Пахта ва ғаллада сифатли уруғлик дон -келгуси йил ҳосили гаровидир
Хабарингиз бор, Республика бўйлаб қишлоқ хўжалиги экинлари уруғликларидан юқори ва сифатли ҳосил етиштириш, майдонларда апробация кўригини ўтказиш, тайёрлаш, қайта ишлаш ва сақлаш бўйича ўқув-амалий семинарлар доимий ташкил этиб борилмоқда.
Шундай тадбирлардан бири Хоразм вилояти Янгибозор туманида фаолият юритиб келаётган «Хоразм фахри» фермер хўжалигида уруғлик ғўза майдонларида дала апробация кўригини ўтказилиши ва Урганч туманида фаолият юритиб келаётган «Хоразм нурли замин» фермер хўжалигида уруғлик дон тайёрлаш бўйича ташкил этилди.
Семинарда уруғлик пахта апробациясини ўтказишга масъул бўлган туманлар апробаторлари, бош апробаторлар ёрдамчилари, олим апробаторлар ҳамда "Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимларидаги соҳага масъул бўлган мутахассислар иштирок этишди ҳамда ўзларининг тегишли кўрсатма ва тавсияларини бериб ўтишди.
Жорий йилги ғалла ҳосилидан вилоятда уруғлик буғдойнинг та селекцион навларидан авлодлари бўйича жами 7 минг 735 тонна уруғлик дон жамғарилди.
Қишлоқ хўжалиги экинларидан юқори ҳосил ва сифатли маҳсулот етиштиришнинг асосий негизи уруғликка боғлиқ бўлиб, сифатли уруғлик етказиб бериш замирида уруғларни етиштириш, қайта ишлаш ҳамда навдорлик ва экинбоплик сифат кўрсаткичларининг давлат андозалари талаблари даражасида бўлиши алоҳида аҳамият касб этади.
Вилоятда мавжуд та уруғликни қайта ишлаш цехларида 2025-йил ҳосили учун уруғлик донни саралаш, дорилаш, қадоқлаш ҳамда сертификатлаш ишлари Инспекция томонидан назоратга олинган бўлиб, бугунги кунда мазкур цехларда уруғлик донни тозалаш-саралаш ва дорилаш ишлари бошлаб юборилди.
2025 йил ҳосили учун жамғарилган уруғлик донни қайта ишлаш — тозалаш, саралаш, дорилаш ва экинбоплик сифат кўрсаткичлари бўйича сертификатлаш ишларини қонунчилик талаблари асосида ташкиллаштирилиши юзасидан қайта ишловчи корхона раҳбарларига тегишли тартибда огоҳлантириш хатлари берилди.
Бундан ташқари, жорий йилда ўтказилган тендер танловларида ғолиб деб топилган 154 нафар фермер хўжаликларининг 8 минг 841 гектар уруғлик майдонларида ғўза парвариши олиб борилиб, вилоятнинг тупроқ-иқлим шароитига мос бўлган серҳосил Меҳнат, Хоразм-150 ва Хоразм-127 каби ғўза навларининг оригинал, элита ва авлодли уруғликларидан уруғлик пахта жамғарилиши режалаштирилган
Бугунги кунда "Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси ва туманлар бўлимлари томонидан барча турдаги уруғлик етиштирувчи субъектларга ва бош апробаторларга қонунчилик талабларига риоя қилиниши юзасидан тегишли тартибда огоҳлантириш хатлари киритилиши таъминланди.
Келгуси йил ҳосили тақдирини белгиловчи уруғлик апробацияси тадбирлари Инспекция томонидан доимий назоратга олинган бўлиб, аниқланган қонунбузарликлар юзасидан тегишли тартибда таъсир чоралари кўрилиши таъминланади.

In cotton and grain, quality seeds are the guarantee of next year's harvest
As you know, educational and practical seminars on growing high-quality crops from seeds of agricultural crops, conducting approval inspections, preparation, processing and storage are being organized throughout the Republic.
One of such events was organized on the field approval inspection of seed cotton fields at Khorazm Fakhri farm operating in Yangibozor district of Khorazm region and preparation of seed grain at Khorazm Nurli Zamin farm operating in Urganch district.
Approvers of districts responsible for seed cotton approval, assistant chief approvers, scientific approvers and specialists in charge of the field from the regional administration and district departments of "Uzagroinspektsiya" participated in the seminar and gave their relevant instructions and recommendations.
From this year's grain harvest, a total of 7,735 tons of seed grain was accumulated in the region from 8 selected varieties of seed wheat.
The main basis for the production of high yield and high-quality products from agricultural crops depends on the seed, and it is of particular importance for the quality seed supply to be based on seed cultivation, processing, and productivity and crop quality indicators at the level of the requirements of state standards.
Sorting, treatment, packaging and certification of seed grain for the harvest of 2025 in 3 existing seed processing workshops in the region was controlled by the Inspectorate, and today the work of cleaning, sorting and treating seed grain was started in these workshops.
Warning letters were given to the managers of the processing enterprises in connection with the organization of the processing of the accumulated seed grain for the harvest of 2025 - cleaning, sorting, treatment and certification of crop quality indicators based on the legal requirements.
In addition, cotton cultivation was carried out on 8 thousand 841 hectares of seed areas of 154 farms that won the tender competitions held this year. it is planned to accumulate seed cotton from the offspring seeds
Today, the regional administration and district departments of "Uzagroinspektsiya" provided warning letters to all types of seed-growing entities and general approvers regarding compliance with legal requirements.
Seed approval measures that determine the fate of the next year's harvest are under constant control by the Inspectorate, and appropriate measures will be taken against the detected violations.