Сурхондарё вилоятида уруғлик учун экилган пахта майдонларида апробация кўригини ўтказиш бўйича кўргазмали ўқув-семинар ўтказилди
15 Август 2023 3715
2023 йил 9 август куни Сурхондарё вилояти Жарқўрғон тумани “Аму-Занг жилолари” ҳудудидаги “Янги Ҳаёт” уруғчилик фермер хўжалигининг уруғлик пахта майдонларида дала апробацияси кўригини ўтказиш бўйича амалий ўқув семинари ўтказилди.
Семинарга вилоят ҳокимининг ўринбосари F.Ismoilov, вилоят Қишлоқ хўжалиги бошқармаси ҳамда туман бўлимлари бошлиғи ва ўринбосари, Ўсимликлар карантини ва ҳимояси  вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари бошлиғи, “Уруғчиликни ривожлантириш маркази” ДМ ҳудудий бошқармаси бошлиғи, «Ўзагроинспекция»нинг Сурхондарё вилоят бошқармаси бошлиғи ва ўринбосари, агроинспекциянинг туман бўлими бошлиқлари ва уруғчилик йўналиши бўйича инспекторлари, “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” ДМ вилоят раҳбарлари ва уларнинг туманлардаги вакиллари, Ингичка толали пахтачилик илмий тадқиқот институти директори, Элита уруғчилик хўжаликлари  бошлиқлари ва уруғчилик фермер хўжаликлари раҳбарлари, пахта-тўқимачилик кластерлари вакиллари ҳамда вилоят ва туманлардан апробация ўтказиш учун тузилган комиссия аъзолари иштирок этишди.
Сурхондарё вилоятида 2023 йил ҳосилидан уруғлик пахта етиштириш ҳуқуқига эга бўлиш учун тендер танловида ўтган 203 нафар субъектларнинг 7500 гектар майдонида уруғлик пахта етиштириш учун ғўзанинг юқори авлодли навлари экиб парваришланиб келмоқда. Ҳозирги кунга қадар ушбу майдонларда мутахассислар томонидан икки марта мониторинг ўтказилиб, 359 гектар майдон ривождан орқада қолганлиги, касаллик ва зараркунандалар билан зарарланганлиги, меъёридан ортиқ нав экилганлиги ва бошқа сабабларга кўра уруғлик олиш учун яроқсиз деб топилди.
Эндиги вазифа уруғлик пахта олинадиган майдонларда апробация кўригини норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар асосида ўтказиб, келгуси йил ҳосили учун уруғлик пахта олинадиган майдонларни оқилона танлаб олишдир.
Ўқув семинарида 2023 йил пахта ҳосилидан вилоятнинг тупроқ-иқлим шароитига мос, тезпишар, серҳосил, касаллик  ва зараркунандаларга чидамли навларидан танлаб олиш бўйича барча қишлоқ хўжалиги тизимидаги ташкилотларга, асосан вилоят ва туманларда уруғлик олинадиган майдонларда ғўза апробациясини ўтказиш бўйича тузилган комиссия аъзоларига тегишли вазифалар юклатилди.
Апробация кўригини назорат қилиб бориш учун агроинспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимларига ҳам бир қанча вазифалар белгилаб олинди, жумладан:
2024 йил ҳосили учун юқори сифатли уруғлик пахта хом-ашёсини жамғариш мақсадида инспекциянинг вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари томонидан:
- апробация тадбирларининг уруғлик пахта етиштиришга ихтисослаштирилган ҳудудларда танловлардан ўтган ва танлов комиссияси томонидан уруғлик пахта етиштиришга лаёқатли деб топилган майдонларда ўтказилишини;
- апробация кўриги давомида Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 октябрьдаги 641-сонли қарорига 3-илова билан тасдиқланган “Уруғлик учун экилган майдонларда қишлоқ хўжалиги экинларини апробация қилиш тартиби тўғрисида” Низом талабларига риоя қилинишини;
- ушбу қарорга 1-илова билан тасдиқланган “Оригинал, элита ва кейинги авлодларга мансуб уруғлик пахта хом-ашёси ва бошоқли дон экинларини етиштириш ҳуқуқига эга бўлиш учун фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги ташкилотлари ўртасида танлов ўтказиш тартиби тўғрисида” Низомнинг 21 ва 22- бандлари талабларига риоя қилмаган уруғчилик субъектларининг ғўза майдонларини уруғлик етиштиришдан тўлиқ ёки қисман чиқарилишини;
- нав тозалиги Ўз ДСт-642 талабларига жавоб бермайдиган, икки ёки ундан ортиқ селекцион нав экилган уруғлик ғўза майдонлари апробация даврида уруғлик тайёрлашга яроқсиз деб топилиши ва уруғлик тайёрлашдан чиқарилишини;
- янги ва истиқболли ғўза навларининг қўшимча апробация қилинадиган майдонлари учраганда Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг тегишли рухсати билан апробациядан ўтказилиши;
- апробация кўриги ўтказилган майдонларда апробация натижалари бўйича белгиланган шаклдаги далолатномалар ва дала журналларини тўғри тўлдирилишини назорат қилиб бориш вазифалари белгилаб олинди.

