Жорий йилда чорвачилик тармоқларини ривожлантириш бўйича белгиланган устувор вазифалар бажарилиши «Ўзагроинспекция» назоратида
16 Август 2023 3587
Сўнгги йилларда мамлакатимизда қишлоқ хўжалигига, хусусан, чорвачилик тармоғига Республика Ҳукумати томонидан жуда катта эътибор қаратилиб келинмоқда. Бунинг натижаси ўлароқ мамлакатимизда 2023 йилнинг январь-июнь ойларида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан қорамоллар бош сони 102,1 % (шундан, сигирлар 102,0 %), қўй ва эчкилар 102,4 %, паррандалар 108,1 % ва отлар 103,0 % ўсишга эришилди.
Бундан ташқари, жорий йилда чорвачилик йўналишидаги асосий устувор вазифалар ва ишлаб чиқилган дастурларга мувофиқ чорвачилик ва унинг тармоқларини янада ривожлантириш учун қиймати 10 трлн. сўмликдан ортиқ жами 2 мингдан ошиқ лойиҳаларни амалга ошириш ва бунинг натижасида 26 минг нафардан зиёд янги иш ўринлари яратилиши белгиланган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 15 мартдаги “Ички истеъмол бозорини асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 135-сон қарорида «Ўзагроинспекция»га юклатилган вазифадан келиб чиқиб, чорвачилик йўналишидаги асосий устувор вазифалар ва ишлаб чиқилган дастурларнинг жойлардаги ижроси тизимли равишда ташкил этилиши устидан қатъий назорат ўрнатилган.
Хусусан, «Ўзагроинспекция» томонидан соҳага доир қонун ва қонуности меъёрий - ҳуқуқий ҳужжатларга риоя этилиши устидан бир қатор мониторинг - назорат тадбирлари ўтказиб келинмоқда.
Жумладан, жорий йилнинг ўтган январь-июль ойларида 9 минг 147 та назорат тадбирлари ўтказилди.
Ўтказилган назорат тадбирлари давомида 8 минг 496 та қонунбузилиш ҳолатлари аниқланди ва ушбу ҳолатларни бартараф этиш юзасидан 281 та ҳолатда масъул мансабдор шахсларга нисбатан маъмурий таъсир чоралари қўлланилди.
Бундан ташқари, 210 та ҳолатда қонунбузилиши ҳолатлари ҳамда уларни келтириб чиқарувчи сабаб ва шарт-шароитларни бартараф этиш юзасидан тақдимномалар киритилди.
Шунингдек, 7 минг 937 та бажарилиши мажбурий бўлган ёзма кўрсатмалар берилди.
Шу билан бирга, жиддий қонунбузилиш ҳолатлари юзасидан қонуний қарор қабул қилиш учун 34 та материаллар, шундан, 25 таси суд органларига, 9 таси прокуратура органларига юборилиши таъминланди.

This year, the implementation of priority tasks for the development of livestock industries is under the control of "Uzagroinspeksia"
16 August 2023 3320
In recent years, the Government of the Republic has been paying a lot of attention to agriculture in our country, especially to the livestock industry. As a result, in January-June 2023, compared to the corresponding period of the previous year, the number of head of cattle in our country was 102.1% (including cows 102.0%), sheep and goats 102.4%, poultry 108.1 % and horses 103.0 % growth was achieved.
In addition, this year, the value of 10 trillion will be allocated for the further development of animal husbandry and its branches in accordance with the main priority tasks and developed programs in the area of animal husbandry. It is planned to implement more than 2,000 projects totaling more than 26,000 soums, and as a result, more than 26,000 new jobs will be created.
According to the decision of the Cabinet of Ministers dated March 15, 2021 No. 135 "On additional measures to ensure the guaranteed supply of the domestic consumer market with basic types of food products", livestock breeding strict control over the systematic organization of the main priority tasks and the implementation of the developed programs on the ground.
In particular, "Uzagroinspeksiya" is carrying out a number of monitoring and control activities over the observance of the law and regulatory legal documents related to the field.
In particular, 9 thousand 147 control measures were carried out in January-July of this year.
8 thousand 496 cases of violations of the law were detected during the control activities, and in order to eliminate these cases, in 281 cases, administrative measures were applied to the responsible officials.
In addition, in 210 cases, submissions were submitted regarding the elimination of cases of violations of the law and the causes and conditions that caused them.
Also, 7 thousand 937 written instructions were issued, which must be followed.
At the same time, it was ensured that 34 materials were sent to the judicial authorities and 9 to the prosecutor's office for making a legal decision regarding cases of serious violations of the law.