Бухоро: хирмонлар сифатли донга тўлмоқда
Бухоро вилоятида 2024 йил ғалла ҳосилидан жами 146 800 тонна, шундан жамғармага 52 300 тонна, вақтинча сақлаш учун 94 500 тонна дон қабул қилиш режалаштирилган.
Аҳолини сифатли дон, ун ва нон маҳсулотлари билан таъминлаш, ички бозорда озиқ-овқат хавфсизлиги ва дон ҳамда нон маҳсулотлари нархлари барқарорлигини таъминлаш мақсадида давлат ресурси учун қабул қилинадиган буғдой сотиб олувчи тижорат вакили томонидан озиқ-овқат мақсадларида фойдаланишини инобатга олиб, давлат стандартлари талаблари асосида сифатли дон қабул қилиш ва сақлаш талаб этилади.
Жорий йилнинг 11 июнь ҳолатига жами 25 408 тонна шундан 4 405 тонна жамғарма ҳисобига, 21 003 тонна вақтинча сақлаш учун товар дон O´zDSt 880:2015 давлат стандарти талабларига мувофиқ қабул қилинди.
Дон қабул қилиш шохобчалари лабораториялари қабул қилинаётган товар донлар бўйича меъёрий ҳужжатлар талаблари асосида ва донни сифати ҳамда синфига қараб жойлаштирилиши, тўғри таҳлил қилинишини ҳамда алоҳида намуна сақлаш хоналарида сақланиши “Ўзагроинспекциянинг Бухоро вилояти бошқармаси ходимлари томонидан қатъий назоратга олинган.
Шунингдек, дон қабул қилинишида базис ва чегараланган меъёрлари тўғри олиб борилишини, бунда намлик – 14,0%, ифлослик – 1,0%, донли аралашма – 3,0%, натура – 750 Г/л сифат кўрсаткичлари БАЗИС меъёри ҳамда намлик – 17,0%, ифлослик – 5,0%, донли аралашмаси – 15,0% сифат кўрсаткичлари чегаралаган меъёрларда бўлиши юзасидан дон қабул қилиш шохобчалардаги лаборатория ходимларига тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.

Bukhara: threshing floors are full of quality grain
It is planned to receive a total of 146,800 tons from the 2024 grain harvest in Bukhara region, of which 52,300 tons will be stored and 94,500 tons for temporary storage.
In order to provide the population with high-quality grain, flour and bread products, to ensure food safety and price stability of grain and bread products in the domestic market, taking into account that wheat purchased for the state resource is used for food purposes by the commercial representative, based on the requirements of state standards, receiving and storing grain is required.
As of June 11 of this year, a total of 25,408 tons, of which 4,405 tons were saved, and 21,003 tons were received for temporary storage in accordance with the requirements of the state standard O'zDSt 880:2015.
The employees of the Bukhara regional office of "Ozagroinspektsiya" strictly controlled the placement, correct analysis and storage of samples in separate storage rooms based on the requirements of the regulatory documents on the received grain and according to the quality and class of grain.
Also, the basic and limited standards for receiving grain are correctly carried out, in which moisture - 14.0%, impurities - 1.0%, grain mixture - 3.0%, nature - 750 G/l quality parameters BASIS standard and moisture - 17 .0%, impurities - 5.0%, cereal mixture - 15.0%, the laboratory staff of the grain receiving stations are being informed about the quality indicators being within the limits.