Қишлоқ хўжалиги ерларига етказилган зарарлар ундирилиши юзасидан мониторинглар ўтказилмоқда
Ер умуммиллий бойликдир, Ўзбекистон Республикаси халқи ҳаёти, фаолияти ва фаровонлигининг асоси сифатида ундан оқилона фойдаланиш зарур ва у давлат томонидан муҳофаза қилинади.
Ўзагроинспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларидан белгиланган мақсадларда фойдаланилиши ҳамда ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар натижасида етказилган зарарларнинг ундирилиши юзасидан мониторинг таҳлиллари олиб борилмоқда.
Жумладан, вилоятнинг Паяриқ тумани “Тараққиёт” массиви ҳудудида фаолият юритиб келаётган “Пахтакорлар замин дала” фермер хўжалиги ҳисобида бўлган, хўжалик харитасининг 489-контуридаги 58,7 балл бонитет сувли ҳайдалма ер майдонидан “Тараққиёт” маҳалласида яшовчи фуқаро М. с. томонидан жами 0,20 гектар ер майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, шундан 200 кв.метр ер майдонига уй-жой қурилиши ишларини ва шу маҳаллада яшовчи фуқаро с. Р. томонидан жами 0,08 гектар ер майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, шундан 144 кв.метр ер майдонига бетон пойдевор қурилиш ишларини амалга оширганлиги ҳолатлари аниқланди.
Ушбу аниқланган ҳолатлар юзасидан, ҳукуматнинг 2011-йил 25-майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган “Ер участкалари эгалари, фойдаланувчилари, ижарачилари ва мулкдорларига етказилган зарарлар, қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликларига, шунингдек, ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар ўринини қоплаш тартиби тўғрисида”ги Низомининг 55-бандига мувофиқЎзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорлари аниқланиб, белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга тақдим қилинмоқда.

Осуществляется мониторинг ущерба, причиненного сельскохозяйственным землям
В связи с обстоятельствами, приведшими к использованию земель сельскохозяйственного назначения в определенных целях отделом контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Самаркандского областного управления «Узагроинспекции» и самовольному выводу земель из сельскохозяйственного использования, в г. в связи с возмещением ущерба.
В частности, гражданин М, проживающий в микрорайоне «Тараккиет», с площади пашни по качеству воды 58,7 балла по контуру 489 карты хозяйства, находящейся на учете фермерского хозяйства «Пахтакорлар замин дала», действующего на территории Массив «Тараккиет», Паярикский район области. самовольно заняв в общей сложности 0,20 га земли, построив на ней дом на 200 квадратных метрах, а гражданин, проживающий в этом микрорайоне с. Установлено, что Р. самовольно занял в общей сложности 0,08 га земли и произвел работы по строительству бетонного фундамента на 144 квадратных метрах земли.
В связи с выявленными случаями утвержден постановлением Правительства № 146 от 25 мая 2011 года «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и собственникам земельных участков, уничтожению сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, а также уничтожению сельских земель в соответствии со статьей 55 Положения «О порядке возмещения ущерба в случаях лишения сельскохозяйственного использования» представляется в правоохранительные органы в установленном порядке.
Холбеков А.А., начальник управления контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения