"Ўзагроинспекция" томонидан ўтган олти ойда 115 мингга яқин техника мажбурий техник кўрикдан ўтказилди
26 Июль 2023 3984
Бу ҳақда АОКАда ўтказилган брифингда Инспекция ахборот хизмати раҳбари Холида Шодиева маълум қилди.
“Ўзагроинспекция” томонидан қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида қонунчилик талабларига риоя этилиши устидан ҳисобот даврида қуйидаги ишлар амалга оширилди.
Жумладан, хўжалик юритувчи субъектларда 5 508 та профилактика тадбирлари ўтказилиб, амалий ёрдамлар кўрсатилган.
Бундан ташқари, инспекторлар томонидан 48 873 та мониторинглар ўтказилиб, ташкилот ва корхоналарга 25 162 та огоҳномалар киритилган.
Жорий йилнинг олти ойи давомида жами 2 279 та текширишлар ўтказилган бўлиб, шундан, 324 таси тадбиркорлик субъектларида Бизнес-омбудсманни хабардор қилиш тартибида амалга оширилган.
Текширишлар давомида аниқланган қонунбузарлик ҳолатлари юзасидан ташкилот ва корхоналарнинг масъул мансабдор шахсларига нисбатан жами 4 987 та ҳолатда маъмурий жарималар қўлланилган бўлса, 603 та ҳолат бўйича молиявий санкциялар ҳисобланган.
Хусусан, 751 та тақдимномалар тегишли ташкилот ва идораларга киритилиб,  222 та материаллар қонуний қарор қабул қилиш учун суд ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Қишлоқ хўжалигида сув ресурсларидан фойдаланишни назорат қилиш йўналишида сув истеъмоли қоидаларига риоя этилиши устидан қатъий назорат олиб борилиб, қонунбузилиш ҳолатларини эрта олдини олиш мақсадида жойларда 4 624 та амалий тадбирлар ўтказилди.
Ўзагроинспекция” ходимларининг амалий ёрдами билан 887 та ҳолатда сувдан фойдаланувчи ва сув истеъмолчилари ўртасидаги низоли ҳолатлар бартараф этилди, 1000 дан ортиқ ҳолатда сув таъминоти оғир бўлган  ҳудудлардаги сув истеъмолчиларига сув етказиб беришда кўмаклашилди, 472 та яроқсиз ҳолатга келган сув хўжалиги объектларидан беҳуда сув оқизиб юборилиши тўхтатилиб, жойларда 262 маротаба тегишли ташкилотлар ҳамкорлигида ўқув амалий семинарлари ташкил қилинди
Шунингдек, жорий йил ҳосилидан уруғлик дон етиштириш учун 128 та туманда тузилган апробация комиссиялари томонидан уруғлик ғалла майдонларида дала апробация кўриги ўтказилишини мунтазам назорат қилиб борилди.
Ўрганишлар натижасига кўра, Республика бўйича 3 минг 228 та  хўжаликларнинг 93 минг 442 гектар уруғлик ғалла майдонларида дала апробация кўриги ўтказилиб, шундан 80 минг 246 гектар ёки 86 фоиз майдон яроқли ҳамда 17 773 гектар ёки 14 фоиз майдонлар турли сабабларга кўра яроқсиз деб топилган.
Шунингдек, Республика ҳудудларида 2023 йил пахта ҳосили учун
136 та пахта тўқимачилик кластер корхонлари ва 30 минг 116 та фермер хўжаликлари томонидан 1 млн. 12 минг майдонга чигит экиш ишлари амалга оширилди.
Ўзагроинспекция” томонидан жойларда чигит экиш ишларини ўз вақтида ва сифатли ўтказилиши бўйича мониторинг тадбирлари ўтказилиб,  3 минг 173 та фермер хўжаликларининг 22 259 гектар майдонида чигит экишда хато-камчиликлар аниқланди.
