Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2019 йил 12 июльдаги “Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ишлаб чиқаришни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тўғрилаш тўғрисида”575-сонли ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 мартдаги “Ўзбекистон Республикаси Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитасини ташкил этиш тўғрисида” ПҚ-4254-сонли Қарорлар ижросини таъминлаш Қишлоқ хўжалиги иқтисодиёт вазирлиги ҳузуридаги агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси Жиззах вилоят бошқармаси Ғаллаорол туман бўлими бош мутахассиси A.Abdurashidov тумандаги «Рохат» фермер хўжалигида наслли қорамолларни сунъий уруғлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар устидан назоратни олиб бориш борди.
Хусусан, туман бўйича 2023- йил учун жами 3,2 минг доза наслли буқа уруғлари келтирилган бўлиб, шундан, бугунги кунга қадар 2 135 бош сигир ва қочириш ёшидаги ғунажинлар сунъий уруғлантирилган.
Жумладан, «Роҳат» фермер хўжалигининг швис зотига мансуб 8 бош наслли қора моллари ҳудудга бириктирилган наслли буқа уруғи билан сунъий уруғлантирилди.
Сунъий уруғлантиришнинг афзаллиги
Табиий йўл билан бир бош буқа йил давомида 50-70 бош сигирларни уруғлантириши мумкин ва албатта олинган авлодларининг жинси шартли равишда 50:50 нисбатда бўлади.
Сунъий уруғлантириш учун бир бош наслли буқадан ҳаёти давомида 100 минг дозадан ортиқ уруғ олинса, бундан камида 40 минг бош наслли бузоқ олиш мумкин, улардан 20 минг боши (50%) урғочи бўлса, кейинчалик улар сигир бўлиб, подани тўлдиришга асос бўлади.
Бундан ташқари, ушбу қарорлар билан ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш соҳаси зиммасига:
- чорвачиликда сунъий уруғлантириш, наслчилик-селекция ишларини ташкил этиш ва қишлоқ хўжалиги ҳайвонларини зоти бўйича районлаштириш;
- ветеринария, чорвачилик ва наслчилик соҳасидаги ва ўз ваколатига кирадиган бошқа масалаларга доир ташкилотлар билан ҳамкорлик қилиш;
- қишлоқ хўжалиги ҳайвонларини зоти бўйича жойлаштириш режаларининг бажарилишини ўрганиш каби вазифалар юклатилган бўлиб ўз навбатида бунга мутаносиб Инспекцияга уларнинг назоратини амалга ошириш вазифалари юклатилган.
Бугунги кунда, «Ўзагроинспекция»нинг туман бўлимининг соҳага масъул мутахассиси туманда соҳага масъул мутасадди ташкилотларнинг мутахассислари билан биргаликда олиб бораётган саъй-ҳаракатлари натижасида туманда наслдор бузоқлар олиш, уларни кўпайтириш ва парвариш қилиш ишлари тўғри йўлга қўйилган.

Племенная работа – основа будущего животноводства
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 июля 2019 года «Об утверждении нормативных правовых документов, регламентирующих деятельность контрольной инспекции агропромышленного комплекса при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан» № 575 и в целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 28 марта 2019 года «Об организации деятельности Комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан» № ПП -4254 А.Абдурашидов, главный специалист Галлаорольского районного отдела Джизакской областной администрации, руководил проверкой агропромышленного комплекса при Министерстве сельского хозяйства.
В частности, на 2023 год всего в район завезено 3200 доз племенных быков, из них искусственно осеменено 2135 коров и телок возрастных отелов.
В частности, 8 голов крупного рогатого скота черной породы швейцарской породы хозяйства «Рохат» были искусственно осеменены спермой привязанного к участку племенного быка.
Преимущества искусственного оплодотворения
Естественным путем один бык может осеменить за год 50-70 коров, а пол потомства будет условно 50:50.
При искусственном осеменении, если от одного племенного быка в течение его жизни взять более 100 000 доз семян, можно получить не менее 40 000 племенных телят, из них 20 000 (50 %) самок, а в дальнейшем они станут коровами. основа для наполнения стада.
Кроме того, этими решениями на сферу развития ветеринарии и животноводства возлагается:
- организация искусственного осеменения, племенно-селекционной работы в животноводстве и районирования сельскохозяйственных животных по породам;
- сотрудничество с организациями в области ветеринарии, животноводства и племенного дела и другие вопросы, входящие в их компетенцию;
- поставлены такие задачи, как изучение выполнения планов размещения сельскохозяйственных животных по породам, а в свою очередь перед Инспекцией поставлены задачи по контролю за ними соответственно.
На сегодняшний день в результате усилий специалиста районного отдела «Узагроинспекции» совместно со специалистами ответственных за отрасль официальных организаций работа по получению племенных телят, их выращиванию и уходу в районе идет по плану. установлен на .