Жорий йилдан бошлаб “Ўзагроинспекция” Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази тизимидаги илмий тадқиқот институтлари билан ҳамкорлик қилади
20 Март 2024 2822
Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ва Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази тизимидаги илмий тадқиқот институтлари билан институтнинг илмий салоҳиятини ошириш ва унинг моддий техник базасини ривожлантириш бўйича ҳамкорликда фаолият олиб бориш мақсадида “Ўзагроинспекция” билан Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти ўртасида келишув Меморандуми имзоланди.
Унга кўра, Агроинспекция эндиликда уруғчилик соҳасини ривожлантириш, илмий тадқиқот институти ва унинг тажриба станцияларида уруғлик мақсадлари учун экилган картошка, сабзавот-полиз ва картошка экинлари майдонларида илмий асосланган ва янги технологиялардан фойдаланган ҳолда агротехник тадбирларни ўтказиш, уруғлик майдонларда дала апробация кўрикларини ўтказиш,  уруғликларни махсус техникалар ёрдамида йиғиштириб олиш, саралаш (колибировкалаш) ҳамда уларни институт брендини яратиш ва ушбу сара уруғликларни мувофиқлик сертификати асосида реализация қилиш тизимини жорий қилишни йўлга қўйилишида амалий ёрдам кўрсатиш бўйича ҳамкорлик қилади.
Ҳамкорлик шартларига кўра,  Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг марказий аппарати Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини етиштиришни назорат қилиш бошқармаси ва унинг Тошкент вилояти бошқармаси мутахассислари билан биргаликда Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти ва унинг тажриба станцияларида маҳаллий ва “In-vitro” лабораторияси шароитида яратилган ва тайёрланган янги маҳаллий навларни, хориж навлар билан рақобатбардош бўла оладиган ва республика ҳудудларининг тупроқ-иқлим шароитига мос бўлган сара уруғликларни етказиб берилиши бўйича ҳамкорлик қилиш назарда тутилган.
Х.Махмудов, Инспекциянинг Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларини етиштиришни назорат қилиш бошқармаси бош мутахассиси

Начиная с этого года «Узагроинспекция» будет сотрудничать с научно-исследовательскими институтами системы Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве.
20 Марта 2024 2820
Между «Узагроинспекцией» и НИИ овощеводства, рисоводства и картофеля в целях осуществления деятельности во взаимодействии с Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом и научно-исследовательскими институтами системы Национального центра знаний и инноваций. в сельском хозяйстве для увеличения научного потенциала института и развития его материально-технической базы.Подписан Меморандум-соглашение.
По его словам, сейчас Агроинспекция развивает сферу семеноводства, проводит агротехническую деятельность с применением научно-обоснованных и новых технологий на полях картофеля, овощеполиземных и картофельных культур, посаженных на семенные цели в НИИ и его опытных станциях, семена проводить полевые аттестационные проверки на полях, собирать семена специальными методами, сортировать (коллировать) их, создавать бренд института и внедрять систему реализации этих отсортированных семян на основе сертификата соответствия, сотрудничает в предоставлении практическая помощь.
Согласно условиям сотрудничества, Центральный аппарат инспекции агропромышленного комплекса совместно со специалистами Управления контроля семеноводства сельскохозяйственных культур и его Ташкентского областного управления проведет локальные и предусмотрено сотрудничество по поставкам новых местных сортов, созданных и заготовленных в условиях лаборатории «ин-витро», и семян, способных конкурировать с зарубежными сортами и пригодных к почвенно-климатическим условиям регионов республики.Согласно условиям сотрудничества, Центральный аппарат инспекции агропромышленного комплекса совместно со специалистами Управления контроля семеноводства сельскохозяйственных культур и его Ташкентского областного управления проведет локальные и предусмотрено сотрудничество по поставкам новых местных сортов, созданных и заготовленных в условиях лаборатории “In-vitro”, и семян, способных конкурировать с зарубежными сортами и пригодных к почвенно-климатическим условиям регионов республики.
Х. Махмудов, главный специалист отдела инспекции по контролю за выращиванием семян сельскохозяйственных культур