Самарқанд: "қўшма рейд" лар давомида 135 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланди
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ва Республика ички ишлар вазирлиги йўл ҳаракати хавфсизлиги бош бошқармаси ҳамкорлигидаги тадбирлар режасига кўра, ҳар ҳафтанинг пайшанба кунлари “Ўзагроинспекциянинг ҳудудий бошқарма ва туманлар бўлимлари томонидан қўшма рейд тадбирлари ўтказилмоқда.
Шу мақсадда инспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси ва туманлар бўлимлари томонидан жорий йилнинг ўтган даври давомида жами 135 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланиб, шундан январь ойи ҳолатига 74 та, февраль ойининг 15 февраль ҳолатига 61 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланиб, маъмурий баённомалар расмийлаштирилди. Ҳуқуқбузарларга нисбатан Ўзбекистон Республикасининг МЖтКнинг тегишли моддаларига асосан таъсирчан чоралар қўлланилди.
Айни 15 февраль куни ҳамкорликда ўтказилган “Қўшма рейд” тадбирлари давомида Самарқанд шаҳрида жойлашган “Aziya Dor Rem Stroy Standart” МЧЖга қарашли 1 дона автогрейдер ҳамда 1 дона каток йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказилмаганлиги аниқланиб, ундан фойдаланиш тақиқлаб қўйилди. Мазкур ҳолат юзасидан мулкдорга техникаларни йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказганидан сўнг фойдаланишга рухсат берилиши ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан ёзма кўрсатма берилди.
Шунингдек, фуқаро З.К. га қарашли 1 дона, давлат рақами белгиси 30 CА 688 бўлган фронтал юклагични фуқаро Х.с томонидан тегишли ҳужжатларсиз бошқариб келаётганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат юзасидан ваколат доирасида фуқаро Х.C га нисбатан МЖтКнинг 135-моддаси, 1-банди билан маъмурий баённома расмийлаштирилди.
“Қўшма рейд” тадбирларида 1 дона 2018 йилда ишлаб чиқарилган, Ж. Б 3CХС14М2НМ русумли экскаватор-юклагични Самарқанд шаҳри ҳудудидан кесиб ўтувчи М 39 халқаро магистрал йўлининг Мотрид қўрғонида фуқаро Ж.Б томонидан тегишли ҳужжатларсиз бошқариб келаётганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат юзасидан ваколат доирасида фуқаро Ж.Б га нисбатан МЖтКнинг 135-моддаси, 1-банди билан маъмурий баённома расмийлаштирилди.
“Қўшма рейд” тадбирларида фуқаролар Р.Ж га ҳамда М.К ларга қарашли 2020 йилда ишлаб чиқарилган, ЖCБ 3CХС14М2НМ русумли 2 дона экскаватор-юклагични йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказилмаганлиги аниқланди ва улардан фойдаланиш таъқиқланди. Мазкур ҳолат юзасидан мулкдорларга техникани йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказганидан сўнг фойдаланишга рухсат берилиши ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича ёзма кўрсатмалар берилди.
“Қўшма рейд” тадбирларида 1 дона 1996 йилда ишлаб чиқарилган, МТЗ-80 русумли тракторни Жомбой туман ҳудудидан кесиб ўтувчи М39 халқаро магистрал йўлида фуқаро М.Д томонидан тегишли ҳужжатларсиз бошқариб келаётганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат юзасидан ваколат доирасида фуқаро М.Дга нисбатан МЖтКнинг 135-моддаси, 1-банди билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, трактор вақтинчалик жарима майдончасига олиб кетилди.
C.Қурбанов,  Агроинспексиянинг Самарқанд вилоят бошқармаси  Техника ҳолатини назорат қилиш шўбаси бошлиғи

Самарканд: в ходе «совместных рейдов» выявлено 135 случаев нарушений закона
Согласно плану мероприятий во взаимодействии с контрольной инспекцией АПК Минсельхоза и Главным управлением безопасности дорожного движения МВД республики, по четвергам каждой недели областные управления и районные подразделениями «Узагроинспекции» проводятся совместные рейдовые мероприятия.
С этой целью за прошедший период текущего года хокимиятом Самаркандской области и районными отделами инспекции выявлено 135 случаев нарушений законодательства, из них по состоянию на январь выявлено 74 случая нарушений, 61 случай нарушений законодательства. нарушений по состоянию на 15 февраля, составлены административные протоколы. Согласно соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан, к правонарушителям были приняты эффективные меры.С этой целью за прошедший период текущего года хокимиятом Самаркандской области и районными отделами инспекции выявлено 135 случаев нарушений законодательства, из них по состоянию на январь выявлено 74 случая нарушений, 61 случай нарушений законодательства. нарушений по состоянию на 15 февраля, составлены административные протоколы. Согласно соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики
Узбекистан, к правонарушителям были приняты эффективные меры.
15 февраля в ходе мероприятий «Совместного рейда» было установлено, что 1 автогрейдер и 1 каток, принадлежащие ООО «Азия Дор Рем Строй Стандарт», расположенному в Самарканде, не прошли ежегодный обязательный технический осмотр, и их эксплуатация была запрещена. запрещено.год. В связи с данной ситуацией владельцу было дано письменное предписание разрешить использование оборудования после прохождения ежегодного обязательного технического осмотра и устранить выявленные дефекты.
Также гражданин З.К. Установлено, что гражданин Х. управлял 1 фронтальным погрузчиком с номерным знаком 30 СА 688, принадлежащим По данной ситуации составлен административный протокол в соответствии с пунктом 1 статьи 135 ГК в отношении гражданина Х.C.
В ходе мероприятий «Совместного рейда» установлено, что в крепости Мотрид международной автодороги М 39, пересекающей территорию города Самарканда, находился под управлением гражданина Ж.Б. без соответствующих документов 1 экскаватор-погрузчик J.B 3CXS14M2NM 2018 года выпуска. По данной ситуации составлен административный протокол в соответствии с пунктом 1 статьи 135 ГК в отношении гражданина Ж.Б.В ходе мероприятий «Совместного рейда» установлено, что в крепости Мотрид международной автодороги М 39, пересекающей территорию города Самарканда, находился под управлением гражданина Ж.Б. без соответствующих документов 1 экскаватор-погрузчик J.B 3CXS14M2NM 2018 года выпуска. По данной ситуации составлен административный протокол в соответствии с пунктом 1 статьи 135 ГК в отношении гражданина Ж.Б.
В ходе мероприятий «Совместного рейда» было установлено, что 2 экскаватора-погрузчика JCB 3CXS14M2NM 2020 года выпуска, принадлежащие гражданам Р.Дж. и М.К., не прошли ежегодный обязательный технический осмотр и их эксплуатация запрещена. В связи с данной ситуацией владельцам даны письменные предписания разрешить использование оборудования после прохождения ежегодного обязательного технического осмотра и устранить выявленные дефекты.
В ходе проведения «Совместного рейда» установлено, что гражданин М.Д. управлял 1 трактором МТЗ-80 1996 года выпуска без соответствующих документов на международной трассе М39, пересекающей территорию Джомбойского района. В связи с данной ситуацией на гражданина М.Д. был составлен административный протокол в соответствии с частью 1 статьи 135 УК РФ, а трактор временно доставлен в зону штрафа.
Курбанов С., начальник отдела контроля технического состояния Самаркандского областного управления агроинспекцииКурбанов С., начальник отдела контроля технического состояния Самаркандского областного управления агроинспекции