Жиззах вилоятида 27 та ҳолатда 79 гектар майдонларда қишлоқ хўжалиги ерларига етказилган зарар ҳисобланди
15 Январь 2024 3142
Бошқарманинг қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан ўтган давр мобайнида жами 27 та ҳолатда 78,95 гектар майдонларда қишлоқ хўжалиги ерларини ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқариш ҳолатлари аниқланиб, жами 3 млрд 9 млн 375 минг сўм миқдорида зарарлар ҳисобланган ва ушбу маълумотлар қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилган.
Жумладан, Шароф Рашидов туманида 11 та ҳолатда 1 млрд   949 млн 280 минг сўм, Зафаробод туманида 5 та ҳолатда 120 млн 232 минг сўм, Ғаллаорол туманида 4 та ҳолатда 439 млн 870 минг сўм, Зомин туманида 3 та ҳолатда  24 млн 520 минг сўм, Фориш туманида 22 млн 993 минг сўм, Баҳмал туманида 1 та ҳолатда 11 млн 775 минг сўм, Дўстлик туманида 1 та ҳолатда 3 млн 467 минг сўм ва Жиззах шаҳрида 1 та ҳолатда 437 млн 407 минг сўмлик келтирилган зарарлар ҳисобланди
Мазкур ҳолатлар бўйича ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган юридик ва жисмоний шахсларга нисбатан Прокуратура ҳамда ИИБ тергов органлари томонидан тергов ҳаракатлари ва суд жараёнлари давом этмоқда.
Бошқарманинг қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан олиб борилган ўрганишлар натижасида Фориш тумани, «Эгизбулоқ» МФЙ ҳудудидаги «СОФСОР» МЧЖ томонидан 22 млн 993 минг 061 сўм ҳамда SH.Rashidov тумани “Ультра бетон” МЧЖ томонидан 116 млн 228 минг 660 сўм миқдорда қишлоқ хўжалиги ерларига келтирилган зарарлар аниқланган
Бошқарма томонидан ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқариш ҳолатлари бўйича ҳисобланган зарарларнинг ундириш чоралари кўрилмоқда.
Шунингдек бошқарманинг қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларидан самарасиз фойдаланиш ҳолатлари юзасидан туман ҳокимликларига 32 та тақдимномалар киритилган.

Damage to agricultural land on 79 hectares was calculated in 27 cases in the Jizzakh region.
Over the past period, the department for control over the use of agricultural lands identified cases of unauthorized withdrawal from agricultural use of agricultural lands on an area of 78.95 hectares in a total of 27 cases for a total amount of 3 billion 9 million. Damage was calculated in the amount of 375 thousand soums and this The information was sent to law enforcement agencies for legal proceedings.
In particular, 1 billion 949 million 280 thousand soums in 11 cases in Sharof Rashidov district, 120 million 232 thousand soums in 5 cases in Zafarabad district, 439 million 870 thousand soums in 4 cases in Gallaorol district, 3 in Zaminsky district 24 million 520 thousand soums in one case, 22 million 993 thousand soums in the
Forish district, 11 million 775 thousand soums in 1 case in the Bakhmal district, 3 million 467 thousand soums in 1 case in the Dostlik district and 1 in the city of Jizzakh 437 million 407 thousand soums In each case the amount of damage is calculatedIn particular, 1 billion 949 million 280 thousand soums in 11 cases in Sharof
Rashidov district, 120 million 232 thousand soums in 5 cases in Zafarabad district, 439 million 870 thousand soums in 4 cases in Gallaorol district, 3 in Zaminsky district 24 million 520 thousand soums in one case, 22 million 993 thousand soums in the Forish district, 11 million 775 thousand soums in 1 case in the Bakhmal district, 3 million 467 thousand soums in 1 case in the Dostlik district and 1 in the city of Jizzakh 437 million 407 thousand soums In each case the amount of damage is calculated
The prosecutor's office and investigative bodies of the Ministry of Internal Affairs continue investigations and trials against legal entities and individuals who caused the seizure of land from agricultural use in these cases.
As a result of research conducted by the department for control over the use of agricultural land of the department, SOFSOR LLC in the Forishsky district, the Egizbulok MFU area, Ultra Beton LLC on the street. Rashidovsky district. Damage to agricultural lands was determined in the amount of 116 million 228 thousand 660 soums.
The administration is taking measures to recover losses calculated in cases of unauthorized withdrawal of agricultural products from circulation.
In addition, the department for control over the use of agricultural land sent 32 submissions to district administrations regarding the ineffective use of agricultural land.