2024-йил ҳосилидан қабул қилинган товар буғдойни сифати, синфи ва низоли ҳолатлар «Ўзагроинспекция» назоратида
12 Июль 2024 3285
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 11 июнидаги “2024 йил ҳосилидан буғдой харид қилиш ва ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 325-сонли қарорнинг 1-иловасига асосан жами 108 та, шундан «Ўздонмаҳсулот» АКга қарашли 28 та дон қабул қилиш шохобчалари ва корхоналарига, 15 та хусусий корхоналарга ҳамда 65 та кластерларга 2024 йил ҳосилидан жами 2 млн. 350,0 минг тонна, шундан вақтинчалик сақлаш (биржа)га 1 млн. 513,0 минг тонна ва давлат захирасига (жамғармага) 837,0 минг тонна товар буғдой давлат ресурси сифатида қабул қилиш белгиланган.
Мазкур қарор ижросини ўз вақтида ва белгиланган муддатларда таъминлаш мақсадида Ўзагроинспекциянинг 2024 йил 14 июнда УМ-31-24-сонли буйруғи қабул қилиниб, Республика, ҳудудий ва мобил Ишчи гуруҳлари ташкил қилинди.
Хусусан, ҳудудий бошқармалар ва “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасасининг жойлардаги мутахассислари билан биргаликда: Ички бозорда дон нархлари барқарорлигини таъминлаш тадбирларини амалга ошириш учун харид қилинадиган донни фақат мувофиқлик сертификати асосида қабул қилиниши назорат қилиб борилди; корхоналарга бириктирилган ходимлар томонидан қабул қилинаётган товар дон сифатини ўрганиш юзасидан олинган намуналар тўғри олиниши ва ўз вақтида расмийлаштирилиши ҳамда корхоналар лабораторияларида таҳлиллар тўғри қилиниши кунлик назорат қилинди; Жорий йилнинг 11 июль ҳолатига жами 2 млн. 548 минг 498 тонна ёки шартномавий режага нисбатан 108,4 фоиз буғдой жамғарилган бўлиб, шундан вақтинчалик сақлаш (биржа)га 1 млн. 706 минг 315 тонна (112,8 %), давлат захираси (жамғарма)га 842 минг 183 тонна (100,6 %) буғдой қабул қилинди.
Давлат захирасига ва вақтинча сақлашга қабул қилинган қабул қилинган жами 2 млн. 548 минг 498 тонна буғдойнинг 2 млн. 365 минг 506 тоннаси ёки 92,8 фоизи 3-синфни, 5 минг 963 тоннаси ёки 0,2 фоизи 4-синфни ва 177 минг 29 тоннаси ёки 7,0 фоизи 5-синфни ташкил этди.
Қабул қилинган буғдойнинг ўртача сифат кўрсаткичлари намлиги 12,58 фоизни, ифлослиги 3,21 фоизни, дон аралашмаси 5,32 фоизни, натура оғирлиги 751 гр/лни ва клейковина миқдори 23 фоизни, сифати (ИДК кўрсаткичи) II-III группани, шаффофлиги 51 фоизни ташкил қилади.
Дон корхоналари томонидан қабул қилинган буғдой учун 5 минг 210 тонна ёки 0,2 фоиз устама, 25 минг 230 тонна ёки 1,0 фоиз чегирмалар ҳисобланган.
Ғалла ҳосилини қабул қилишда вужудга келган жами 340 та низоли масалалар жойида ўрнатилган тартибда ўрганиб чиқилиб, шундан кластерлар ва фермер хўжаликлари фойдасига 259 та ёки 76 фоиз ва дон қабул қилувчи корхоналар фойдасига 81 та ёки 24 фоиз мурожаатлар ҳал этилди.
Ғалла мавсумида республика Ишчи гуруҳи томонидан қабул қилинаётган товар буғдойни синфлари бўйича таҳлиллар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига ва Қишлоқ хўжалиги вазирлигига маълумот киритиб борилди.

The quality, class and conflict situations of commodity wheat received from the harvest of 2024 are under the control of "Uzagroinspektsiya"
12 July 2024 3283
According to the annex 1 of the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 11, 2024 No. 325 "On measures to purchase wheat from the harvest of 2024 and ensure price stability in the domestic market", a total of 108, of which 28 grains belong to JSC "Ozdonmahsulot" branches and enterprises, 15 private enterprises and 65 clusters from the harvest of 2024 in total 2 million. 350,000 tons, of which 1 million for temporary storage (stock exchange). 513,000 tons and 837,000 tons of commodity wheat to the state reserve (fund) are set to be accepted as a state resource.
In order to ensure the implementation of this decision on time and within the specified time limits, the order of Uzagroinspeksia No. UM-31-24 was adopted on June 14, 2024, and Republican, regional and mobile working groups were established.
In particular, together with local authorities and local experts of the "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" state institution: To implement measures to ensure the stability of grain prices in the domestic market, the acceptance of purchased grain was controlled only on the basis of a certificate of conformity; daily monitoring was carried out to ensure that the samples taken for the study of the quality of grain received by the employees attached to the enterprises were correctly taken and processed on time, and that the analyzes were carried out correctly in the laboratories of the enterprises; As of July 11 of this year, a total of 2 mln. 548 thousand 498 tons of wheat or 108.4 percent of the contractual plan were stored, of which 1 million were transferred to temporary storage (stock). 706 thousand 315 tons (112.8 %), 842 thousand 183 tons (100.6 %) of wheat were received into the state reserve (fund).
A total of 2 mln. 2 million of 548 thousand 498 tons of wheat. 365 thousand 506 tons or 92.8 percent were 3rd class, 5 thousand 963 tons or 0.2 percent were 4th class and 177 thousand 29 tons or 7.0 percent were 5th class.
The average quality parameters of received wheat were moisture 12.58%, dirtiness 3.21%, grain mixture 5.32%, natural weight 751 gr/l and gluten content 23%, quality (IDK see indicator) belongs to II-III group, transparency is 51 percent.
5 thousand 210 tons or 0.2 percent premium, 25 thousand 230 tons or 1.0 percent discounts were calculated for wheat received by grain enterprises.
A total of 340 conflicting issues that arose during the acceptance of the grain harvest were investigated in the established order on the spot, of which 259 or 76% of appeals were resolved in favor of clusters and farms and 81 or 24% of appeals were resolved in favor of grain receiving enterprises. .
Analyzes of commercial wheat classes accepted by the working group of the republic during the grain season were submitted to the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Agriculture.