БУХОРОДА УРУҒЛИК ҒАЛЛА АПРОБАЦИЯСИГА БАҒИШЛАНГАН ЎҚУВ-СЕМИНАР БЎЛИБ ЎТДИ
Бухоро тумани “Дон ва дуккакли экинлар илмий-тадқиқот институти Бухоро илмий-тажриба станцияси”да Вилоят қишлоқ хўжалиги ташкилотлари, уруғлик дон қабул қилиш шохобчалари ҳамда уруғлик ғалла етиштирувчи фермер хўжаликлари иштирокида 2025 йил ҳосили учун уруғлик ғалла майдонларида апробация кўригини ўтказиш бўйича кўргазмали ўқув-семинар ташкил этилди.
Унда Ўзагроинспексиянинг вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари етиштирилишини назорат қилиш бош мутахассислари, “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси Бухоро вилояти филиали мутахассислари иштирок этди.
Семинарда уруғлик дон етиштириш қишлоқ хўжалиги ривожи, умуман, юртимиз иқтисодиётини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этиши хусусида атрофлича сўз юритилди.
Ушбу илмий-амалий семинар уруғчиликда самарадорликни оширишга, илғор тажрибаларни ўрганиш ва оммалаштиришга амалий ёрдам берди.

В БУХАРЕ ПРОШЕЛ ОБУЧАЮЩИЙ СЕМИНАР ПО ВОПРОСАМ КВАЛИФИКАЦИИ СЕМЕННОГО ЗЕРНА
На базе ГУ «Бухарская научно-опытная станция НИИ зерновых и зернобобовых культур» Бухарского района с участием региональных сельскохозяйственных организаций, пунктов приема семенного зерна, а также хозяйств по выращиванию семенного зерна был организован показательный обучающий семинар по проведению приемочных проверок на посевах семенных культур урожая 2025 года.
В нем приняли участие главные специалисты по контролю за выращиванием семян сельскохозяйственных культур областного управления и районных отделов Узагроинспекции, а также специалисты Бухарского областного филиала государственного учреждения «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции».
На семинаре подробно обсуждалось значение семенного производства в развитии сельского хозяйства и в целом в улучшении экономики нашей страны.
Научно-практический семинар оказал практическую помощь в повышении эффективности семеноводства, изучении и популяризации передового опыта.