Инспекцияда коррупцияга қарши муросасизликни шакллантиришга қаратилган семинар ташкил этилди
Бугун- 18 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг Комплаенс-назорат ва коррупцияга қарши курашиш бўлими бошлиғи С.Халилов иштирокида “Ўзбекистон Республикасида Коррупцияга қарши курашиш борасидаги давлат сиёсати ва унинг устувор йўналишлари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирни Инспекциянинг бошқарма бошлиғи В.Ҳасанов очиб бериб, - бугунги кунда коррупция бутун дунё курашаётган ва ҳал этилиши лозим бўлган муаммолардан бири эканлиги ва ва ушбу иллат ҳар қандай давлат ва жамиятнинг сиёсий-иқтисодий ривожланишига жиддий тўсиқлиги ҳақида сўз юритди.
Дарҳақиқат тадбирда В.Ҳасанов таъкидланганидек, коррупция соҳалар юксалишига бевосита таҳдид туғдирибгина қолмай, инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг поймол бўлишига ҳам олиб келади.
Шу боис жаҳон сиёсатининг муҳим масалалари қаторидан жой олган ушбу муаммонинг олдини олиш ва унга қарши муросасиз курашиш бўйича мамлакатимизда, шу баробарида Инспекцияда ҳам бир қатор ишлар амалга оширилаётганлиги тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Жумладан, 2023 йилнинг 27-ноябридаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати тизими самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-200-сонли Фармоннинг қабул қилинганлиги ва Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2023-2024 йилларга мўлжалланган Давлат дастури ишлаб чиқилганлиги ҳам ушбу масаланинг ўта долзарб эканлигидан далолатдир.
Қабул қилинаётган бу каби қонун ва қонуности ҳужжатлар ҳар бир давлат хизматчисининг ҳалол ва шаффоф, коррупциявий муҳитдан ҳоли тарзда фаолият юритишини тақозо этиши ва шундай экан, ҳар биримиз ўз бурч ва мажбуриятларимизни англаган ҳолда, коррупциявий ҳолатларнинг олдини олишда фаол фуқаролик позициямизни кўрсатишимиз лозимлиги уқтирилди.
Шундан сўнг, тадбир экспертлари - Коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати тизими самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони ҳамда “Коррупцияга қарши курашиш фаолиятини самарали ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори ижросига бағишланган Янги Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотларнинг аҳамияти, аҳолининг кенг қатлами, айниқса ёшларнинг ҳуқуқий ва сиёсий маданиятини мустаҳкамлаш, фаол фуқаровий позициясини ошириш тўғрисида давра суҳбатларини олиб бордилар.

A seminar aimed at forming intolerance against corruption was organized in the inspectorate
Today, on April 18, the Inspectorate of Control over the Agro-Industrial Complex under the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, with the participation of S. Khalilov, Head of the Department of Compliance-Control and Combating Corruption of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, "State policy on combating corruption in the Republic of Uzbekistan and its priorities" a roundtable discussion was organized.
Opening the event, the head of the Inspectorate, V. Hasanov, said that corruption is one of the problems that the whole world is struggling with and that needs to be solved, and that this disease is a serious obstacle to the political and economic development of any country and society.Opening the event, the head of the
Inspectorate, V. Hasanov, said that corruption is one of the problems that the whole world is struggling with and that needs to be solved, and that this disease is a serious obstacle to the political and economic development of any country and society.
In fact, as V. Hasanov emphasized at the event, corruption not only directly threatens the development of industries, but also leads to the violation of human rights and freedoms.
Therefore, it was discussed that a number of works are being carried out in our country, as well as in the Inspectorate, to prevent this problem, which is one of the important issues of world politics, and fight against it without compromise.
In particular, the adoption of Decree No. PF-200 of November 27, 2023 of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to further improve the system of combating corruption and increase the effectiveness of the system of public control over the activities of state bodies and organizations" and the Decree on Combating Corruption of 2023 The fact that the State program for 2024 has been developed is also a sign that this issue is very urgent.
It was said that such laws and by-laws that are being adopted require every civil servant to work in an honest and transparent manner, free from corruption, and in this case, each of us, realizing our duties and responsibilities, should show our active civil position in preventing corrupt situations.
After that, the experts of the event - Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on measures to further improve the anti-corruption system and increase the efficiency of the system of public control over the activities of state bodies and organizations, and "On additional measures to effectively organize anti-corruption activities" They held roundtable discussions on the importance of constitutional reforms in New Uzbekistan, on the implementation of the decision of the President of the Republic, on strengthening the legal and political culture of a broad segment of the population, especially the youth, and on increasing the active citizenship position.