G‘o‘za agrotexnikasini noto‘g‘ri bajargan klaster va fermer xo‘jaligi rahbarlariga ogohlantirishlar berildi
19 Iyul 2024 2881
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi Qashqadaryo viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari mutaxassislari tomonidan joylardagi g‘o‘za maydonlarida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishi ustidan monitoring tadbirlari olib borilmoqda.
Viloyatda bugungi kunda, 19 ta paxta klasterlari hamda 6 ming 358 ta fermer xo‘jaliklari tomonidan jami 133 ming 050 gektar, shundan, 13 ming 317 gektar xorijiy navlar ekilgan bo‘lib, qolgan 119 ming 733 gektar maydonlarga esa mahalliy navlar parvarishlanmoqda.
Ayni vaqtda g‘o‘za maydonlarning 39 ming 972 gektari (30%) “1-2 ko‘sak”, 46 ming  412 gektari (34,9%) “3-4 ko‘sak”, 46 ming 666 gektari (35.1%) “5-6 ko‘sak” fazasida rivojlanmoqda.
Viloyatda mavjud jami 2 ming 357 dona kultivatorlardan, 1 ming 999 ta kultivatorlar kultivatsiya ishlariga jalb qilingan bo‘lib, bugungi kungacha 6,2 martadan ziyod yer maydonidagi g‘o‘zaga ishlov berildi, 3-oziqlantirish ishlari 81 ming 495 gektar (61,3%) maydonlarda amalga oshirildi, shuningdek, g‘o‘za maydonlarida 126 ming 203 gektar 1-sug‘orish (94,9%), 28 ming 54 gektar (21,1%) 2-sug‘orish ishlari bajarilgan, 18 ming 341 gektar (13,8%) maydonda chilpish ishlari amalga oshirilgan.
Kultivatorlarning hosil elementlariga zarar yetkazmasligini taʼminlash maqsadida ishchi organlarini “baliq sirti” qilib o‘rash yuzasidan O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari mutaxassislari tomonidan monitoring-tahlil tadbirlari o‘tkazilmoqda.
“Ushbu agrotexnik tadbirning muhimligi shundaki, kultivatorlar ishchi organlarini “baliq sirti” qilib o‘rash g‘o‘za hosilini mexanik taʼsir natijasida to‘kilishdan himoya qiladi.  Kultivatorlar ishchi organlari “baliq sirti” qilib o‘ralib, chopiq traktorining old va orqa g‘ildiraklari oldiga maxsus yo‘naltirgichlar (obtekatellar) o‘rnatiladi.
Ishchi organlarning o‘rnatilgan soni, ularning joylashuv sxemasi, g‘o‘za qator oralig‘ining kengligi va chuqurligi bo‘yicha rostlanishi muhim ahamiyat kasb etadi va g‘o‘za hosil elementlarini rivojlantiradi.
Muhim agrotexnik tadbir hisoblangan kultivatsiya yoki g‘o‘za nihollarini bo‘g‘izini yumshatish ishlarini o‘z vaqtida bajarilmasa, jo‘yak yuzalari yorilib, g‘o‘za yon tomirlarining uzilishiga olib keladi. Kultivatorlarning yaroqsiz ishchi organlari o‘z vaqtida almashtirilmasa va ishchi organlar “baliq sirti” qilib o‘ralmasa, g‘o‘za ko‘chatidagi rivojlangan gul, shona va ko‘raklar, o‘ralmasdan ochiq qolgan kultivatorning ramasiga, bolt va boshqa qismlariga urilib nobud bo‘lishiga sabab bo‘ladi. Bu esa, o‘z navbatida, g‘o‘za hosil elementlarining rivojlanishiga salbiy taʼsir ko‘rsatadi.
"O‘zagroinspeksiya"ning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari mutaxassislari tomonidan g‘o‘za parvarishida agrotexnik tadbirlarning bajarilishi ustidan doimiy monitoring olib borilib, g‘o‘za parvarishiga masʼul soha mutasaddilariga nisbatan 31 ta taqdimnoma va klaster hamda fermer xo‘jalik rahbarlariga 2 ming 116 ta ogohlantirish xatlari berildi.

Предупреждения вынесены руководителям кластеров и фермерских хозяйств, не внедрившим агротехнику хлопчатника
19 Июля 2024 2601
Проверку контроля за АПК в присутствии Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан проводят специалисты Кашкадарьинской областной администрации и районных отделов, контролируя деятельность по своевременному и качественному выполнению агротехнических мероприятий. деятельность на хлопковых полях.
Сегодня 19 хлопковых кластеров и 6 тысяч 358 фермерских хозяйств области имеют в общей сложности 133 тысячи 050 га, из которых 13 тысяч 317 га засеяны зарубежными сортами, а остальные 119 тысяч 733 га - местными сортами.
При этом 39 тыс. 972 га (30%) хлопковых полей - «1-2 коробочки», 46 тыс. 412 га (34,9%) - «3-4 коробочки», 46 тыс. 666 га (35,1 %) разрабатывается. в фазе «5-6 клеток».
Из общего числа 2 тысяч 357 земледельцев в области к посевным работам было привлечено 1 тысяча 999 земледельцев, на сегодняшний день на земельной площади высеяно более чем в 6,2 раза больше хлопка, 3-кормочными работами 81 тысяча 495 га (61, 3 %) на полях и хлопковых полях проведено 126 тыс. 203 га 1-го орошения (94,9%), 28 тыс. 54 га (21,1%) 2-го орошения, 18 1341 га (13,8%) территория была очищена.
В целях обеспечения того, чтобы культиваторы не нанесли вреда элементам урожая, специалистами областного управления Узагроинспекции и районных отделов проводятся контрольно-аналитические мероприятия в связи с наворачиванием рабочих органов в качестве «рыбной поверхности».
«Значение этого агротехнического мероприятия заключается в том, что культиваторы оборачивают свои рабочие органы в виде «рыбной поверхности», чтобы предохранить урожай хлопка от рассыпания в результате механического воздействия.Рабочие органы культиваторов обернуты «рыбьей поверхностью», а перед передними и задними колесами плужного трактора установлены специальные направляющие (обтекатели).
Важно отрегулировать количество рабочих органов, их расположение, ширину и глубину междурядий и разработать элементы хлопкопроизводства.
Несвоевременно проведенная культивация или смягчение рассады хлопчатника, считающиеся важными агротехническими мероприятиями, приводит к растрескиванию поверхности борозд и разрыву боковых жилок хлопчатника. Если неисправные рабочие органы культиваторов не заменить вовремя и рабочие органы не завернуты в «рыбью поверхность», то развитые цветки, початки и коробочки саженца хлопчатника, рама, затвор и другие части культиватора оставляются. раскрыт без упаковки, в результате чего он разбился и умер. Это, в свою очередь, отрицательно влияет на развитие элементов хлопководства.
Специалисты областного управления «Узагроинспекции» и районных отделов ведут постоянный контроль за выполнением агротехнических мероприятий по уходу за хлопком, а ответственным за уход за хлопком работникам отрасли представлен 31 отчет и кластерами и хозяйствами, выдано 2 тысячи 116 предупредительных писем. лидерам.