2024-йил ҳосилидан жамғарилган доннинг сифатли сақланиши Инспекция назоратида
Мамлакатимиз иқтисодиётини барқарор ривожлантиришда ва халқмиз турмуш фаровонлигини оширишда қишлоқ хўжалиги, хусусан, дон йўналиши муҳим ўрин тутади. Шу боис аҳолининг ун ва нон маҳсулотларига бўлган эҳтиёжини қондириш, бозорларда ун ва нон маҳсулотларини кўпайтириш бугунги кунда энг устувор вазифалардан бири.
Ҳукуматнинг “2024-йил ҳосилидан буғдой харид қилиш ва ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 325-сонли қарорида, Давлат ресурси сифатида ҳамда вақтинча сақлашга қабул қилинадиган буғдойнинг сифати, сақланиши ҳамда харидорларга юклаб жўнатилишида товар буғдойнинг сифати бўйича назорат Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясига юклатилган.
2024-йил ҳосилидан Давлат ресурси ҳамда вақтинча сақлаш сифатида харид қилинган вилоят бўйича жами 287 минг 415 тонна буғдой дони қабул қилинган бўлиб, шундан  86 минг 530 тонна жамғарма ҳисобига, 177 минг 615 тонна вақтинчалик сақлов ҳамда 23 минг 271 тонна уруғлик дон қабул қилинган бўлиб, шулардан дон қабул қилиш шохобчалардаги очиқ майдонларга қабул қилинган жами 191 минг 170 тонна, ёпиқ сиғимларга 80 минг 745 тонна, ҳамда махсус майдонларга 15 минг 500 тонна буғдой донини нес-нобуд қилмай сифатли сақланишини таъминлаш мақсадида дон корхоналари таркибидаги дон қабул қилиш шохобчаларининг ёпиқ сиғимли омборларига ҳамда бош корхона элеваторларига олиб кириш “Ўзагроинспекциянинг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан назорат қилиб борилмоқда.
Д.Убайдуллаев,  Дон ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш шўба бошлиғи

Quality storage of wheat grains collected from the harvest of 2024 is under the control of the Inspectorate
15 July 2024 3057
Agriculture, especially grain, plays an important role in the sustainable development of our country's economy and the improvement of the well-being of our people. Therefore, meeting the needs of the population for flour and bread products, increasing the number of flour and bread products in the markets is one of the most important tasks today.
In the decision of the government No. 325 "On measures to ensure wheat procurement from the harvest of 2024 and price stability in the domestic market", control over the quality of commodity wheat as a state resource and wheat accepted for temporary storage, storage and shipment to customers Ministry of Agriculture the supervision inspection of the Agro-Industry complex under
A total of 287 thousand 415 tons of wheat grain was received from the harvest of 2024, which was purchased as a state resource and temporary storage, of which 86 thousand 530 tons were received for savings account, 177 thousand 615 tons of temporary storage and 23 thousand 271 tons of seed grain were received, of which grain A total of 191 thousand 170 tons received in the open areas of receiving stations, 80 thousand 745 tons in closed capacities, and 15 thousand 500 tons of wheat grain in special areas, in order to ensure quality storage of wheat grain without destruction, in closed capacity warehouses of grain receiving stations within grain enterprises and the main enterprise import into elevators is controlled by the Tashkent regional office of "Ozagroinspektsiya".
D. Ubaydullaev, head of the department for monitoring the use of grain and products from their processing