Демонстрация по проведению разрешительной инспекции посевных хлопковых полей в Сурхандарьинской области прошел обучающий семинар
15 Августа 2023 3429
9 августа 2023 года состоялось практическое занятие по проведению выездной приемочной инспекции на посевах хлопка-сырца семенного хозяйства «Янги хаёт» в районе «Аму-Занг джилалари» Жаркурганского района Сурхандарьинской области.Проведен обучающий семинар.
В семинаре приняли участие заместитель акима области Ф.Исмаилов, начальник и заместитель областного управления сельского хозяйства и районных управлений, начальник областного управления карантина и защиты растений и районных управлений, «Центр развития семеноводства» начальник областного управления ДМ, начальник и заместитель Сурхандарьинского областного управления «Узагроинспекция», начальники районного отдела агроинспекции и инспекторы в сфере семеноводства, «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» руководители регионов ДМ и их районные представители, директор НИИ тонковолокнистого хлопка, руководители семеноводческих хозяйств «Элита» и руководители семеноводческих хозяйств, представители хлопково-текстильных кластеров и представители областей и районов члены комиссии, сформированной для утверждения принимал участие.
В Сурхандарьинской области 203 субъекта, принявшие участие в конкурсе на право выращивания хлопчатника-сырца урожая 2023 года, возделывают высокогенерационные сорта хлопчатника-сырца на 7500 га. До сих пор специалисты провели два мониторинга этих участков, и 359 га площади были признаны непригодными для приема семян из-за недоразвитости, засоренности болезнями и вредителями, чрезмерной посадки сортов и других причин.
Теперь задача состоит в том, чтобы провести разрешительную проверку участков выращивания хлопка-сырца на основании нормативно-правовых документов и грамотно выбрать участки выращивания хлопка-сырца под урожай будущего года.
На обучающем семинаре все организации аграрной системы были проинформированы о селекции из урожая хлопчатника 2023 года, преимущественно в районы сбора семян в областях и районах.Членам комиссии по согласованию компании были поставлены соответствующие задачи.
В целях контроля разрешительной инспекции на областную администрацию и районные отделы агроинспекции возложен ряд задач, в том числе:
В целях накопления качественного хлопкового-сырца урожая 2024 года администрацией области и районными отделами инспекции:
- приемочные мероприятия проводятся на специализированных для выращивания хлопка-сырца участках, прошедших отбор и признанных отборочной комиссией пригодными для выращивания хлопка-сырца;
- соблюдение требований Положения «О порядке утверждения сельскохозяйственных культур на посевных площадях», утвержденного Приложением 3 к постановлению Кабинета Министров от 12 октября 2021 года № 641;
- «Конкурс между фермерскими хозяйствами и иными сельскохозяйственными организациями на получение права выращивания семенного хлопкового сырья и зерновых культур исходного, элитного и последующих поколений», утвержденный Приложением 1 к настоящему решению «О порядке передачи» полного или частичного изъятия хлопковых полей от семеноводства семеноводческих организаций, не соответствующих требованиям пунктов 21 и 22 Положения;
- сортовая чистота, что поля семенного хлопчатника, засаженные двумя и более селекционными сортами, не соответствующими требованиям ДСт-642, в период согласования признаются непригодными для семенной подготовки и исключаются из семенной подготовки;
- утверждение новых и перспективных сортов хлопчатника с соответствующим разрешением Минсельхоза в случае дополнительных утвержденных площадей;
- на участках, где проводилась разрешительная проверка, определены задачи по контролю за правильностью заполнения документов и полевых журналов по установленной форме по результатам согласования.