бўйича ташкил этилган Ишчи гуруҳи томонидан ўрганилди.
Бухоро вилоятида мавжуд 3 та бош корхона ва 17 та дон қабул қилиш шохобчалари объектларини комплекс дезинфекциялаш, донни сақлаш шароитлари, синовларини олиб бориш бўйича лабораториялар тайёргарлиги, асфальт майдонларнинг ҳолати ва бошқа зарурий талаблар бажарилиши юзасидан ишчи гуруҳ томонидан амалий тадбирлар ўтказилмоқда.
Шунингдек, ғалла ҳосилида фермер хўжаликлари томонидан етиштирилган бошоқли дон маҳсулотини нес нобуд қилмасдан, белгиланган давлат стандарти талаблари асосида қабул қилиш, низоли ҳолатларни келтириб чиқарувчи сабабларни олдини олиш борасида тизимли ишлар амалга ошириш юзасидан чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Бундан ташқари, қабул қилинадиган доннинг сифати, унинг сақланиши, жойлаштирилиш тартибига риоя қилиниши, миқдори ва сифати бўйича ҳисобга олишнинг тўғрилиги ҳамда донларнинг сақлашда табиий камайиш нормалари қўлланишининг асосланганлиги устидан Ўзагроинспекция томонидан назоратга олинди.

The inspection is monitoring the readiness of grain receiving stations for the season.
In order to ensure the timely implementation of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 312 dated May 22, 2020 “On approval of certain regulatory legal acts in the field of storage of grain purchased from grain-growing farms and enterprises”, a number of tasks have been assigned to ensure the high-quality reception, storage and prevention of spoilage of grain crops grown by farms in the 2025 harvest.
Based on this resolution, the material and technical base of all commercial representatives engaged in the reception and placement of grain was studied by the established Working Group on the progress of preparations for the grain reception season and the acceptance of the 2025 grain harvest.
The working group is carrying out practical measures to ensure the comprehensive disinfection of the facilities of 3 main enterprises and 17 grain receiving points in the Bukhara region, the conditions for storing grain, the readiness of laboratories for testing, the condition of asphalt areas and other necessary requirements.
Also, measures have been determined to implement systematic work to ensure that grain products grown by farms during the grain harvest are accepted without loss of quality, based on the requirements of the established state standard, and to prevent the causes of conflict situations.
In addition, the Uzagroinspection has taken control of the quality of the grain being received, its storage, compliance with the placement procedure, the correctness of accounting for quantity and quality, and the validity of the application of natural reduction norms for grain storage.