ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИГИ ЭКИНЛАРИ УЧУН ГЕНЕТИК БАНК ЯРАТИЛАДИ
Вазирлар Маҳкамасининг 13.05.2020 йилдаги «Қишлоқ хўжалиги экинлари навларини синаш маркази фаолиятини такомиллаштириш, қишлоқ хўжалиги ўсимликлари турларининг Миллий генбанкини яратиш тўғрисида»ги 282-сон қарори қабул қилинди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги  Қишлоқ хўжалиги экинлари навларини синаш марказининг вазифалари этиб қуйидагилар белгиланди:
• қишлоқ хўжалиги экинлари, навлари ва дурагайлари синовини халқаро стандартлар даражасига етказиш;
• қишлоқ хўжалиги экинлари янги навлари бўйича селекция ютуқларининг патентга лаёқатлилигини экспертизадан ўтказиш;
• синаш ишларига ресурс тежовчи ва инновацион технологияларни жорий этиш;
• нав синаш станциялари ва лабораторияларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш.
Қарор билан Миллий генетик банк яратиш бўйича чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Ўсимликшунослик илмий-тадқиқот  институтининг негизида Ўсимликлар генетик ресурслари илмий-тадқиқот институти ташкил этилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 14.05.2020 йилдан кучга кирди.

ДЛЯ СЕЛЬХОЗКУЛЬТУР СОЗДАДУТ ГЕНЕТИЧЕСКИЙ БАНК
Принято постановление Кабинета Министров от 13.05.2020 г. № 282 «Об усовершенствовании деятельности Центра по испытанию сортов сельскохозяйственных насаждений, создании Национального генетического банка».
Центру по испытанию сортов сельскохозяйственных насаждений при Министерстве сельского хозяйства поставлены задачи:
• доведение процесса испытания сортов сельхознасаждений и скрещенных сортов до уровня международных стандартов;
• проведение экспертизы достижений селекции сельхознасаждений на возможность получения патента;
• применение ресурсосберегающих и инновационных технологий в процессе испытаний;
• укрепление материально-технической базы лабораторий и испытательных станций.
Постановлением утверждена программа мер по созданию Национального генетического банка.
На базе Научно-исследовательского института растениеводства создается Научно-исследовательский институт генетических ресурсов растениеводства.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 14.05.2020 г.