Боғот: дон ўриш комбайнлари мавсумга тайёр
Ҳукуматнинг 2019-йил 12 июлидаги 575-сонли қарорига кўра "Ўзагроинспекция"га берилган ваколатлардан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалигида агротехник тадбирларнинг ўтказилиши, техникаларни мавсумга тайёрлаш, айниқса дон ўриш комбайнларининг мавсумга тайёргарлиги устидан Инспекциянинг Боғот туман бўлими томонидан кунлик назорат олиб борилмоқда.
Туманда 2024-йил ҳосили учун 72 та пахта-ғалла фермер хўжаликлари томонидан 3000 гектар майдонга бошоқли дон экилди. Бугунги кунда ғалланинг ривожланиш фазаси 3000 гектар майдонда тўлиқ бошоқлаш даврига ўтиб, шундан барча майдонларда баҳорги суғориш ишлари ўтказилди. Ҳозирда қишлоқ хўжалик экинлари зараркунандалари, айниқса зарарли хасвага қарши профилактик ишлов бериш ишлари жадал суръатларда олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, туманда 2024-йил ғалла ўримини ўтказиш учун 13 дона дон ўриш комбайнлари кераклиги инобатга олиниб, бугунги кунда режалаштирилган барча комбайнлар билан таъмирлаш ишлари олиб борилиб, мавсумга шай ҳолатга келтирилган. Мазкур комбайнларнинг 8 таси туманда фаолият юритувчи фермер хўжаликлари ва 5 таси якка тартибдаги тадбиркорлик субъектларига тегишли.
Эндиликда масъул ташкилотлар иштирокида тузиладиган комиссия ходимлари билан биргаликда масканга йиғилган ва тўлиқ таъмирдан чиқарилган комбайнлар махсус синовдан ўтказилади ва мавсумга яроқлилиги юзасидан сертификат тақдим этилади.
Умуман олганда, туманда жорий 2024 йил ҳосили учун экилган бошоқли дон экинларини парваришлаш (минерал ўғитлар озиқлантириш, шарбат усулида суғориш, бегона ўтлар, касаллик ва ҳашаротларга қарши курашиш) ишларини тизимли ташкил этиш ҳамда ҳосилдорликни кескин ошириш бўйича ишчи гуруҳ ташкил этилиб, кунлик мониторинг ишлари ташкил этилиб ва фермер хўжаликларига амалий ёрдамлар бериб борилмоқда.

Bogot: combine harvesters are ready for the season
According to the decision of the government No. 575 dated July 12, 2019, based on the powers given to "Uzagroinspectsiya", the Bogot District Department of the Inspectorate conducts daily control over the conduct of agrotechnical activities in agriculture, preparation of equipment for the season, especially the preparation of grain harvesters for the season.
For the harvest of 2024 in the district, 72 cotton-grain farms planted grain on an area of 3000 hectares. Today, the grain development phase has passed to the full earing period on 3,000 hectares, and spring irrigation has been carried out on all fields. Currently, preventive treatment against pests of agricultural crops, especially harmful grass, is being carried out at a rapid pace.
In addition, taking into account that the district needs 13 combine harvesters for the 2024 grain harvest, repair work is being carried out with all the combine harvesters planned today, and they are ready for the season. 8 of these combines belong to farms operating in the district and 5 to individual business entities.
Now, together with the staff of the commission formed with the participation of the responsible organizations, the combines assembled at the site and removed from complete repair will be specially tested and a certificate will be presented regarding their suitability for the season.
In general, it is necessary to systematically organize the care of grain crops planted in the district for the current 2024 harvest (feeding with mineral fertilizers, watering with juice, fighting against weeds, diseases and insects) and dramatically increasing productivity. a working group has been established, daily monitoring work is being organized and practical assistance is being provided to farms.