Инспекция томонидан ўтган чорак давомида икки ярим мингга яқин техниклар давлат рўйхатига олинди
Кейинги йилларда мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини юқори унумли машиналар ва техника воситалари билан таъминлаш борасида бир қатор давлат дастурлари ва қарорлар қабул қилиниб уларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича йирик чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ислоҳотлар самараси ўлароқ, йилдан- йилга қишлоқ хўжалиги соҳасида энг катта кучлардан саналган техникаларнинг сўнги авлоди шаклланмоқда. Соҳа янги, замонавий, унумдор техниклар билан бойимоқда.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Ўзагроинспекция” фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга кўра, Инспекцияга идоравий бўйсунуви ва мулк шаклларидан қатъий назар тракторлар, трактор тиркамалари, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаси, ўзиюрар машиналар ҳамда қишлоқ хўжалиги техникалари сонининг ҳисобини юритилиши, сақланиши ва ҳисобдан чиқариш, давлат рўйхатдан ўтказиш, техник кўрикдан ўтказиш, шунингдек, давлат рақами белгиси, техник паспорт ва техник гувоҳнома бериш каби муҳим вазифалар юклатилган.
Хусусан, 2024 йилнинг 1-чораги мобайнида “Ўзагроинспекция” томонидан 2,4 мингта янги қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникалари давлат рўйхатидан ўтказилди, бу ўтган йилнинг 1-чорагига (520 та) нисбатан 126,3 фоизга, 2022 йил 1-чорагига  (750 та) нисбатан 145,7 фоизга кўп демакдир..
Эътиборли жиҳати, ушбу техникаларнинг барчасини замонавий ресурс-тежамкор техникалар ташкил этади.
Техникаларнинг рўйхатга олиш сонининг жадаллик билан ўсиши соҳада рақамли технологияларни қўллаш орқали техникаларни рўйхатга олиш вақтининг ва талаб этиладиган ҳужжатларни қисқариши, шунингдек, техникалар ишлаб чиқарувчи ёки махсус савдо ташкилотларида харидорларга сотилган янги техникаларга “Ҳисоб-маълумотнома” бериш амалиётининг жорий этилиши бунга замин бўлиб ҳизмат қилмоқда.
Яна бир энг асосий омиллардан бири бу – мамлакатимизда янги техникаларни олиб киришда божхона имтиёзлари қўлланилиши ва янги техника сотиб олганда субсидиялар берилиётганлигидир.

About two and a half thousand technicians were registered by the inspectorate during the last quarter
4 April 2024 2500
In recent years, a number of state programs and decisions on providing agriculture with high-performance machines and equipment have been adopted and major measures are being taken to implement them. As a result of the reforms, the latest generation of machinery, which is one of the greatest forces in the field of agriculture, is being formed every year. The field is enriched with new, modern, productive technicians.
According to the legal documents regulating the activity of "Uzagroinspektion" under the Ministry of Agriculture, the number of tractors, tractor-trailers, land reclamation and road construction equipment, self-propelled vehicles and agricultural machinery, regardless of departmental subordination and ownership forms, is kept and written off. , state registration, technical inspection, as well as issuing license plates, technical passports and technical certificates.According to the legal documents regulating the activity of "Uzagroinspektion" under the Ministry of Agriculture, the number of tractors, tractor-trailers, land reclamation and road construction equipment, self-propelled vehicles and agricultural machinery, regardless of departmental subordination and ownership forms, is kept and written off. , state registration, technical inspection, as well as issuing license plates, technical passports and technical certificates.
In particular, during the 1st quarter of 2024, 2,400 new agricultural, land reclamation and road construction equipment were registered by "Uzagroinspektsiya", which is 126.3% compared to the 1st quarter of the previous year (520). It means 145.7% more than last quarter (750).
Importantly, all these techniques are modern resource-saving techniques.
The rapid increase in the number of equipment registrations is due to the use of digital technologies in the industry, the reduction of the time and required documents for equipment registration, as well as the introduction of the practice of issuing "Account-references" to new equipment sold to customers in equipment manufacturers or special trade organizations.
One of the most important factors is the fact that customs benefits are used for the import of new equipment in our country and subsidies are given for the purchase of new equipment.