Андижон: ер қонунбузарлик натижасида ҳисобланган зарарлар айбдор шахслардан ундирилади
Ўзагроинспекциянинг Андижон вилоят бошқармаси қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларларидан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси томонидан назорат тадбирлари давом этмоқда.
Хусусан,Асака тумани Ғ.Ёқубов номли массивидаги “Оқ бўйра агро” фермер хўжалиги фермер хўжалиги фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 368-контурдаги 75 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан фуқаролар Т.П, Э.Ғ, Р.Т, И.Мларнинг ҳар бири томонидан 0.06 гектар майдон ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниб, жами 0.0275 гектар майдонга ноқонуний бетон пойдевор ва уй-жой қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган.
Шунингдек, Фуқаро М. И. томонидан Асака тумани “Шарқ Ҳақиқати” массивидаги “Озод таровати” фермер хўжалиги фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 22-контурдаги 68.8 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан фуқаро М. И. томонидан 0.012 гектар майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, 0.0115 гектар майдонга ноқонуний уй-жой қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарган.
Фуқаро Ё. Б. томонидан Асака тумани “Ғалаба” массивидаги “Саболи тонг муруввати” фермер хўжалиги фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 328-контурдаги 64.1 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан 0.06 гектар майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, 0.0610 гектар майдонга ноқонуний уй-жой қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарган. Бунинг натижасида 60 млн 958 минг 271 сўм зарар етказилган.
Фуқаро А. Д. томонидан Асака тумани “Ғ.Ёқубов” массивидаги “Асака ипак тола” МЧЖ фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 58-контурдаги 76.5 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан 0.06 гектар майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, 0.0120 гектар майдонга ноқонуний бетон пойдевор қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарган. Бунинг натижасида  14 млн 311 минг 575 сўм зарар етказилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011-йил 25-майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган “Ер участкалари эгалари, фойдаланувчилари, ижарачилари ва мулкдорларига етказилган зарарлар, қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликларига, шунингдек, ерларнинг қишлоқ хўжалик муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар ўрнини қоплаш тартиби тўғрисида”ги низомида ўзбошимчалик билан  ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорлари ҳисобланганда 7 та ҳолатда жами 156 млн 356 минг 302 сўмни ташкил этади.
Юқоридагиларга асосан, ўзбошимчалик билан қурилиш қилиб олган жисмоний шахсларининг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш ва етказилган зарар миқдорини айбдор шахслардан ундириб, ер қонунбузарлик ҳолатларини бартараф этиш юзасидан тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилди.

Андижан: рассчитанный в результате земельных нарушений ущерб будет взыскан с виновных
Меры контроля проводит филиал «Узагроинспекция» по контролю за использованием земель сельскохозяйственного назначения Андижанской областной администрации.
В частности, граждане Т.П., Е.Г., Р.Т., И. с орошаемых земель с кредитным рейтингом 75 по контуру 368 сельскохозяйственной карты, используемой совхозом «Ак Бойра Агро» в массиве имени Г', Асака. 0,06 га земли было произвольно занято каждым из ОМС, а в результате строительства незаконных бетонных фундаментов и домов на общей площади 0,0275 га орошаемые земли были выведены из сельскохозяйственного оборота.
Также гражданин М. Я. Гражданин Муротов Ильхом самовольно завладел 0,012 га орошаемой земли с кредитным рейтингом 68,8 на 22 контуре агрокарты совхоза «Озод Таровати» в массиве «Шарк Хакикати» Асакинского района и незаконно построил дом на участке В результате его строительства 0,0115 га орошаемые земли были исключены из сельскохозяйственного оборота.
Гражданин Йо. Б. путем самоправного изъятия 0,06 га орошаемых сельскохозяйственных земель с кредитным рейтингом 64,1 в контуре 328 сельскохозяйственной карты фермерского хозяйства «Саболи тонг муруввати» в массиве «Галаба» Асакинского района и орошаемых земель в результате незаконного жилищного строительства на 0,0610 га полей выведены из сельскохозяйственного оборота. В результате в результате исключения орошаемых земель из сельскохозяйственного использования нанесен ущерб на сумму 60 миллионов 958 тысяч 271 сум.
Гражданин А. Д. путем самовольного изъятия 0,06 га орошаемой земли с кредитным рейтингом 76,5 на 58-м контуре сельскохозяйственной карты ООО «Асака Ипак Тола» в массиве Г'Якубов Асакинского района и орошаемых земель в результате незаконного строительства бетонного фундамента на 0,0120 га .вывели поля из сельскохозяйственного оборота. В результате в результате исключения орошаемых земель из сельскохозяйственного использования нанесен ущерб на сумму 14 миллионов 311 тысяч 575 сумов.
№ 146 от 25 мая 2011 года Кабинета Министров Республики Узбекистан «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и собственникам земельных участков, ущерб, причиненный в случаях невыполнения сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, а также изъятия земель из сельскохозяйственного назначения». использования» В положении о порядке возмещения размер ущерба, причиненного в случаях самовольного вывода земель из сельскохозяйственного использования, в 7 случаях составляет 156 миллионов 356 тысяч 302 сума.
На основании изложенного собранные документы были направлены в правоохранительные органы с целью правовой оценки действий лиц, самовольно построивших здания, взыскания с виновных сумм возмещения ущерба и устранения случаев земельных правонарушений.