Inspeksiya boshlig‘i tomonidan 2023 yil 24 fevralda tasdiqlangan «O‘zagroinspeksiya» tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2023 yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar dasturining 3-bandi ko‘ra, Inspeksiya xodimlarini, belgilangan tartib asosida tadbirkorlik subyektlarini tekshirish huquqini beruvchi maxsus guvohnoma olish uchun attestatsiyadan o‘tkazish va natijalari haqida axborot kiritib borish belgilangan.
Shunga ko‘ra, Inspeksiya attestatsiya komissiyasi faoliyati va attestatsiya natijalari 2023 yil davomida jamoatchilikka yetkazilib, maʼlumotlar berib borildi.
Xususan, 2023 yil har chorakda o‘tkazilgan attestatsiya natijalari tahlil etilganda, Inspeksiya attestatsiya komissiyasi tomonidan o‘tgan yilda jami 1 ming 55 nafar xodimlar attestatsiyadan o‘tkazilgan bo‘lib, shundan 965 nafar xodimlar attestatsiyadan muvafaqiyatli o‘tgan va 48 nafar xodimlar attestatsiyaga uzrli sabablarga ko‘ra kel olmaganligi sababli attestatsiyadan o‘ta olmagan. Shuningdek, 39 nafar xodimlar komissiya xulosasiga ko‘ra tekshirishga loyiq emas deb topilgan.
Eslatib o‘tamiz, Attestatsiya komissiyasi xulosasiga ko‘ra, attestatsiyadan o‘tgan "O‘zagroinspeksiya" xodimlariga maxsus guvohnoma asosida belgilangan tartibda tadbirkorlik subyektlarini tekshirish huquqi beriladi.
Yangiliklar 24 | Korrupsiya - taraqqiyotimizga tahdid.
Agroinspeksiyada o‘tkazilgan targ‘ibot tadbiri shu mavzuga bag‘ishlandi.
“O'zbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi to'g'risida”gi Qonun (http://lex.uz/docs/38608) qabul qilingan.
Qonunga ko'ra, Davlat madhiyasi O'zbekiston Respublikasi Davlat suverenitetining ramzidir.
Davlat madhiyasiga zo'r ehtirom bilan qarash O'zbekiston Respublikasi har bir fuqarosining vatanparvarlik burchidir.
9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurash kuni
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2003-yil 21-noyabrdagi rezolyutsiyasiga muvofiq, 2004-yildan boshlab “9-dekabr – Butunjahon korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” (International Day Against Sorruption) sifatida nishonlab kelinmoqda.
2003-yil 9-dekabr kuni Merida (Meksika) shahrida Birlashgan Millatlar tashkiloti tashabbusi bilan Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro konvensiya imzolangan.
Bosh Assambleya rezolyutsiyasida aytilishicha, bu kunni belgilashdan maqsad, korrupsiya muammosining tub mohiyatini tushunib yetish va korrupsiya bilan kurashish hamda uni oldini olishdan iboratdir.
Inspeksiyada korrupsiyaga qarshi murosasizlikni shakllantirishga qaratilgan seminar tashkil etildi
Bugun- 30-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi tomonidan O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston Respublikasida Korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi davlat siyosati va uning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Joriy yilning 10 noyabr kuni Inspeksiyaning rasmiy telegram ijtimoiy tarmog‘idagi kanalida «O‘zagroinspeksiya» tizimida faoliyat ko‘rsatayotgan barcha darajadagi xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida olib borilayotgan ishlar yuzasidan anonim so‘rovnoma o‘tkazildi.
«O‘zagroinspeksiya» qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat muassasasida korrupsiyaga qarshi kurashish yuzasidan tadbir bo‘lib o‘tdi
“Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat muassasasida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi vakillari ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi davlat siyosati va uning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida seminar o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda Markaz rahbariyati, boshqarma va bo‘lim boshliqlari, mutaxassis xodimlari hamda «ZOOM» platformasi orqali hududiy filiallar xodimlari ishtirok etdilar.
