ПАХТА-2024: мавсумда илк бора 1700 га яқин пахта териш машиналари иштирок этиши кутилмоқда
Жорий йил пахта йиғим-терим ишларида республика бўйича жами 1 690 дона, шундан 609 дона 2024 йилда янги лизинг асосида харид қилинадиган пахта териш машиналари қатнашиши режалаштирилган.
Жумладан, русумлар кесимида кўрадиган бўлсак, 215 дона CASE, 286 дона John Deere, 230 дона МХ-1.8, 449 дона TZST CE220, 473 дона Boshiran ва 37 дона бошқа русумли пахта териш машиналари ташкил этади.
Пахта териш машиналарининг 1 423 донаси ёки 84 фоизи юқори унумли техникалар ҳисобланади. Айниқса пахта майдони машина терими учун агротехник талаблар даражасида тўғри тайёрланган бўлса, ушбу янги авлод пахта териш машинасининг ҳар бирини иш унумдорлиги кунига 50 тоннагача бўлиб, 800-1000 нафар теримчи ўрнини боса олади.
Бу йил илк бора имтиёзли лизинг шартлари асосида 600 дан ортиқ юқори унумли пахта териш машиналарини жойлардаги фермер хўжаликлари ва кластерларга етказиб берилиши кутилмоқда.
Пахта териш машиналари ёрдамида теримни янада қўллаб қувватлаш мақсадида, Ҳукуматнинг 2024 йил 13-сентябрьдаги 574-сонли қарори билан жорий йилда барча ҳудудларда пахта териш машиналари томонидан терилган ҳар бир тонна пахта хомашёсини йиғиб-териб олиш хизмати баҳосини 20 фоизи, бироқ 250 минг сўмдан ошмаган қисми Жамғарма маблағлари ҳисобидан қопланиши белгиланган.
Берилаётган ушбу имтиёз ва имкониятлар натижасида, бугунги кунда республиканинг барча ҳудудларида пахта териш машиналари терими бошлаб юборилди.
Ҳудудлар кесимида оладиган бўлсак, мавсумда қатнашадиган машиналарнинг асосий қисми қуйидаги ҳудудларга тўғри келмоқда. Жумладан, 2024 йилда пахта ҳосили Жиззахда 406 дона, Қашқадарёда 281 дона, Сирдарёда 201 дона, Тошкентда 184 дона ва Наманганда 108 дона юқори унумли пахта териш машиналари орқали териб олинади.
Ўзагроинспекция томонидан жойларда пахта териш машиналаридан самарали фойдаланиш бўйича тушунтириш ва кўргазмали семинарлар ташкил этилмоқда.

COTTON-2024: for the first time, about 1,700 cotton picking machines are expected to participate in the season
16 September 2024 5824
This year, a total of 1,690 cotton picking machines are planned to be used in cotton harvesting across the country, of which 609 cotton picking machines will be purchased under a new lease in 2024.
In particular, in terms of models, there are 215 units of CASE, 286 units of John Deere, 230 units of MX-1.8, 449 units of TZST CE220, 473 units of Boshiran and 37 units of other types of cotton picking machines.
1,423 or 84 percent of the cotton picking machines are high-efficiency machines. Especially if the cotton field is properly prepared at the level of agrotechnical requirements for machine picking, the productivity of each new generation cotton picking machine is up to 50 tons per day, and it can replace 800-1000 pickers.
This year, for the first time, it is expected that more than 600 high-efficiency cotton picking machines will be delivered to local farms and clusters on the basis of preferential leasing conditions.
In order to further support picking with the help of cotton pickers, according to the decision of the Government No. 574 dated September 13, 2024, 20 percent of the price of the picking service for each ton of raw cotton harvested by cotton pickers in all regions this year, however, the part not exceeding 250,000 soums will be covered from the funds of the Fund.
As a result of these privileges and opportunities, cotton picking machines have been launched today in all regions of the republic.
In terms of regions, most of the cars participating in the season belong to the following regions. In particular, in 2024, 406 units of cotton will be picked in Jizzakh, 281 units in Kashkadarya, 201 units in Syrdarya, 184 units in Tashkent and 108 units in Namangan.
Uzagroinspeksia organizes explanatory and demonstration seminars on the effective use of cotton picking machines.