Самарқанд: "қўшма рейд" лар давомида 135 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланди
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ва Республика ички ишлар вазирлиги йўл ҳаракати хавфсизлиги бош бошқармаси ҳамкорлигидаги тадбирлар режасига кўра, ҳар ҳафтанинг пайшанба кунлари “Ўзагроинспекциянинг ҳудудий бошқарма ва туманлар бўлимлари томонидан қўшма рейд тадбирлари ўтказилмоқда.
Шу мақсадда инспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси ва туманлар бўлимлари томонидан жорий йилнинг ўтган даври давомида жами 135 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланиб, шундан январь ойи ҳолатига 74 та, февраль ойининг 15 февраль ҳолатига 61 та қонунбузарлик ҳолатлари аниқланиб, маъмурий баённомалар расмийлаштирилди. Ҳуқуқбузарларга нисбатан Ўзбекистон Республикасининг МЖтКнинг тегишли моддаларига асосан таъсирчан чоралар қўлланилди.
Айни 15 февраль куни ҳамкорликда ўтказилган “Қўшма рейд” тадбирлари давомида Самарқанд шаҳрида жойлашган “Aziya Dor Rem Stroy Standart” МЧЖга қарашли 1 дона автогрейдер ҳамда 1 дона каток йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказилмаганлиги аниқланиб, ундан фойдаланиш тақиқлаб қўйилди. Мазкур ҳолат юзасидан мулкдорга техникаларни йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказганидан сўнг фойдаланишга рухсат берилиши ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан ёзма кўрсатма берилди.
Шунингдек, фуқаро З.К. га қарашли 1 дона, давлат рақами белгиси 30 CА 688 бўлган фронтал юклагични фуқаро Х.с томонидан тегишли ҳужжатларсиз бошқариб келаётганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат юзасидан ваколат доирасида фуқаро Х.C га нисбатан МЖтКнинг 135-моддаси, 1-банди билан маъмурий баённома расмийлаштирилди.
“Қўшма рейд” тадбирларида 1 дона 2018 йилда ишлаб чиқарилган, Ж. Б 3CХС14М2НМ русумли экскаватор-юклагични Самарқанд шаҳри ҳудудидан кесиб ўтувчи М 39 халқаро магистрал йўлининг Мотрид қўрғонида фуқаро Ж.Б томонидан тегишли ҳужжатларсиз бошқариб келаётганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат юзасидан ваколат доирасида фуқаро Ж.Б га нисбатан МЖтКнинг 135-моддаси, 1-банди билан маъмурий баённома расмийлаштирилди.
“Қўшма рейд” тадбирларида фуқаролар Р.Ж га ҳамда М.К ларга қарашли 2020 йилда ишлаб чиқарилган, ЖCБ 3CХС14М2НМ русумли 2 дона экскаватор-юклагични йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказилмаганлиги аниқланди ва улардан фойдаланиш таъқиқланди. Мазкур ҳолат юзасидан мулкдорларга техникани йиллик мажбурий техник кўрикдан ўтказганидан сўнг фойдаланишга рухсат берилиши ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича ёзма кўрсатмалар берилди.
“Қўшма рейд” тадбирларида 1 дона 1996 йилда ишлаб чиқарилган, МТЗ-80 русумли тракторни Жомбой туман ҳудудидан кесиб ўтувчи М39 халқаро магистрал йўлида фуқаро М.Д томонидан тегишли ҳужжатларсиз бошқариб келаётганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат юзасидан ваколат доирасида фуқаро М.Дга нисбатан МЖтКнинг 135-моддаси, 1-банди билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, трактор вақтинчалик жарима майдончасига олиб кетилди.
C.Қурбанов,  Агроинспексиянинг Самарқанд вилоят бошқармаси  Техника ҳолатини назорат қилиш шўбаси бошлиғи

Samarkand: 135 cases of violations of the law were identified during “joint raids”
According to the action plan, in cooperation with the control inspection of the agro-industrial complex of the Ministry of Agriculture and the Main Directorate of Road Safety of the Ministry of Internal Affairs of the Republic, on Thursdays of every week, regional departments and district divisions of the Uzagroinspectorate conduct joint raids.
To this end, over the past period of this year, the khokimiyat of the Samarkand region and the district inspection departments identified 135 cases of violations of the law, of which, as of January, 74 cases of violations and 61 cases of violations of the law were identified. violations as of February 15, administrative protocols have been drawn up. In accordance with the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, effective measures were taken against offenders.To this end, over the past period of this year, the khokimiyat of the Samarkand region and the district inspection departments identified 135 cases of violations of the law, of which, as of January, 74 cases of violations and 61 cases of violations of the law were identified. violations as of February 15, administrative protocols have been drawn up. In accordance with the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, effective measures were taken against offenders.
On February 15, during the “Joint Raid”, it was established that 1 motor grader and 1 roller belonging to Asia Dor Rem Stroy Standard LLC, located in Samarkand, did not pass the annual mandatory technical inspection, and their operation was prohibited. prohibited.year In connection with this situation, the owner was given a written order to allow the use of the equipment after undergoing an annual mandatory technical inspection and to eliminate the identified defects.
Also citizen Z.K. It was established that citizen Kh. drove 1 front-end loader with license plate 30 CA 688, belonging to. In this situation, an administrative protocol was drawn up in accordance with paragraph 1 of Article 135 of the Civil Code in relation to citizen Kh.S.
During the “Joint Raid” it was established that in the Motrid fortress on the international highway M 39, crossing the territory of the city of Samarkand, it was under the control of citizen Zh.B. without relevant documents 1 J.B 3CXS14M2NM backhoe loader manufactured in 2018. On this situation, an administrative protocol was drawn up in accordance with paragraph 1 of Article 135 of the Civil Code in relation to citizen Zh.B.During the “Joint Raid” it was established that in the Motrid fortress on the international highway M 39, crossing the territory of the city of Samarkand, it was under the control of citizen Zh.B. without relevant documents 1 J.B 3CXS14M2NM backhoe loader manufactured in 2018. On this situation, an administrative protocol was drawn up in accordance with paragraph 1 of Article 135 of the Civil Code in relation to citizen Zh.B.
During the “Joint Raid” activities, it was established that 2 JCB 3CXS14M2NM backhoe loaders manufactured in 2020, owned by citizens of R.J. and M.K. have not passed the annual mandatory technical inspection and their operation is prohibited. In connection with this situation, the owners were given written instructions to allow the use of the equipment after undergoing an annual mandatory technical inspection and to eliminate any identified defects.
During the “Joint Raid” it was established that citizen M.D. drove 1 tractor MTZ-80 manufactured in 1996 without the appropriate documents on the international highway M39 crossing the territory of the Jomboy district. In connection with this situation, citizen M.D. An administrative protocol was drawn up in accordance with Part 1 of Article 135 of the Criminal Code of the Russian Federation, and the tractor was temporarily delivered to the fine zone.
Kurbanov S., head of the technical condition control department of the Samarkand regional department of agricultural inspectionKurbanov S., head of the technical condition control department of the Samarkand regional department of agricultural inspection