"Ўзагроинспекция" томонидан ўтган олти ойда 115 мингга яқин техника мажбурий техник кўрикдан ўтказилди
26 Июль 2023 3984
Бу ҳақда АОКАда ўтказилган брифингда Инспекция ахборот хизмати раҳбари Холида Шодиева маълум қилди.
“Ўзагроинспекция” томонидан қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида қонунчилик талабларига риоя этилиши устидан ҳисобот даврида қуйидаги ишлар амалга оширилди.
Жумладан, хўжалик юритувчи субъектларда 5 508 та профилактика тадбирлари ўтказилиб, амалий ёрдамлар кўрсатилган.
Бундан ташқари, инспекторлар томонидан 48 873 та мониторинглар ўтказилиб, ташкилот ва корхоналарга 25 162 та огоҳномалар киритилган.
Жорий йилнинг олти ойи давомида жами 2 279 та текширишлар ўтказилган бўлиб, шундан, 324 таси тадбиркорлик субъектларида Бизнес-омбудсманни хабардор қилиш тартибида амалга оширилган.
Текширишлар давомида аниқланган қонунбузарлик ҳолатлари юзасидан ташкилот ва корхоналарнинг масъул мансабдор шахсларига нисбатан жами 4 987 та ҳолатда маъмурий жарималар қўлланилган бўлса, 603 та ҳолат бўйича молиявий санкциялар ҳисобланган.
Хусусан, 751 та тақдимномалар тегишли ташкилот ва идораларга киритилиб,  222 та материаллар қонуний қарор қабул қилиш учун суд ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Қишлоқ хўжалигида сув ресурсларидан фойдаланишни назорат қилиш йўналишида сув истеъмоли қоидаларига риоя этилиши устидан қатъий назорат олиб борилиб, қонунбузилиш ҳолатларини эрта олдини олиш мақсадида жойларда 4 624 та амалий тадбирлар ўтказилди.
Ўзагроинспекция” ходимларининг амалий ёрдами билан 887 та ҳолатда сувдан фойдаланувчи ва сув истеъмолчилари ўртасидаги низоли ҳолатлар бартараф этилди, 1000 дан ортиқ ҳолатда сув таъминоти оғир бўлган  ҳудудлардаги сув истеъмолчиларига сув етказиб беришда кўмаклашилди, 472 та яроқсиз ҳолатга келган сув хўжалиги объектларидан беҳуда сув оқизиб юборилиши тўхтатилиб, жойларда 262 маротаба тегишли ташкилотлар ҳамкорлигида ўқув амалий семинарлари ташкил қилинди
Шунингдек, жорий йил ҳосилидан уруғлик дон етиштириш учун 128 та туманда тузилган апробация комиссиялари томонидан уруғлик ғалла майдонларида дала апробация кўриги ўтказилишини мунтазам назорат қилиб борилди.
Ўрганишлар натижасига кўра, Республика бўйича 3 минг 228 та  хўжаликларнинг 93 минг 442 гектар уруғлик ғалла майдонларида дала апробация кўриги ўтказилиб, шундан 80 минг 246 гектар ёки 86 фоиз майдон яроқли ҳамда 17 773 гектар ёки 14 фоиз майдонлар турли сабабларга кўра яроқсиз деб топилган.
Шунингдек, Республика ҳудудларида 2023 йил пахта ҳосили учун
136 та пахта тўқимачилик кластер корхонлари ва 30 минг 116 та фермер хўжаликлари томонидан 1 млн. 12 минг майдонга чигит экиш ишлари амалга оширилди.
Ўзагроинспекция” томонидан жойларда чигит экиш ишларини ўз вақтида ва сифатли ўтказилиши бўйича мониторинг тадбирлари ўтказилиб,  3 минг 173 та фермер хўжаликларининг 22 259 гектар майдонида чигит экишда хато-камчиликлар аниқланди.
Шунингдек, 2023 йил ҳосили учун қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштириш бўйича ўтказилган назорат тадбирлар давомида, 6 минг 393 та фермер хўжаликларида 54 минг 23 гектар майдонда белгиланган агротехник талаблар бузилганлиги маълум бўлди.
