Жорий йилда чорвачилик тармоқларини ривожлантириш бўйича белгиланган устувор вазифалар бажарилиши «Ўзагроинспекция» назоратида
16 Август 2023 3587
Сўнгги йилларда мамлакатимизда қишлоқ хўжалигига, хусусан, чорвачилик тармоғига Республика Ҳукумати томонидан жуда катта эътибор қаратилиб келинмоқда. Бунинг натижаси ўлароқ мамлакатимизда 2023 йилнинг январь-июнь ойларида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан қорамоллар бош сони 102,1 % (шундан, сигирлар 102,0 %), қўй ва эчкилар 102,4 %, паррандалар 108,1 % ва отлар 103,0 % ўсишга эришилди.
Бундан ташқари, жорий йилда чорвачилик йўналишидаги асосий устувор вазифалар ва ишлаб чиқилган дастурларга мувофиқ чорвачилик ва унинг тармоқларини янада ривожлантириш учун қиймати 10 трлн. сўмликдан ортиқ жами 2 мингдан ошиқ лойиҳаларни амалга ошириш ва бунинг натижасида 26 минг нафардан зиёд янги иш ўринлари яратилиши белгиланган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 15 мартдаги “Ички истеъмол бозорини асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 135-сон қарорида «Ўзагроинспекция»га юклатилган вазифадан келиб чиқиб, чорвачилик йўналишидаги асосий устувор вазифалар ва ишлаб чиқилган дастурларнинг жойлардаги ижроси тизимли равишда ташкил этилиши устидан қатъий назорат ўрнатилган.
Хусусан, «Ўзагроинспекция» томонидан соҳага доир қонун ва қонуности меъёрий - ҳуқуқий ҳужжатларга риоя этилиши устидан бир қатор мониторинг - назорат тадбирлари ўтказиб келинмоқда.
Жумладан, жорий йилнинг ўтган январь-июль ойларида 9 минг 147 та назорат тадбирлари ўтказилди.
Ўтказилган назорат тадбирлари давомида 8 минг 496 та қонунбузилиш ҳолатлари аниқланди ва ушбу ҳолатларни бартараф этиш юзасидан 281 та ҳолатда масъул мансабдор шахсларга нисбатан маъмурий таъсир чоралари қўлланилди.
Бундан ташқари, 210 та ҳолатда қонунбузилиши ҳолатлари ҳамда уларни келтириб чиқарувчи сабаб ва шарт-шароитларни бартараф этиш юзасидан тақдимномалар киритилди.
Шунингдек, 7 минг 937 та бажарилиши мажбурий бўлган ёзма кўрсатмалар берилди.
Шу билан бирга, жиддий қонунбузилиш ҳолатлари юзасидан қонуний қарор қабул қилиш учун 34 та материаллар, шундан, 25 таси суд органларига, 9 таси прокуратура органларига юборилиши таъминланди.

В текущем году реализация первоочередных задач по развитию отраслей животноводства находится на контроле «Узагроинспекции»
16 Августа 2023 3322
В последние годы Правительство Республики уделяет большое внимание сельскому хозяйству нашей страны, в частности, животноводческой отрасли. В результате в январе-июне 2023 года по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года поголовье крупного рогатого скота в нашей стране составило 102,1 % (в том числе коров 102,0 %), овец и коз 102,4 %, птицы 108,1 % и лошадей. Достигнут рост на 103,0 %.
Кроме того, в текущем году на дальнейшее развитие животноводства и его отраслей в соответствии с основными приоритетными задачами в направлении животноводства и разработанными программами будет выделена сумма в размере 10 трлн. Планируется реализовать более 2000 проектов на общую сумму более 26000 сумов, в результате чего будет создано более 26000 новых рабочих мест.
Согласно постановлению Кабинета Министров № 135 от 15 марта 2021 года «О дополнительных мерах по гарантированному обеспечению внутреннего потребительского рынка основными видами продовольственных товаров», в животноводстве установлен строгий контроль за планомерной организацией основных первоочередные задачи и реализация разработанных программ на местах.
В частности, «Узагроинспекция» проводит ряд контрольно-контрольных мероприятий за соблюдением законодательства и нормативно-правовых документов, относящихся к сфере.
В частности, за январь-июль текущего года проведено 9 тысяч 147 контрольных мероприятий.
В ходе контрольных мероприятий выявлено 8 тысяч 496 случаев нарушений законодательства, в целях устранения которых к ответственным должностным лицам применены административные взыскания в 281 случае.
Кроме того, по 210 делам внесены представления об устранении фактов нарушений законодательства и причин и условий, их вызвавших.
Также выдано 7 тысяч 937 письменных указаний, которые необходимо выполнять.
При этом обеспечено направление 34 материалов в органы юстиции и 9 в прокуратуру для принятия законного решения по делам о серьезных нарушениях законодательства.