Андижон: ер қонунбузарлик натижасида ҳисобланган зарарлар айбдор шахслардан ундирилади
Ўзагроинспекциянинг Андижон вилоят бошқармаси қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларларидан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси томонидан назорат тадбирлари давом этмоқда.
Хусусан,Асака тумани Ғ.Ёқубов номли массивидаги “Оқ бўйра агро” фермер хўжалиги фермер хўжалиги фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 368-контурдаги 75 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан фуқаролар Т.П, Э.Ғ, Р.Т, И.Мларнинг ҳар бири томонидан 0.06 гектар майдон ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниб, жами 0.0275 гектар майдонга ноқонуний бетон пойдевор ва уй-жой қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган.
Шунингдек, Фуқаро М. И. томонидан Асака тумани “Шарқ Ҳақиқати” массивидаги “Озод таровати” фермер хўжалиги фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 22-контурдаги 68.8 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан фуқаро М. И. томонидан 0.012 гектар майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, 0.0115 гектар майдонга ноқонуний уй-жой қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарган.
Фуқаро Ё. Б. томонидан Асака тумани “Ғалаба” массивидаги “Саболи тонг муруввати” фермер хўжалиги фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 328-контурдаги 64.1 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан 0.06 гектар майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, 0.0610 гектар майдонга ноқонуний уй-жой қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарган. Бунинг натижасида 60 млн 958 минг 271 сўм зарар етказилган.
Фуқаро А. Д. томонидан Асака тумани “Ғ.Ёқубов” массивидаги “Асака ипак тола” МЧЖ фойдаланувидаги қишлоқ хўжалик харитасининг 58-контурдаги 76.5 балл бонитетга эга бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган ерлардан 0.06 гектар майдонни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиб, 0.0120 гектар майдонга ноқонуний бетон пойдевор қурилиши натижасида суғориладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарган. Бунинг натижасида  14 млн 311 минг 575 сўм зарар етказилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011-йил 25-майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган “Ер участкалари эгалари, фойдаланувчилари, ижарачилари ва мулкдорларига етказилган зарарлар, қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликларига, шунингдек, ерларнинг қишлоқ хўжалик муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар ўрнини қоплаш тартиби тўғрисида”ги низомида ўзбошимчалик билан  ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорлари ҳисобланганда 7 та ҳолатда жами 156 млн 356 минг 302 сўмни ташкил этади.
Юқоридагиларга асосан, ўзбошимчалик билан қурилиш қилиб олган жисмоний шахсларининг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш ва етказилган зарар миқдорини айбдор шахслардан ундириб, ер қонунбузарлик ҳолатларини бартараф этиш юзасидан тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилди.

Andijan: damages calculated as a result of land violations will be recovered from the guilty persons
1 July 2024 2284
Control measures are being carried out by the branch of "Uzagroinspektsiya" for controlling the use of agricultural lands of the Andijan regional administration.
In particular, citizens T.P., E.G., R.T., I. from the irrigated land with a credit score of 75 on the 368 contour of the agricultural map used by the farm "Aq Boyra Agro" in the massif named after G'. Yakubov, Asaka district. 0.06 hectares of land was arbitrarily occupied by each of the MLAs, and as a result of the construction of illegal concrete foundations and houses on a total of 0.0275 hectares, irrigated land areas were taken out of agricultural circulation.
Also Citizen M. I. citizen Murotov Ilhom arbitrarily took 0.012 hectares of irrigated land with a credit rating of 68.8 on the 22nd contour of the agricultural map of the farm "Ozod Tarovati" in the "Sharq Haqiqati" massif of Asaka district and illegally built a house on an area of ​​0.0115 hectares as a result of its construction, the irrigated land areas were excluded from agricultural circulation.
Citizen Yo. B. by arbitrarily seizing 0.06 hectares of irrigated agricultural land with a credit rating of 64.1 in contour 328 of the agricultural map of the "Saboli tong muruvvati" farm in "Galaba" massif, Asaka district, and irrigated land as a result of illegal housing construction on 0.0610 hectares removed the fields from agricultural circulation. As a result, 60 million 958 thousand 271 soums were damaged as a result of the exclusion of irrigated land from agricultural use.
Citizen A. D. by arbitrarily taking 0.06 hectare of irrigated land with a credit rating of 76.5 on the 58th contour of the agricultural map of Asaka Ipak Tola LLC in G'Yakubov massif, Asaka district, and irrigated land as a result of illegal concrete foundation construction on 0.0120 hectare. removed the fields from agricultural circulation. As a result, 14 million 311 thousand 575 soums were damaged as a result of the exclusion of irrigated land from agricultural use.
146 of May 25, 2011 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan "Damages caused to owners, users, tenants and owners of land plots, damages caused in cases of failure of agricultural and forestry production, as well as land withdrawal from agricultural use" In the regulation on the compensation procedure, the amount of damage caused in the cases of arbitrarily leaving the land from agricultural use is 156 million 356 thousand 302 soums in 7 cases.
Based on the above, the collected documents were sent to the law enforcement agencies for the purpose of legal assessment of the actions of individuals who arbitrarily built buildings, collecting the amount of damages from the guilty parties, and eliminating cases of land violations.