Аниқланган камчиликларни бартараф қилиш юзасидан, соҳа раҳбарларига тақдимномалар ва огоҳлантиришлар киритилиб, ёзма кўрсатмалар берилиши таъминланди
Шунингдек, ёғ-мой корхоналарининг пахта техник чигитини тўлиқ технологик циклда мақсадли қайта ишлаганлиги ҳамда уларнинг маҳсулот сифатини тасдиқловчи гигиеник хулоса ва мувофиқлик сертификатларига эга эканлиги устидан назорат амалга ошириб келинмоқда.
Хусусан, 2023-йилнинг 1-чи яримида жами 22 та (шундан 6 та корхона қайта текширилган) корхоналарда назорат тадбирлари ўтказилди.
Текширилган 22 та ёғ-мой корхоналаридан, 2 таси фаолияти эса қарорда белгиланган талабларга мувофиқ эмаслиги маълум бўлди.
Шунингдек, Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларини техник ҳолатини улардан фойдаланиш самарадорлиги, шунингдек, сервис ва таъмирлаш хизматларининг сифати устидан қатъий назорат ўрнатилиб, ўтказилган назорат тадбирлари ва мониторингларда қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларидан техник жиҳатдан фойдаланиш ва техника хавфсизлик қоидаларини қўпол равишда бузилиш ҳолатлари бўйича жами 2 минг 136 та маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Жорий йилнинг 1-яримида жами 16 мингдан ортиқ қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиши техникалари давлат рўйхатига олиниб, трактор ва бошқа ўзиюрар техникаларга 15 152 дона давлат рақами белгиси, 54 623 минг дона янги ИД-карта (пластик) шаклдаги хужжатлар, жумладан 32 340 дона техник паспорт ва техник гувоҳнома, 22 минг 283 дона тракторчи-машинист гувоҳномаси берилган, 115 минг донага яқин техникалар мажбурий техник кўрикдан ўтказилган.
Чорвачиликда наслчилик ишини назорат қилиш йўналишида Халқаро қишлоқ хўжалиги ҳайвонларини рўйхатга олиш ташкилоти (ИCАР) талабларидан келиб чиқиб Республикада ягона чорвачилик субъектларини рўйхатга олиш бўйича электрон “Чорва модули” ишлаб чиқилди ва унда 171 тадан ортиқ индикатор кўрсаткичларини ўз ичига қамраб олган жами 19 минг 282 та субъектлар рўйхати шакллантирилди.
Республика бўйича келтирилган жами 87 минг 149 бош чорва , 1 млн. 17 мингга яқин бир кунлик наслли жўжа, 8 млн. 373 ярим минг дона наслли тухумлар ҳамда 10 бош наслли отлар ўрнатилган тартибда давлат реестрига киритилиши назорат қилинди.
Ўзбекистон Республикасининг “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги қонуни ижроси юзасидан жорий йилнинг 1-чи яримида “Ўзагроинспекцияга жами 396 та мурожаат келиб тушган бўлиб, шундан  306 таси кўриб чиқилган, 148 таси қаноатлантирилиб, 152 тасига тушунтириш берилган.
Бундан ташқари, “Ўзагроинспекция” томонидан жами 20 652 та жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилинган.

Около 115 тысяч автомобилей прошли обязательный технический осмотр со стороны «Узагроинспекции» за последние полгода.
26 Июля 2023 3982
Об этом на брифинге в АОКА сообщила начальник информационной службы Инспекции Холида Шодиева.
За отчетный период «Узагроинспекция» провела следующие работы по соблюдению требований законодательства в сферах сельского и водного хозяйства.
В частности, проведено 5 508 профилактических мероприятий и оказана практическая помощь хозяйствующим субъектам.
Кроме того, инспекторами проведено 48 873 проверки, организациям и предприятиям вынесено 25 162 предупреждения.
Всего за шесть месяцев текущего года проведено 2 279 проверок, из них 324 в субъектах хозяйствования в порядке информирования Бизнес-омбудсмена.
