НАВБАҲОР ТУМАНИДА ҒЎЗА АГРОТЕХНИКАСИ ТАДБИРЛАРИ ДАВОМ ЭТМОҚДА
Август ойи ғўза парваришида муҳим долзарб палла ҳисобланади. Айни долзарб мавсумда Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш Инспекцияси вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари мутахассислари томонидан ғўза агротехник тадбирларининг кечиктирмасдан ўтказилиши назоратга олинган.
Навоий вилояти Навбаҳор тумани пахтачиликка ихтисослашган 182 та фермер хўжаликлари томонидан 6 минг 600 гектар майдонда ғўза парваришланмоқда. Айни кунларда ғўза қатор ораларида культивация, шарбат билан суғориш ва чилпиш (чиканка) каби агротехник тадбирлар давом эттирилмоқда.
Жумладан, тупроқ етилиши билан қатор ораларига культиваторни кечиктирмасдан киритилиши ўсимликнинг озиқланиш тизими яхшиланиши, илдиз чириш ва гоммоз касалликлари билан зарарланишининг олдини олади. Туман бўйича мавсумга 147 та культиваторлар жалб этилган бўлиб, мавсум бошидан буён 8-9-марта ғўза қатор орасига ишлов берилди.
Тумандаги ғўза майдонларга 3-4-марта суспензия сепилди. Шу билан бирга, икки марта тўлиқ ҳамда учинчи суғориш ишлари ҳам 5 минг 412 гектар ёки 82 фоиз майдонда амалга оширилди. Айтиш жоизки, бу каби агротехник тадбирларни кечиктирилмай, сифатли бажарилишида Инспекциянинг туман бўлими мутахассислари олиб бораётган назорат тадбирларининг аҳамияти катта бўлмоқда.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, ҳосил тақдири ҳал бўладиган айни шу кунларда ғўза майдонларининг ҳар гектарига 5 тоннадан маҳаллий ўғит чиқарилиб, шарбат усулида суғориш ташкил этилса, тупроқдаги мавжуд микроорганизмлар фаолияти жадаллашиб, минерал ўғитлар самарадорлиги  50 фоизгача ошади. Ушбу жараённинг сифатли амалга ошиши ҳосилдорлик чўғи баланд бўлишида муҳим рол ўйнайди.
Ғўза майдонларида барча агротехник тадбирларни кечиктирмасдан ўтказиш бўйича мавсум бошидан буён тумандаги мутахассислар томонидан 120 та камчиликлар аниқланган. Уларни бартараф этиш юзасидан туман ҳокимликларига 2 та тақдимнома, 186 нафар фермер хўжалик раҳбарларига огоҳлантириш хатлари ва 150 нафарига эса ёзма кўрсатма киритилган.

COTTON AGROTECHNICAL EVENTS ARE CONTINUING IN NAVBAHAR DISTRICT
August is an important period in cotton care. In this current season, the supervision of the Agro-Industrial Complex Inspection was carried out by experts of the regional department and district departments of cotton agro-technical activities without delay.
182 farms specializing in cotton growing in Navbahor district of Navoi region grow cotton on an area of ​​6,600 hectares. Nowadays, agrotechnical activities such as cultivation, watering with juice and chilpish (chikanka) are continued between cotton rows.
In particular, the introduction of the cultivator between the rows of soil preparation without delay will improve the nutrition system of the plant, and prevent root rot and gommose diseases. 147 cultivators were involved in the season in the district, and since the beginning of the season, cotton was cultivated 8-9 times between the rows.
The suspension was sprayed on cotton fields in the district 3-4 times. At the same time, two full and third irrigations were carried out on 5,412 hectares or 82% of the area. It should be said that the control activities carried out by the specialists of the district department of the Inspectorate are becoming more important in the timely and quality implementation of such agrotechnical activities.
According to experts, on the same days when the fate of the crop will be decided, if 5 tons of local fertilizer is applied to each hectare of cotton fields and irrigation is organized using the juice method, the activity of existing microorganisms in the soil will accelerate, and the effectiveness of mineral fertilizers will increase up to 50%. Quality implementation of this process plays an important role in high productivity.
Since the beginning of the season, 120 deficiencies have been identified by district experts regarding the timely implementation of all agrotechnical activities in the cotton fields. In order to eliminate them, 2 submissions were made to district administrations, warning letters to 186 farm managers, and written instructions to 150 farmers.