Шунингдек, 2023 йил ҳосили учун қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштириш бўйича ўтказилган назорат тадбирлар давомида, 6 минг 393 та фермер хўжаликларида 54 минг 23 гектар майдонда белгиланган агротехник талаблар бузилганлиги маълум бўлди.
Аниқланган камчиликларни бартараф қилиш юзасидан, соҳа раҳбарларига тақдимномалар ва огоҳлантиришлар киритилиб, ёзма кўрсатмалар берилиши таъминланди
Шунингдек, ёғ-мой корхоналарининг пахта техник чигитини тўлиқ технологик циклда мақсадли қайта ишлаганлиги ҳамда уларнинг маҳсулот сифатини тасдиқловчи гигиеник хулоса ва мувофиқлик сертификатларига эга эканлиги устидан назорат амалга ошириб келинмоқда.
Хусусан, 2023-йилнинг 1-чи яримида жами 22 та (шундан 6 та корхона қайта текширилган) корхоналарда назорат тадбирлари ўтказилди.
Текширилган 22 та ёғ-мой корхоналаридан, 2 таси фаолияти эса қарорда белгиланган талабларга мувофиқ эмаслиги маълум бўлди.
Шунингдек, Қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиш техникаларини техник ҳолатини улардан фойдаланиш самарадорлиги, шунингдек, сервис ва таъмирлаш хизматларининг сифати устидан қатъий назорат ўрнатилиб, ўтказилган назорат тадбирлари ва мониторингларда қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларидан техник жиҳатдан фойдаланиш ва техника хавфсизлик қоидаларини қўпол равишда бузилиш ҳолатлари бўйича жами 2 минг 136 та маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Жорий йилнинг 1-яримида жами 16 мингдан ортиқ қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиши техникалари давлат рўйхатига олиниб, трактор ва бошқа ўзиюрар техникаларга 15 152 дона давлат рақами белгиси, 54 623 минг дона янги ИД-карта (пластик) шаклдаги хужжатлар, жумладан 32 340 дона техник паспорт ва техник гувоҳнома, 22 минг 283 дона тракторчи-машинист гувоҳномаси берилган, 115 минг донага яқин техникалар мажбурий техник кўрикдан ўтказилган.
Чорвачиликда наслчилик ишини назорат қилиш йўналишида Халқаро қишлоқ хўжалиги ҳайвонларини рўйхатга олиш ташкилоти (ИCАР) талабларидан келиб чиқиб Республикада ягона чорвачилик субъектларини рўйхатга олиш бўйича электрон “Чорва модули” ишлаб чиқилди ва унда 171 тадан ортиқ индикатор кўрсаткичларини ўз ичига қамраб олган жами 19 минг 282 та субъектлар рўйхати шакллантирилди.
Республика бўйича келтирилган жами 87 минг 149 бош чорва , 1 млн. 17 мингга яқин бир кунлик наслли жўжа, 8 млн. 373 ярим минг дона наслли тухумлар ҳамда 10 бош наслли отлар ўрнатилган тартибда давлат реестрига киритилиши назорат қилинди.
Ўзбекистон Республикасининг “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги қонуни ижроси юзасидан жорий йилнинг 1-чи яримида “Ўзагроинспекцияга жами 396 та мурожаат келиб тушган бўлиб, шундан  306 таси кўриб чиқилган, 148 таси қаноатлантирилиб, 152 тасига тушунтириш берилган.
Бундан ташқари, “Ўзагроинспекция” томонидан жами 20 652 та жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилинган.

About 115,000 vehicles were subjected to mandatory technical inspection by "Uzagroinspektsiya" in the last six months.
26 July 2023 3687
Kholida Shodieva, head of the information service of the Inspectorate, informed about this at a briefing held at AOKA.
During the reporting period, "Uzagroinspektsiya" carried out the following works on compliance with legal requirements in the fields of agriculture and water management.
In particular, 5,508 preventive measures were conducted and practical assistance was provided at economic entities.