Bugungi kunda Inspeksiyaga ishga qabul qilingan xodimlarning huquqiy madaniyatini oshirish va ularni qonun hujjatlariga hamda ichki hujjatlariga rioya qilish ruhida tarbiyalash maqsadida “Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi tizimida korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni oldini olishga qaratilgan asosiy talablar va tamoyillarni belgilash to‘g‘risida”gi buyruqqa asosan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘qitib borilmoqda. 01.11.2023

2023 Анализ деятельности Ревизионно-аттестационной комиссии
Согласно пункту 3 программы мер по борьбе с коррупцией на 2023 год в системе «Узагроинспекции», утвержденной руководителем инспекции 24 февраля 2023 года, предусмотрено специальное право проверки работников инспекции и субъектов хозяйствования на основании В установленном порядке предусмотрено пройти аттестацию и внести сведения о ее результатах для получения сертификата.
Соответственно, в течение 2023 года деятельность Ревизионной аттестационной комиссии и результаты сертификации доводились до сведения общественности и предоставлялась информация.
В частности, при анализе результатов ежеквартальной аттестации 2023 года всего в прошлом году Инспекционной аттестационной комиссией аттестовано 1550 работников, из них успешно прошли аттестацию 965 работников, а аттестацию прошли 48 работников. его отсутствия по уважительным причинам. Также, согласно заключению комиссии, 39 сотрудников признаны негодными к проверке.В частности, при анализе результатов ежеквартальной аттестации 2023 года всего в прошлом году Инспекционной аттестационной комиссией аттестовано 1550 работников, из них успешно прошли аттестацию 965 работников, а аттестацию прошли 48 работников. его отсутствия по уважительным причинам. Также, согласно заключению комиссии, 39 сотрудников признаны негодными к проверке.
Напоминаем, что согласно заключению аттестационной комиссии, работникам «Узагроинспекции», прошедшим аттестацию, предоставляется право проводить проверки субъектов хозяйствования в установленном порядке на основании специального удостоверения.
Новости 24 | Коррупция представляет собой угрозу нашему прогрессу.
Этой теме было посвящено промо-мероприятие, проведенное в Агроинспекции.
Принят Закон «О Государственном гимне Республики Узбекистан»(http://lex.uz/docs/38608)
Согласно закону, государственный гимн является символом государственного суверенитета Республики Узбекистан.
Уважение Государственного гимна – патриотический долг каждого гражданина Республики Узбекистан.
9 декабря – Международный день борьбы с коррупцией В соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 21 ноября 2003 года, с 2004 года отмечается 9 декабря – Международный день борьбы с коррупцией.
9 декабря 2003 года в Мериде (Мексика) по инициативе ООН была подписана Международная конвенция по борьбе с коррупцией.
Согласно резолюции Генеральной Ассамблеи, целью учреждения этого дня является понимание сути проблемы коррупции, а также борьба и предотвращение ее.
В инспекции организован семинар, направленный на формирование нетерпимости к коррупции.Сегодня, 30 ноября, прошла проверка контроля за агропромышленным комплексом при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан, совместно с Социал-демократической партией Узбекистана. «Адолат» и Агентство по борьбе с коррупцией «Оз» Организован круглый стол на тему «Государственная политика по борьбе с коррупцией в Республике Узбекистан и ее приоритеты».
10 ноября текущего года в официальном Telegram-канале Инспекции в социальной сети был проведен анонимный опрос по поводу антикоррупционной деятельности сотрудников всех уровней, работающих в системе «Узагроинспекции».
В государственном учреждении «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» при «Узагроинспекции» состоялось мероприятие по противодействию коррупции
В государственном учреждении «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» с участием представителей Агентства по борьбе с коррупцией и Социал-демократической партии прошел семинар на тему «Государственная политика по борьбе с коррупцией в Республике Узбекистан и ее приоритеты» Адолат».
В данном мероприятии через платформу «ZOOM» приняли участие руководство Центра, руководители отделов и отделов, сотрудники-специалисты и сотрудники региональных филиалов.
В целях повышения правовой культуры сотрудников, работающих сегодня в Инспекции, и воспитания их в духе соблюдения законов и внутренних документов, на основании приказа «Об установлении основных требований и принципов, направленных на предотвращение коррупционных действий» правонарушения в системе Инспекции по контролю за АПК» по борьбе с коррупцией преподают. 01.11.2023