Сурхондарё: 7 минг гектардан ортиқ майдонда уруғлик пахта етиштирилмоқда
Сурхондарё вилояти Ангор тумани “Мустақилликнинг 10 йиллиги” ҳудудидаги “Замин Ангор кластер” МЧЖ нинг уруғлик пахта майдонларида дала апробацияси кўригини ўтказиш бўйича ўқув-амалий семинари ўтказилди.
Семинарга “Ўзагроинспекциянинг Сурхондарё вилоят бошқармаси, вилоят Қишлоқ хўжалиги бошқармаси ва уларнинг туман бўлимлари бошлиқлари ҳамда соҳага алоқадор бўлган бошқа ташкилот вакиллари иштирок этишди.
Сурхондарё вилоятида 2024-йил ҳосилидан уруғлик пахта етиштириш ҳуқуқига эга бўлиш учун тендер танловидан ўтган 211 нафар субъектларнинг 7 минг 684 гектар майдонида уруғлик пахта етиштириш учун ғўзанинг юқори авлодли навлари экиб парваришланиб келмоқда. Бугунги кунга қадар ушбу майдонларда мутахассислар томонидан уч маротаба мониторинг тадбирлари ўтказилиб, 260 гектар майдон касаллик ва зараркунандалар билан зарарланганлиги, бегона ўт босганлиги, ва бошқа сабабларга кўра уруғлик олиш учун яроқсиз деб топилди.
Эндиги вазифа уруғлик пахта олинадиган майдонларда келгуси йил ҳосили учун уруғлик пахта олинадиган майдонларни оқилона танлаб олишдир.
Ўқув семинарида 2024-йил пахта ҳосилидан вилоятнинг тупроқ-иқлим шароитига мос, тезпишар, серҳосил, касаллик ва зараркунандаларга чидамли навларидан танлаб олиш бўйича барча қишлоқ хўжалиги тизимидаги ташкилотларга, асосан вилоят ва туманларда уруғлик олинадиган майдонларда апробацияни ўтказиш бўйича тузилган комиссия аъзоларига тегишли топшириқлар етказилди.
Апробация кўригини назорат қилиб бориш бўйича "Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимларида ҳам бир қатор вазифалар белгилаб олинди.

Сурхандарьинская: хлопок-семенной выращивается на площади более 7 тысяч гектаров
Проведен учебно-практический семинар по полевой приемочной проверке на семенных хлопковых полях ООО «Замин Ангорский кластер» в районе «10-летия независимости» Ангорского района Сурхандарьинской области.
В семинаре приняли участие руководители Сурхандарьинского областного управления «Узагроинспекции», областного управления сельского хозяйства и их районных отделов, а также представители других организаций, имеющих отношение к сфере.
В Сурхандарьинской области 211 субъектов, прошедших тендерный конкурс на право выращивания семенного хлопка урожая 2024 года, выращивают высокогенерационные сорта хлопка для выращивания семенного хлопка на 7 тысячах 684 га. На сегодняшний день специалистами проведено три мониторинговых мероприятия на этих участках, и 260 га территории признаны непригодными для приема семян из-за болезней и пораженности вредителями, засоренностью и другими причинами.
Задача теперь состоит в том, чтобы грамотно выбрать площади, где будет заготовлен семенной хлопок для урожая следующего года.
На обучающем семинаре всем организациям аграрной системы, в основном членам комиссии по утверждению площадей сбора семян в областях и районах, по отбору быстрорастущих, урожайных , устойчивые к болезням и вредителям сорта, подходящие для почвенно-климатических условий региона, начиная с урожая хлопка 2024 года.
В областной администрации и районных управлениях «Узагроинспекции» определен ряд задач по надзору за проведением разрешительной проверки.