Инспекция томонидан ўтган чорак давомида икки ярим мингга яқин техниклар давлат рўйхатига олинди
Кейинги йилларда мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини юқори унумли машиналар ва техника воситалари билан таъминлаш борасида бир қатор давлат дастурлари ва қарорлар қабул қилиниб уларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича йирик чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ислоҳотлар самараси ўлароқ, йилдан- йилга қишлоқ хўжалиги соҳасида энг катта кучлардан саналган техникаларнинг сўнги авлоди шаклланмоқда. Соҳа янги, замонавий, унумдор техниклар билан бойимоқда.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Ўзагроинспекция” фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга кўра, Инспекцияга идоравий бўйсунуви ва мулк шаклларидан қатъий назар тракторлар, трактор тиркамалари, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаси, ўзиюрар машиналар ҳамда қишлоқ хўжалиги техникалари сонининг ҳисобини юритилиши, сақланиши ва ҳисобдан чиқариш, давлат рўйхатдан ўтказиш, техник кўрикдан ўтказиш, шунингдек, давлат рақами белгиси, техник паспорт ва техник гувоҳнома бериш каби муҳим вазифалар юклатилган.
Хусусан, 2024 йилнинг 1-чораги мобайнида “Ўзагроинспекция” томонидан 2,4 мингта янги қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникалари давлат рўйхатидан ўтказилди, бу ўтган йилнинг 1-чорагига (520 та) нисбатан 126,3 фоизга, 2022 йил 1-чорагига  (750 та) нисбатан 145,7 фоизга кўп демакдир..
Эътиборли жиҳати, ушбу техникаларнинг барчасини замонавий ресурс-тежамкор техникалар ташкил этади.
Техникаларнинг рўйхатга олиш сонининг жадаллик билан ўсиши соҳада рақамли технологияларни қўллаш орқали техникаларни рўйхатга олиш вақтининг ва талаб этиладиган ҳужжатларни қисқариши, шунингдек, техникалар ишлаб чиқарувчи ёки махсус савдо ташкилотларида харидорларга сотилган янги техникаларга “Ҳисоб-маълумотнома” бериш амалиётининг жорий этилиши бунга замин бўлиб ҳизмат қилмоқда.
Яна бир энг асосий омиллардан бири бу – мамлакатимизда янги техникаларни олиб киришда божхона имтиёзлари қўлланилиши ва янги техника сотиб олганда субсидиялар берилиётганлигидир.

За последний квартал инспекция зарегистрировала около двух с половиной тысяч технических специалистов.
4 Апреля 2024 2498
За последние годы принят ряд государственных программ и решений по обеспечению сельского хозяйства высокопроизводительными машинами и оборудованием и принимаются серьезные меры по их реализации. В результате реформ ежегодно формируется новейшее поколение техники, которая является одной из величайших сил в области сельского хозяйства. Область обогащается новыми, современными и производительными специалистами.
Согласно нормативным документам, регламентирующим деятельность «Узагроинспекции» при Минсельхозе, количество тракторов, тракторных прицепов, мелиоративной и дорожно-строительной техники, самоходных транспортных средств и сельскохозяйственной техники независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, хранится и списывается., государственная регистрация, технический осмотр, а также выдача номерных знаков, технических паспортов и технических сертификатов.Согласно нормативным документам, регламентирующим деятельность «Узагроинспекции» при Минсельхозе, количество тракторов, тракторных прицепов, мелиоративной и дорожно-строительной техники, самоходных транспортных средств и сельскохозяйственной техники независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, хранится и списывается., государственная регистрация, технический осмотр, а также выдача номерных знаков, технических паспортов и технических сертификатов.
В частности, за 1 квартал 2024 года в Узагроинспекции зарегистрировано 2400 новых сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин, что на 126,3% по сравнению с 1 кварталом предыдущего года (520), то есть на 145,7% больше, чем последний квартал (750).
Важно отметить, что все эти методы являются современными ресурсосберегающими технологиями.
Быстрый рост количества регистраций оборудования обусловлен использованием цифровых технологий в отрасли, сокращением сроков и необходимых документов для регистрации оборудования, а также внедрением практики выдачи «Учетных справок» новым оборудование, реализуемое покупателям у производителей оборудования или специальных торговых организаций.
Одним из важнейших факторов является то, что при ввозе новой техники в нашу страну используются таможенные льготы и предоставляются субсидии на приобретение новой техники.