2024 йил пахта ҳосили учун уруғлик чигитлар экишга тайёрланмоқда
Халқмизда “Сара уруғ – мўл ҳосил гарови” деган нақл бор. Тажрибали, миришкор-пахтакорлар таъбири билан айтганда, пахтадан мўл ҳосил олишда аввало ерга қадаладиган уруғлик чигитнинг сифати муҳим аҳамиятга эга.
Шу боис, айни кунларда мамлакатимизда уруғлик чигитни тозалаш-саралаш, туксизлантириш ҳамда қишлоқ хўжалик экинларининг касаллик ва зараркунандаларига қарши дорилаш ишлари амалга оширилмоқда.
Қашқадарёлик деҳқонлар томонидан 2023 йилда  12 минг 229 тонна сифатли уруғлик пахта ҳосили етиштирилди. Жорий йилда 133 минг 200 гектар майдонга ғўзанинг иқлим шароитига мос, эртапишар Бухора-102, Порлоқ-4, Бухора-10, Равнақ-2 ҳамда с-82-90 навлари экилиши мўлжалланмоқда.
Айни кунларда 2024 йил пахта ҳосили учун асосий уруғлик фондини ҳисобга олган ҳолда 5 минг 873 тонна уруғлик чигитни тозалаш-саралаш, туксизлантириш ва қишлоқ хўжалик экинлари касаллик ва зараркунандаларига қарши дорилаш ишлари амалга оширилмоқда.
Хусусан, Косон туманидаги “Бунёдкор” МЧЖга қарашли уруғлик чигит тайёрлаш цехида ҳам ҳосилдорликнинг муҳим омилларидан бири бўлган ушбу тадбирни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш учун барча зарурий чоралар кўрилган. Цехга хориждан замонавий технологиялар келтириб ўрнатилгани уруғлик чигит сифати ва ишлаб чиқариш ҳажмининг кескин ошишида муҳим омил бўлмоқда. Уруғлик чигитларни қадоқлаш учун етарли миқдорда қоп ва ёрлиқлар, кимёвий препаратлар заҳираси яратилган.
Бир кунда  216 тонна тукли, 80 тонна туксиз уруғ сараланяпти. Айни жараёнларни доимий мониторинг қилиб борилмоқда. Масъул мутасаддиларга қонунбузилишларга йўл қўймаслик юзасидан профилактик тушунтиришлар ҳамда кўрсатма ва огоҳлантиришлар берилди.
Ўтказилаётган назорат тадбирлари давомида, ғўзани касаллик ва зараркунандалардан ҳимоя қилишда уруғлик чигитни дорилашнинг аҳамияти ва уни сифатли ўтказиш бўйича тавсиялар берилмоқда.
Албатта, белгиланган тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилиши жорий йилда вилоят миришкорлари томонидан пахтадан юқори ҳосил олинишига замин яратади.

Preparations are underway to plant seeds for the 2024 cotton harvest.
Our people have a saying: “Sarah’s seed is the guarantee of a bountiful harvest.” According to experienced cotton growers, to obtain a good cotton harvest, the quality of the seeds that are planted in the ground is important.
Therefore, our country is currently carrying out cleaning and sorting of seeds, depilation and treatment of crops from diseases and pests.
In 2023, Kashkadarya farmers grew 12,229 tons of high-quality seed cotton. This year it is planned to sow 133 thousand 200 hectares of early cotton varieties Bukhara-102, Porlok-4, Bukhara-10, Ravnak-2 and S-82-90 suitable for climatic conditions.
Currently, taking into account the main seed fund of the 2024 cotton harvest, 5 thousand 873 tons of seeds are being cleaned, sorted, depilated and treated against diseases and pests of agricultural crops.
In particular, in the seed procurement workshop of Bunyodkor LLC in Koson district, all necessary measures were taken for the timely and high-quality implementation of this event, which is one of the important factors in yield. The introduction of modern foreign technologies into the workshop is an important factor in the sharp increase in seed quality and production volumes. A sufficient number of bags and labels have been created for packaging seeds and chemicals.
In one day, 216 tons of hairy and 80 tons of naked seeds are sorted. These processes are constantly monitored. Responsible officials were given preventive explanations, instructions and warnings to prevent violations of the law.
During the control activities carried out, recommendations are given on the importance of seed treatment in protecting cotton from diseases and pests and its quality.
Of course, timely and high-quality implementation of these activities will create the basis for a high cotton harvest by farmers in the region this year.