Инспекцияда коррупцияга қарши муросасизликни шакллантиришга қаратилган семинар ташкил этилди
Бугун- 18 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг Комплаенс-назорат ва коррупцияга қарши курашиш бўлими бошлиғи С.Халилов иштирокида “Ўзбекистон Республикасида Коррупцияга қарши курашиш борасидаги давлат сиёсати ва унинг устувор йўналишлари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирни Инспекциянинг бошқарма бошлиғи В.Ҳасанов очиб бериб, - бугунги кунда коррупция бутун дунё курашаётган ва ҳал этилиши лозим бўлган муаммолардан бири эканлиги ва ва ушбу иллат ҳар қандай давлат ва жамиятнинг сиёсий-иқтисодий ривожланишига жиддий тўсиқлиги ҳақида сўз юритди.
Дарҳақиқат тадбирда В.Ҳасанов таъкидланганидек, коррупция соҳалар юксалишига бевосита таҳдид туғдирибгина қолмай, инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг поймол бўлишига ҳам олиб келади.
Шу боис жаҳон сиёсатининг муҳим масалалари қаторидан жой олган ушбу муаммонинг олдини олиш ва унга қарши муросасиз курашиш бўйича мамлакатимизда, шу баробарида Инспекцияда ҳам бир қатор ишлар амалга оширилаётганлиги тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Жумладан, 2023 йилнинг 27-ноябридаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати тизими самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-200-сонли Фармоннинг қабул қилинганлиги ва Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2023-2024 йилларга мўлжалланган Давлат дастури ишлаб чиқилганлиги ҳам ушбу масаланинг ўта долзарб эканлигидан далолатдир.
Қабул қилинаётган бу каби қонун ва қонуности ҳужжатлар ҳар бир давлат хизматчисининг ҳалол ва шаффоф, коррупциявий муҳитдан ҳоли тарзда фаолият юритишини тақозо этиши ва шундай экан, ҳар биримиз ўз бурч ва мажбуриятларимизни англаган ҳолда, коррупциявий ҳолатларнинг олдини олишда фаол фуқаролик позициямизни кўрсатишимиз лозимлиги уқтирилди.
Шундан сўнг, тадбир экспертлари - Коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати тизими самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони ҳамда “Коррупцияга қарши курашиш фаолиятини самарали ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори ижросига бағишланган Янги Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотларнинг аҳамияти, аҳолининг кенг қатлами, айниқса ёшларнинг ҳуқуқий ва сиёсий маданиятини мустаҳкамлаш, фаол фуқаровий позициясини ошириш тўғрисида давра суҳбатларини олиб бордилар.

В инспекции организован семинар, направленный на формирование нетерпимости к коррупции
Сегодня, 18 апреля, Инспекция по контролю за агропромышленным комплексом Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, при участии начальника управления комплаенс-контроля и борьбы с коррупцией Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан С.Халилова Сельское хозяйство Республики Узбекистан, «Государственная политика по противодействию коррупции в Республике Узбекистан и ее приоритеты» организован круглый стол.
Открывая мероприятие, руководитель инспекции В.Гасанов сказал, что коррупция является одной из проблем, с которой борется весь мир и которую необходимо решить, и что это заболевание является серьезным препятствием на пути политического и экономического развития. любой страны и общества.
На самом деле, как подчеркнул на мероприятии В.Гасанов, коррупция не только напрямую угрожает развитию отраслей, но и приводит к нарушению прав и свобод человека.На самом деле, как подчеркнул на мероприятии В.Гасанов, коррупция не только напрямую угрожает развитию отраслей, но и приводит к нарушению прав и свобод человека.
Поэтому обсуждалось, что в нашей стране, а также в Инспекции проводится ряд работ по предотвращению этой проблемы, которая является одним из важных вопросов мировой политики, и бескомпромиссной борьбе с ней.
В частности, принятие Указа Президента Республики Узбекистан от 27 ноября 2023 года №ПФ-200 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции и повышению эффективности системы общественного контроля за деятельностью Государственные органы и организации» и Указ «О противодействии коррупции от 2023 года». Тот факт, что разработана Государственная программа на 2024 год, также является признаком того, что этот вопрос очень актуален.В частности, принятие Указа Президента Республики Узбекистан от 27 ноября 2023 года №ПФ-200 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции и повышению эффективности системы общественного контроля за деятельностью Государственные органы и организации» и Указ «О противодействии коррупции от 2023 года». Тот факт, что разработана Государственная программа на 2024 год, также является признаком того, что этот вопрос очень актуален.
Было сказано, что такие законы и подзаконные акты, которые принимаются, требуют от каждого государственного служащего работать честно и прозрачно, без коррупции, и в этом случае каждый из нас, осознавая свои обязанности и ответственность, должен проявлять свою активную активность. гражданская позиция в предотвращении коррупционных ситуаций.
После этого эксперты мероприятия - Указы Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции и повышению эффективности системы общественного контроля за деятельностью государственных органов и организаций» и «О дополнительные меры по эффективной организации антикоррупционной деятельности». Проведены круглые столы о значении конституционных реформ в Новом Узбекистане, о реализации решения Президента республики, об укреплении правовой и политической культуры широкого слоя населения. населения, особенно молодежи, и на повышение активной гражданской позиции.