Республика бўйлаб 43 минг тоннага яқин юқори авлодли уруғлик картошка жамғарлишига эришилди
Инспекциянинг Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари етиштирилишини назорат қилиш йўналишида жорий йилда 2024 йил ҳосили учун уруғлик мақсадларида экилган ва дала апробация кўригидан яроқли деб топилган 2 минг 682 гектар майдонда экилган уруғлик картошкаларни ўз вақтида йиғиштириб олиниши инспекторлар томонидан назорат қилиб борилди ва бир қатор ишлар амалга оширилди.
Жумладан, Республикада апробация натижаларига кўра яроқли деб топилган 2 минг 682 гектар уруғлик картошка майдонларидан ўртача 48 минг 500 тонна нав ва авлодига эга бўлган юқори авлодли уруғлик картошка жамғариш режалаштирилган.
Жорий йилнинг шу кунига қадар, Самарқанд вилоятида апробация натижасида яроқли деб топилган 2 минг 64 гектар уруғлик картошка майдонларининг бугунги кунда 2 минг 64 гектар майдонидан 30 минг 960 тонна уруғлик картошка жамғарилган.
Шунингдек, Тошкент вилояти “Бўстонлик картошкачилик маркази” МЧЖ томонидан уруғлик мақсадларида экилган ва апробация натижасида яроқли деб топилган 63 гектар уруғлик картошка майдонларининг 463 гектарида қазиш ишлари амалга оширилиб, 9 минг 248 тонна картошка, Наманган вилоятида 100 гектар уруғлик картошка майдонларидан 1 минг 850 тонна ва Андижон вилоятида  55 гектар уруғлик картошка майдонларининг 55 гектаридан 880 тонна юқори авлодли уруғлик картошкалар қазиб олиниб, уруғликларни махсус омборхоналарда сақлаш учун давлат стандарти талабларида белгиланган меъёри бўйича саралаш, (калировкалаш) ишлари амалга оширилмоқда.
Республика бўйича 25 декабрь ҳолатида 2 минг 682 гектар уруғлик картошка майдонларида қазиш ишлари амалга оширилиб, жами 42 минг 938 тонна юқори авлодли уруғлик картошка жамғарилган, шундан 16 минг 471 тонна Р-1 ва 26 минг 467 тонна Р-2 авлодли уруғлик картошкаларни ташкил этади.

About 43 thousand tons of high-generation seed potatoes have been accumulated throughout the republic.
29 December 2023 3686
In the direction of control over the cultivation of agricultural seeds of the inspection, seed potatoes planted to obtain seeds for the 2024 harvest and recognized as suitable according to the results of the field inspection were collected on time on 2 thousand 682 hectares. Inspectors monitored the seizure and a number of works were carried out.
In particular, on 2,682 hectares of seed potato fields recognized as suitable in the republic based on the results of approval, it is planned to accumulate an average of 48.5 thousand tons of high-generation seed potatoes of varieties and generations.n particular, on 2,682 hectares of seed potato fields recognized as suitable in the republic based on the results of approval, it is planned to accumulate an average of 48.5 thousand tons of high-generation seed potatoes of varieties and generations.
Until today of this year, 30 thousand 960 tons of seed potatoes have been collected from 2 thousand 64 hectares of 2 thousand 64 hectares of seed potato fields approved as a result of approval.
Also, excavation work was carried out on 463 hectares of 63 hectares of seed potato fields planted for seed purposes by Bostonlik Potato Center LLC in Tashkent region and recognized as suitable as a result of approval, 9 thousand 248 tons of potatoes, 100 hectares of seeds in the Namangan region were extracted and sorted (calibration ) according to the standard established by GOST requirements for storing seeds in special warehouses. Work is underway.
As of December 25, excavation work was carried out on 2,682 hectares of seed potato fields in the republic, a total of 42,938 tons of high-generation seed potatoes were collected, of which 16,471 tons are R-1 and 26,467 tons are R-2 generations form seed potatoes.