Пахта толасини мажбурий сертификатланганлигини ўрганилмоқда
Соҳага доир тегишли меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар талабларига асосан пахта-тўқимачилик ишлаб чиқариши ва кластери доирасида ўз эҳтиёжларидан ортиқча ишлаб чиқарилган пахта толаси сифатини техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқ тасдиқланиши мажбурий этиб белгиланган.
Пахта толасининг сертификатлаш тартиби  ҳукуматнинг 2018-йил 12-февралдаги 106-сонли қарори билан тасдиқланган “Пахта толасини сертификатлаш ва оғирлигини тортиб кўриш тўғрисида”ги Низом билан белгиланган.
Унга кўра сертификатлашга тақдим этилаётган пахта толаси тўдасининг ҳар бир тойидан давлат стандартига асосан  намуналар олинади. Намуналарни “Пахта толаси” Техникавий шартлар” давлат стандартига мувофиқ HVI усули ва кластер усули ёрдамида аккредитацияланган синов  лабораториясида амалга оширилади.
Синашлар натижасида пахта толасининг юқори ўртача узунлиги (типи), нави ва класси, микронейр кўрсаткичи, солиштирма узилиши кучи ва узунлиги бўйича бир хиллик индекси, шунингдек, пахта толаси намуналаридаги сифат нуқсонлари (чигит, линт, ёғ, ҳид ва шу кабилар) ва бошқа аралашмалар мавжудлиги аниқланади.
Пахта толаси давлат стандартининг талабларга жавоб бериши аниқланганда пахта толаси тўдасига учун мувофиқлик сертификати расмийлаштирилади. Сертификат рўйхатдан ўтказилган вақтдан бошлаб кучга киради. Сертификатнинг амал қилиш муддати пахта толасини ташиш ва сақлаш шартларига риоя қилинганда 6 ойни ташкил этади.
Мазкур стандарт талабларига жавоб бермайдиган ҳар бир пахта толаси тўдасига тасдиқланган шакл бўйича инспекция далолатномаси расмийлаштирилади.
Пахта толасини сертификатлаш ва тойлар оғирлигини тортиш, толани республиканинг пахта толасини қайта ишловчи корхоналарига етказиб беришда, аккредитациядан ўтган сертификатлаш идоралари томонидан пахта-тўқимачилик ишлаб чиқаришлари ва кластерлари ташкилотчилари буюртманомаларига мувофиқ амалга оширилади.
Пахта толасини реализация қилишда мажбурий сертификатлаш қоидаларига риоя этилиши «Ўзагроинспекция” томонидан назорат қилиб борилмоқда. Хусусан жорий йилнинг январь-февраль ойларида республикамизнинг барча пахта тўқимачилик кластерларига ўз эҳтиёжидан ортиқча ишлаб чиқарилаётган пахта толасини мажбурий сертификатлаш бўйича қонунчиликда белгиланган талаблар, мазкур талабларни бажарилмаслиги оқибатида келиб чиқадиган ҳуқуқий оқибатларни тушунтириш бўйича огоҳномалар киритилиб, профилактик тадбирлар ўтказилди. "Toshbuloq tekst" ва “Namangan to‘qimachi” МЧЖ, Андижон вилоятининг “Fayz-M” ва “Alyorteks” МЧЖ ларида пахта толасини мажбурий сертификатланиши ўрганилди.
Ўрганишларда “АлёртексМЧЖ томонидан 2023-йил ҳосилидан ўз эҳтиёжларидан қайта  ишланган жами 2 820 тонна пахта толасининг фақат 47,41 тоннаси мажбурий сертификатланганлиги маълум бўлди ва корхонага нисбатан маъмурий таъсир чораси қўлланилди. Назорат тадбирлари давом этмоқда.
Ш. Мамадалиева, Инспекциянинг меъёрий ҳужжатлар ижросини назорат қилиш, сертификатлаш ва метрология бош мутахассиси

Обязательная сертификация хлопкового волокна изучается
Согласно требованиям соответствующих нормативно-правовых документов, связанных с отраслью, в рамках хлопко-текстильного производства и кластера в соответствии с требованиями нормативных документов в обязательном порядке осуществляется утверждение качества хлопкового волокна, производимого сверх его потребностей. документы в области технического регулирования.
Порядок сертификации хлопкового волокна установлен Положением «О сертификации и взвешивании хлопкового волокна», утвержденным постановлением правительства № 106 от 12 февраля 2018 года.Порядок сертификации хлопкового волокна установлен Положением «О сертификации и взвешивании хлопкового волокна», утвержденным постановлением правительства № 106 от 12 февраля 2018 года.
Согласно ему, от каждого пучка хлопкового волокна, представленного на сертификацию по госстандарту, отбираются образцы. Образцы изготавливаются в аккредитованной испытательной лаборатории методом HVI и кластерным методом в соответствии с государственным стандартом «Хлопковое волокно «Технические условия».
В результате испытаний установлены высокие средняя длина (тип), тип и класс хлопкового волокна, индекс микронервности, удельная прочность на разрыв и индекс однородности длины, а также качественные дефекты в образцах хлопкового волокна (семя, ворс, масло, запах). и т. д.) и определяют наличие других примесей.
При установлении соответствия хлопкового волокна требованиям государственного стандарта на пучок хлопкового волокна выдается сертификат соответствия. Сертификат действителен с момента регистрации. Срок действия сертификата составляет 6 месяцев при соблюдении условий транспортировки и хранения хлопкового волокна.
На каждую связку хлопкового волокна, не соответствующую требованиям настоящего стандарта, составляется акт проверки утвержденной формы.
Сертификация хлопкового волокна и взвешивание тюков, поставка волокна на предприятия по переработке хлопкового волокна республики осуществляются аккредитованными сертификационными органами в соответствии с заказами организаторов хлопко-текстильных производств и кластеров.
Соблюдение правил обязательной сертификации при реализации хлопкового волокна контролирует «Узагроинспекция». В частности, в январе-феврале текущего года всем хлопково-текстильным кластерам нашей республики были направлены уведомления об обязательной сертификации хлопкового волокна, производимого сверх их потребностей, а также о правовых последствиях невыполнения этих требований. и были приняты профилактические меры. Обязательная сертификация хлопкового волокна изучена в ООО «Ташбулок Текст» и ООО «Наманган Токимачи», ООО «Файз-М» и ООО «Алёртекс» Андижанской области.
В ходе исследований выяснилось, что из общего количества 2820 тонн хлопкового волокна, переработанного ООО «Алиортекс» из урожая 2023 года для собственных нужд, обязательно сертифицировано только 47,41 тонны, к предприятию применена административная мера. Меры борьбы продолжаются.