2024-йил ҳосилидан жамғарилган доннинг сифатли сақланиши Инспекция назоратида
Мамлакатимиз иқтисодиётини барқарор ривожлантиришда ва халқмиз турмуш фаровонлигини оширишда қишлоқ хўжалиги, хусусан, дон йўналиши муҳим ўрин тутади. Шу боис аҳолининг ун ва нон маҳсулотларига бўлган эҳтиёжини қондириш, бозорларда ун ва нон маҳсулотларини кўпайтириш бугунги кунда энг устувор вазифалардан бири.
Ҳукуматнинг “2024-йил ҳосилидан буғдой харид қилиш ва ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 325-сонли қарорида, Давлат ресурси сифатида ҳамда вақтинча сақлашга қабул қилинадиган буғдойнинг сифати, сақланиши ҳамда харидорларга юклаб жўнатилишида товар буғдойнинг сифати бўйича назорат Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясига юклатилган.
2024-йил ҳосилидан Давлат ресурси ҳамда вақтинча сақлаш сифатида харид қилинган вилоят бўйича жами 287 минг 415 тонна буғдой дони қабул қилинган бўлиб, шундан  86 минг 530 тонна жамғарма ҳисобига, 177 минг 615 тонна вақтинчалик сақлов ҳамда 23 минг 271 тонна уруғлик дон қабул қилинган бўлиб, шулардан дон қабул қилиш шохобчалардаги очиқ майдонларга қабул қилинган жами 191 минг 170 тонна, ёпиқ сиғимларга 80 минг 745 тонна, ҳамда махсус майдонларга 15 минг 500 тонна буғдой донини нес-нобуд қилмай сифатли сақланишини таъминлаш мақсадида дон корхоналари таркибидаги дон қабул қилиш шохобчаларининг ёпиқ сиғимли омборларига ҳамда бош корхона элеваторларига олиб кириш “Ўзагроинспекциянинг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан назорат қилиб борилмоқда.
Д.Убайдуллаев,  Дон ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлардан фойдаланишни назорат қилиш шўба бошлиғи

Качество хранения зерна пшеницы, собранного урожая 2024 года, находится под контролем Инспекции.
Сельское хозяйство, особенно зерновое, играет важную роль в устойчивом развитии экономики нашей страны и повышении благосостояния нашего народа. Поэтому удовлетворение потребностей населения в муке и хлебопродуктах, увеличение количества муки и хлебопродуктов на рынках является сегодня одной из важнейших задач.
В постановлении правительства №325 «О мерах по обеспечению закупок пшеницы урожая 2024 года и стабильности цен на внутреннем рынке» установлен контроль за качеством товарной пшеницы как государственного ресурса и пшеницы, принимаемой на временное хранение, хранение и отгрузка потребителям Минсельхоз надзорная инспекция АПК под
Всего от урожая 2024 года, закупленного в государственный ресурс и временное хранение, поступило 287 тысяч 415 тонн зерна пшеницы, из них на сберегательный счет поступило 86 тысяч 530 тонн, на временное хранение - 177 тысяч 615 тонн и 23 семенного зерна получено тысяч 271 тонна, из них зерна на открытых площадках приемных станций принято 191 тысяча 170 тонн, в закрытых емкостях - 80 тысяч 745 тонн, на специальных площадках - 15 тысяч 500 тонн зерна пшеницы в порядке Для обеспечения качественного хранения зерна пшеницы без разрушения, на складах закрытой емкости зерноприемных пунктов внутри зерновых предприятий и импорт основного предприятия в элеваторы контролируется Ташкентским областным отделением «Озагроинспекции».