Навоий вилояти Хатирчи туманида жойлашган “Хатирчи элита уруғчилик хўжалиги” МЧЖда уруғлик ғўза майдонларида апробация тадбирини ўтказиш бўйича жорий йилнинг 10- август куни кўргазмали семинар ўтказилди
14 Август 2023 3163
Семинарда вилоят ҳокимининг Қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари иштирок этиб, 2024 йил ҳосили учун пахта етиштириб берувчи субъектларни эртапишар, сер ҳосил, навдорлиги юқори, генетик жиҳатдан соф, касаллик ва заракунадаларга чидамли, истиқболли ҳамда янги ғўза навларининг сифатли уруғлик чигити билан етарли даражада таъминлаш мақсадида вилоят Қишлоқ хўжалиги бошқармасига, “Уруғчиликни ривожлантириш маркази” ДМ вилоят бошқармасига, Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги вилоят бошқармасига, пахта селекцияси уруғчилиги ва етиштириш агротехнологиялари илмий тадқиқот институти Навоий илмий тажриба станциясига ҳамда «Агроинспекция»нинг вилоят бошқармасига апробация жараёнини назорат қилиш бўйича қатор вазифалар берилди.
Бунда, уруғлик пахта етиштириш билан шуғулланувчи 2023 йилда танловдан ўтган қишлоқ хўжалиги субъектларининг ғўза навлари бўйича Давлат стандарти талабларига жавоб берадиган майдонларда ўтказиш, апробация бошлангунга қадар 3 кун муддатда уруғчилик хўжаликларида элита ва кейинги авлодларга мансуб уруғлик чигити экилган майдонларда дала кўриклари ўтказиш, навга хос бўлмаган нотипик, бегона ўсимлик тупларидан тозалаш ишларини якунлаш, уруғлик пахта териш, қуритиш, қабул қилиш, сақлаш ва ҳужжатлаштириш ишларини ташкиллаштириш тўғрисида топшириқлар берилди. Йиғилишда агроинспекциянинг вилоят бошқарма мутахассиси сўзга чиқиб, кўргазмали семинарда иштирок этувчи апробация ишчи гуруҳ аъзоларига, пахта тўқимачилик кластер ва пахта тозалаш корхоналари ҳамда фермер хўжалик раҳбарларига, уруғлик пахта етиштириш учун экилган майдонларда апробациядан ўтказиш ишларини Ўзбекистон Республикаси “Уруғчилик тўғрисида”ги ЎРҚ-521-сонли Қонунининг 19-моддаси ва Вазирлар Маҳкамасининг 641-сонли қарор талаблари асосида ҳамда уруғчилик соҳасига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга асосан амалга ошириш бўйича керакли тавсиялар берилди.

10 августа т.г. в ООО «Хатирчинское элитное семенное хозяйство», расположенном в Хатырчинском районе Навоийской области, состоялся демонстрационный семинар
14 Августа 2023 3163
В семинаре принял участие заместитель акима области по вопросам сельского и водного хозяйства, который представил темы хлопководства на урожай 2024 года. перед ДМ «Центр развития семеноводства», областным управлением Агентства по карантину и защите растений, научными агротехнологиями хлопководства и селекционным научно-исследовательским институтом Навоийской научно-опытной станции и областным отделением «Агроинспекции» был поставлен ряд задач. контролировать процесс утверждения.
При этом сельскохозяйственные субъекты, занимающиеся выращиванием хлопчатника-сырца, прошедшего конкурс в 2023 году, будут проходить на полях, соответствующих требованиям Госстандарта на сорта хлопчатника, а посев семян будет производиться в течение 3 дней до начало согласования проведение выездных проверок на площадях засеянных семенами элиты и нового поколения в хлопкосеющих хозяйствах, завершение уборки кустов нетипичных и инородных растений, комплектование, сушка, приемка, даны задания по организации складской и документальной работы.
На совещании выступил эксперт областного управления агроинспекции и дал согласование членам рабочей группы, участвующим в демонстрационном семинаре, руководителям хлопково-текстильного кластера и хлопкоочистительных предприятий, руководителям фермерских хозяйств, на посевных площадях для производства хлопка-сырца осуществление передаточных работ на основании требований статьи 19 Закона Республики Узбекистан «О семеноводстве» № ОРЗ-521 и Постановления Кабинета Министров № 641 и на основании нормативно-правовых документов в области семеноводства даны необходимые рекомендации.