Административные штрафы применены в общей сложности в 4 987 случаях, финансовые санкции начислены в 603 случаях.
В частности, в соответствующие организации и органы внесено 751 представление, а в суды и иные правоохранительные органы для принятия правовых решений направлено 222 материала.
По направлению контроля за использованием водных ресурсов в сельском хозяйстве осуществлялся строгий контроль за соблюдением правил водопотребления, на местах проведено 4624 практических мероприятия с целью предупреждения нарушений законодательства на ранней стадии.
При практической помощи сотрудников «Узагроинспекции» в 887 случаях разрешены конфликтные ситуации между водопользователями и водопотребителями, более чем в 1000 случаях оказана помощь в подаче воды водопотребителям в районах с большой водообеспеченностью, 472 объектам водного хозяйства, в непригодном для использования состоянии были прекращены сливы воды. , 262 раза организованы учебно-практические семинары в сотрудничестве с соответствующими организациями
Кроме того, разрешительные комиссии, созданные в 128 районах по выращиванию семенного зерна урожая текущего года, регулярно контролировали проведение выездной разрешительной проверки посевных площадей.
По результатам исследований проведена полевая разрешительная проверка на 93 тыс. 442 га посевных площадей 3 тыс. 228 фермерских хозяйств республики, из них признаны пригодными 80 тыс. 246 га или 86 процентов площади и 17 773 га или 14 процентов были признаны непригодными по разным причинам.
Также на урожай хлопка 2023 года на территориях республики
1 млн на 136 предприятий хлопково-текстильного кластера и 30 тыс. 116 фермерских хозяйств. Посев семян осуществлен на 12 000 площадей.
«Узагроинспекция» провела контрольные мероприятия по своевременному и качественному выполнению семенных работ на местности, выявлены ошибки и недочеты при посеве семян на площади 22 259 га в 3 173 хозяйствах.
Также в ходе контрольных мероприятий по размещению сельскохозяйственных культур под урожай 2023 года установлено, что 6 тысяч 393 фермерских хозяйства на площади 54 тысячи 23 га нарушили агротехнические требования.
В целях устранения выявленных недостатков были обеспечены представления и предупреждения руководителей отрасли, даны письменные указания.
Также осуществляется контроль за тем, осуществляется ли на нефтеперерабатывающих предприятиях адресная переработка технического хлопкового семени по полному технологическому циклу, есть ли у них гигиенические заключения и сертификаты соответствия, подтверждающие качество выпускаемой продукции.
В частности, за первое полугодие 2023 года всего было проверено 22 (из них повторно проверено 6 предприятий) предприятий.
Из 22 проверенных нефтяных предприятий установлено, что деятельность 2 не соответствует требованиям, указанным в постановлении.
Кроме того, установлен строгий контроль за техническим состоянием сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин, эффективностью их использования, а также качеством сервисных и ремонтных услуг, всего по делам составлено 2 тыс. 136 административных протоколов. нарушений.
Всего за первое полугодие текущего года зарегистрировано более 16 000 единиц сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, выдано 15 152 номерных знака на тракторы и другую самоходную технику, 54 623 000 новых удостоверений личности (пластиковых) документов, в том числе 32 Выдано 340 технических паспортов и технических удостоверений, 22 тысячи 283 удостоверения тракториста, около 115 тысяч единиц техники прошли обязательный технический осмотр.
На основании требований Международной организации по регистрации сельскохозяйственных животных (ИКАР) в направлении мониторинга племенной работы в животноводстве разработан электронный «Модуль животноводства» для регистрации единичных субъектов животноводства в Республике, который включает всего 19 тыс. 282 субъекта, в том числе по более 171 показателю, список сформирован.
Всего 87 тыс. 149 голов скота, 1 млн. голов. Около 17 тысяч суточных цыплят, 8 млн. Проконтролировано включение в государственный реестр 373 с половиной тысяч племенных яиц и 10 племенных лошадей.
Всего за первое полугодие текущего года в УзАгроинспекцию поступило 396 обращений по вопросам реализации Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц», из которых рассмотрено 306, удовлетворено 148, разъяснено 152 .