Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2019 йил 12 июльдаги “Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ишлаб чиқаришни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тўғрилаш тўғрисида”575-сонли ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 мартдаги “Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитасини ташкил этиш тўғрисида” ПҚ-4254-сонли Қарорлар ижросини таъминлаш Қишлоқ хўжалиги иқтисодиёт вазирлиги ҳузуридаги агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Жиззах вилоят бошқармаси Ғаллаорол туман бўлими бош мутахассиси A.Abdurashidov тумандаги «Рохат» фермер хўжалигида наслли қорамолларни сунъий уруғлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар устидан назоратни олиб бориш борди.
Хусусан, туман бўйича 2023- йил учун жами 3,2 минг доза наслли буқа уруғлари келтирилган бўлиб, шундан, бугунги кунга қадар 2 135 бош сигир ва қочириш ёшидаги ғунажинлар сунъий уруғлантирилган.
Жумладан, «Роҳат» фермер хўжалигининг швис зотига мансуб 8 бош наслли қора моллари ҳудудга бириктирилган наслли буқа уруғи билан сунъий уруғлантирилди.
Сунъий уруғлантиришнинг афзаллиги
Табиий йўл билан бир бош буқа йил давомида 50-70 бош сигирларни уруғлантириши мумкин ва албатта олинган авлодларининг жинси шартли равишда 50:50 нисбатда бўлади.
Сунъий уруғлантириш учун бир бош наслли буқадан ҳаёти давомида 100 минг дозадан ортиқ уруғ олинса, бундан камида 40 минг бош наслли бузоқ олиш мумкин, улардан 20 минг боши (50%) урғочи бўлса, кейинчалик улар сигир бўлиб, подани тўлдиришга асос бўлади.
Бундан ташқари, ушбу қарорлар билан ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш соҳаси зиммасига:
- чорвачиликда сунъий уруғлантириш, наслчилик-селекция ишларини ташкил этиш ва қишлоқ хўжалиги ҳайвонларини зоти бўйича районлаштириш;
- ветеринария, чорвачилик ва наслчилик соҳасидаги ва ўз ваколатига кирадиган бошқа масалаларга доир ташкилотлар билан ҳамкорлик қилиш;
- қишлоқ хўжалиги ҳайвонларини зоти бўйича жойлаштириш режаларининг бажарилишини ўрганиш каби вазифалар юклатилган бўлиб ўз навбатида бунга мутаносиб Инспекцияга уларнинг назоратини амалга ошириш вазифалари юклатилган.
Бугунги кунда, «Ўзагроинспекция»нинг туман бўлимининг соҳага масъул мутахассиси туманда соҳага масъул мутасадди ташкилотларнинг мутахассислари билан биргаликда олиб бораётган саъй-ҳаракатлари натижасида туманда наслдор бузоқлар олиш, уларни кўпайтириш ва парвариш қилиш ишлари тўғри йўлга қўйилган.

Breeding work is the foundation of the future of animal husbandry
Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated July 12, 2019 "On approval of regulatory legal documents regulating the activity of the control inspection over the Agro-industrial complex under the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan"
No. 575 and in order to ensure the implementation of the Decisions of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 28, 2019 "On the organization of the activities of the Veterinary and Animal Husbandry Development Committee of the Republic of Uzbekistan" No. PQ-4254 A. Abdurashidov, chief specialist of the Gallaorol district department of the Jizzakh regional administration, supervised the inspection of the agro-industrial complex under the Ministry of Agriculture went.
In particular, for the year 2023, a total of 3,200 doses of breeding bull seeds were brought to the district, and 2,135 cows and heifers of calving age have been artificially inseminated.
In particular, 8 black cattle belonging to the Swiss breed of the "Rohat" farm were artificially inseminated with the semen of a pedigree bull attached to the area.
Advantages of artificial insemination
In a natural way, one bull can inseminate 50-70 cows during the year, and the gender of the offspring will be conditionally 50:50.
For artificial insemination, if more than 100,000 doses of seeds are taken from one breeding bull during its life, at least 40,000 breeding calves can be obtained, of which 20,000 (50%) are females, and later they will become cows. , will be the basis for filling the herd.
In addition, with these decisions, the field of veterinary and animal husbandry development is responsible for:
- organization of artificial insemination, breeding-selection work and regionalization of agricultural animals by breed;
- cooperation with organizations in the field of veterinary, animal husbandry and breeding and other issues within their competence;
- tasks such as studying the implementation of plans for the placement of agricultural animals by breed have been assigned, and in turn, the Inspectorate has been assigned the tasks of their control.
Today, as a result of the efforts of the specialist of the district branch of "Uzagroinspeksiya" together with the specialists of the official organizations responsible for the sector, the work of obtaining breeding calves, their breeding and care in the district is on the right track. is set to .