Тошкент вилояти Чиноз туманидаги “Ўринбой хожи” фермер хўжалигида  Жорий йил ҳосили учун парвариш қилинаётган уруғлик ғўза майдонларида дала апробацияси тадбирини ўтказиш бўйича семинар ташкил қилинди
14 Август 2023 2968
Кейинги йилларда ҳукуматимиз томонидан қишлоқ хўжалик экинлари уруғлари етиштирилиши соҳасида самарали ислоҳотлар олиб борилмоқда, экиладиган уруғликнинг сифатига алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда. Зотан, сифатли уруғ юқори ҳосилдорлик гаровидир.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 10 октябрдаги «Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғчилигига оид айрим норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида»ги ПҚ-641-сонли қарори қабул қилиниши билан уруғчилик соҳасини тартибга солувчи бир қатор низомлар тасдиқланди.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 12 июлдаги 575-сонли қарори билан Инспекцияга берилган ваколатлардан келиб чиқиб, уруғлик пахта хом-ашёси етиштириш соҳасида норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар талабларига риоя қилиниши устидан мунтазам назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Тошкент вилоятида 2023 йил ҳосилидан уруғлик пахта етиштириш ҳуқуқига эга бўлиш мақсадида ўтказилган танлов натижаларига кўра 119 та хўжалик субъектларидан аризалар қабул қилиниб, шундан 96 та субъектлар танлов ғолиби деб топилди.
Вилоятда пахта етиштирувчи фермер хўжаликларининг келгуси йилда юқори ҳосилли ҳамда сифатли уруғлик чигити билан узлуксиз таъминлаб бориш мақсадида, ҳар йили уруғлик пахта учун экилган майдонларда апробация (танлов) ўтказилади.
Ғўза апробацияси натижасида навларнинг элита ҳамда авлодли экилган майдонларида навнинг ҳақиқий нав тозалиги (навдорлиги), нав аралашмалари, ўсимликларнинг касаллик ва зараркунандалар билан зарарланганлик даражаси ҳамда кутилаётган умумий пахта ҳосили, шу жумладан, уруғлик пахта миқдори ва ундан олиниши кутилаётган уруғлик чигит миқдори ҳам аниқланади.
Жорий йилда ҳам Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирининг 2023 йил 7 августдаги “Уруғлик пахта майдонларида дала апробация кўригини ўтказиш тўғрисида”ги 146-сонли ижросини таъминлаш мақсадида Тошкент вилоятида уруғлик пахта майдонларида дала апробация кўригини ўтказиш бўйича Чиноз туманидаги Чиноз ҳудудида жойлашган “Ўринбой хожи” уруғчилик фермер хўжалиги дала шийпонида уруғлик пахта майдонларида дала апробация кўригини ўтказиш бўйича кўргазмали ўқув-семинар ташкил этилди.
Ушбу тадбирда соҳага алоқадор барча ташкилотлар ва кластер корхона раҳбарлари ҳамда уруғлик етиштирувчи фермер хўжаликлари ва раҳбарлари иштирок этишди.
Йиғилганлар уруғлик пахта майдонларида дала апробация кўригини ўтказиш бўйича тегишли билим ва кўникмага эга бўлди.

At the farm "Orinboy Khoji" in the Chinoz district of the Tashkent region, a seminar was organized on conducting the field approval event in the seed cotton fields being cultivated for the current year's harvest
14 August 2023 2966
In recent years, our government has been carrying out effective reforms in the field of agricultural seed production, paying special attention to the quality of sown seeds. After all, quality seed is a guarantee of high yield.
In particular, with the adoption of the decision PQ-641 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated October 10, 2021 "On the approval of certain normative legal documents related to the seed production of agricultural crops", the seed sector was regulated a number of statutes were approved.
Also, based on the powers granted to the Inspectorate by the decision of the Cabinet of Ministers dated July 12, 2019 No. 575, regular control measures are being carried out over compliance with the requirements of regulatory legal documents in the field of seed cotton raw material production.
According to the results of the competition held in Tashkent region for the right to grow seed cotton from the harvest of 2023, applications were received from 119 economic entities, and 96 of them were declared the winners of the competition.
In order to continuously provide cotton-growing farms in the region with high-yield and high-quality seeds in the coming year, an approval (competition) is held every year in the areas planted for seed cotton.
As a result of cotton approval, the actual variety purity (fertility) of the variety in the elite and progeny planted areas of the varieties, variety mixtures, the degree of damage to plants by diseases and pests, and the expected total cotton yield, including the amount of seed cotton and its yield the expected amount of seed is also determined.
This year, in order to ensure the execution of the Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan dated August 7, 2023 No. 146 "On conducting field approval inspection in seed cotton fields" in Tashkent region in seed cotton fields field approval inspection in the field shed of "Orinboy Khoji" seed farm located in the Chinoz area of Chinoz district training seminar was organized.
This event was attended by all organizations and heads of cluster enterprises, as well as seed-growing farms and heads.
The participants got the necessary knowledge and skills to conduct field approval inspection in seed cotton fields.