In addition, 48,873 monitorings were conducted by inspectors, and 25,162 warnings were issued to organizations and enterprises.
During the six months of this year, a total of 2,279 inspections were conducted, of which 324 were carried out in business entities in the order of informing the Business Ombudsman.
Administrative fines were applied in total 4,987 cases, and financial sanctions were calculated in 603 cases.
In particular, 751 submissions were submitted to relevant organizations and agencies, and 222 materials were sent to courts and other law enforcement bodies for legal decision-making.
In the direction of controlling the use of water resources in agriculture, strict control over compliance with the rules of water consumption was carried out, and 4,624 practical activities were carried out on the ground in order to prevent violations of the law at an early stage.
With the practical help of "Uzagroinspektsiya" employees, conflict situations between water users and water consumers were resolved in 887 cases, in more than 1000 cases, water consumers in areas with heavy water supply were assisted in supplying water, 472 water management facilities that were in an unusable state were stopped from draining water. , educational practical seminars were organized 262 times in cooperation with relevant organizations
In addition, the approval commissions established in 128 districts for the cultivation of seed grain from the current year's crop regularly monitored the field approval inspection of seed grain fields.
According to the results of studies, field approval inspection was conducted on 93 thousand 442 hectares of seed grain fields of 3 thousand 228 farms in the Republic, of which 80 thousand 246 hectares or 86 percent of the area were found suitable and 17 773 hectares or 14 percent were found unsuitable for various reasons.
Also for the 2023 cotton harvest in the republic's territories
1 million by 136 cotton textile cluster enterprises and 30 thousand 116 farms. Planting of seeds was carried out on 12,000 areas.
"Uzagroinspektsiya" carried out monitoring activities on the timely and high-quality implementation of seed sowing works on the ground, and errors and deficiencies in sowing seeds on the area of 22,259 hectares of 3,173 farms were detected.
Also, during the control activities on the placement of agricultural crops for the harvest of 2023, it was found out that 6 thousand 393 farms on the area of 54 thousand 23 hectares violated the agrotechnical requirements.
In order to eliminate the identified deficiencies, it was ensured that the heads of the industry were given presentations and warnings, and written instructions were given.
Also, control is being carried out over whether the oil-oil enterprises have targeted processing of technical cotton seed in the full technological cycle, and whether they have hygienic conclusions and conformity certificates confirming the quality of their products.
In particular, in the first half of 2023, a total of 22 (of which 6 enterprises were re-inspected) enterprises were inspected.
Out of 22 inspected oil enterprises, it was found that the activities of 2 are not in accordance with the requirements specified in the decision.
In addition, strict control over the technical condition of agricultural, reclamation and road construction machinery, the efficiency of their use, as well as the quality of service and repair services was established. a total of 2 thousand 136 administrative reports were issued on the cases of violations.
In the first half of this year, a total of more than 16,000 agricultural, land reclamation and road construction equipment were registered, 15,152 license plates were issued to tractors and other self-propelled vehicles, 54,623,000 new ID cards (plastic) documents, including 32 340 technical passports and technical certificates, 22 thousand 283 tractor driver's licenses were issued, about 115 thousand pieces of equipment underwent compulsory technical inspection.
Based on the requirements of the International Organization for the Registration of Agricultural Animals (ICAR) in the direction of monitoring the breeding work in livestock, an electronic "Livestock Module" was developed for the registration of single livestock entities in the Republic, and it includes a total of 19 thousand 282 entities, including more than 171 indicators. the list was formed.
A total of 87 thousand 149 livestock, 1 mln. About 17 thousand day-old chicks, 8 mln. The inclusion of 373 and a half thousand breeding eggs and 10 breeding horses in the state register was controlled.
In the first half of this year, Uzagroinspektsiya received a total of 396 appeals regarding the implementation of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Appeals of Natural and Legal Entities", 306 of which were considered, 148 were satisfied, and 152 were explained.
In addition, representatives of 20,652 individuals and legal entities were accepted by "Uzagroinspektsiya".