Жорий йилдан бошлаб “Ўзагроинспекция” Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази тизимидаги илмий тадқиқот институтлари билан ҳамкорлик қилади
20 Март 2024 2822
Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ва Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази тизимидаги илмий тадқиқот институтлари билан институтнинг илмий салоҳиятини ошириш ва унинг моддий техник базасини ривожлантириш бўйича ҳамкорликда фаолият олиб бориш мақсадида “Ўзагроинспекция” билан Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти ўртасида келишув Меморандуми имзоланди.
Унга кўра, Агроинспекция эндиликда уруғчилик соҳасини ривожлантириш, илмий тадқиқот институти ва унинг тажриба станцияларида уруғлик мақсадлари учун экилган картошка, сабзавот-полиз ва картошка экинлари майдонларида илмий асосланган ва янги технологиялардан фойдаланган ҳолда агротехник тадбирларни ўтказиш, уруғлик майдонларда дала апробация кўрикларини ўтказиш,  уруғликларни махсус техникалар ёрдамида йиғиштириб олиш, саралаш (колибировкалаш) ҳамда уларни институт брендини яратиш ва ушбу сара уруғликларни мувофиқлик сертификати асосида реализация қилиш тизимини жорий қилишни йўлга қўйилишида амалий ёрдам кўрсатиш бўйича ҳамкорлик қилади.
Ҳамкорлик шартларига кўра,  Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг марказий аппарати Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини етиштиришни назорат қилиш бошқармаси ва унинг Тошкент вилояти бошқармаси мутахассислари билан биргаликда Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти ва унинг тажриба станцияларида маҳаллий ва “In-vitro” лабораторияси шароитида яратилган ва тайёрланган янги маҳаллий навларни, хориж навлар билан рақобатбардош бўла оладиган ва республика ҳудудларининг тупроқ-иқлим шароитига мос бўлган сара уруғликларни етказиб берилиши бўйича ҳамкорлик қилиш назарда тутилган.
Х.Махмудов, Инспекциянинг Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини етиштиришни назорат қилиш бошқармаси бош мутахассиси

Starting this year, Uzagroinspektsiya will cooperate with research institutes of the National Center for Knowledge and Innovation in Agriculture.
20 March 2024 2818
Between the Uzagroinspectorate and the Research Institute of Vegetable Growing, Rice Growing and Potatoes in order to carry out activities in cooperation with the Inspectorate for Control of the Agro-Industrial Complex and the research institutes of the National Center for Knowledge and Innovation. in agriculture to increase the scientific potential of the institute and develop its material and technical base. A Memorandum of Agreement was signed.
According to him, now the Agroinspectorate is developing the field of seed production, carrying out agrotechnical activities using scientifically-based and new technologies in the fields of potatoes, vegetable and potato crops planted for seed purposes at the research institute and its experimental stations, conducting field certification checks in the fields, collecting seeds seeds using special methods, sort (collate) them, create a brand of the institute and implement a system for selling these sorted seeds based on a certificate of conformity, cooperate in providing practical assistance.
According to the terms of cooperation, the Central Office of the Inspectorate of the Agro-Industrial Complex, together with specialists from the Department for Control of Seed Production of Agricultural Crops and its Tashkent Regional Directorate, will conduct local and cooperation is envisaged in the supply of new local varieties created and harvested in the in vitro laboratory, and seeds that can compete with foreign varieties and suitable for the soil and climatic conditions of the regions of the republic.According to the terms of cooperation, the Central Office of the Inspectorate of the Agro-Industrial Complex, together with specialists from the Department for Control of Seed Production of Agricultural Crops and its Tashkent Regional Directorate, will conduct local and cooperation is envisaged in the supply of new local varieties created and harvested in the“In-vitro” laboratory, and seeds that can compete with foreign varieties and suitable for the soil and climatic conditions of the regions of the republic.
Kh. Makhmudov, chief specialist of the inspection department for control over the cultivation of agricultural seeds