G‘alla maydonlarida agrotexnik tadbirlardagi salbiy holatlar bo‘yicha ogohlantirishlar kiritilgan
Joriy yilning 15-noyabr holatiga g‘allaning holati tahlil qilinganda, 82 foiz (961 ming.ga) maydonda g‘alla to‘liq unib chiqqan, shundan 42 foizi (410 ming.ga) 1-2 barg, 37 foizi (352 ming.ga) 3-4 barg va 20 foizi (197 ming.ga) tuplash fazasida rivojlanmoqda.
Shuningdek, g‘alla maydonlarining 1 mln 38 ming gektarida yaʼni 88 foizida 1-sug‘orish, 126 ming gektar 11 foizida 2-sug‘orish ishlari amalga oshirilgan.
Hozirgi paytda g‘allani azotli o‘g‘itlar bilan kuz oylarida oziqlantirish, nihollarda qo‘shimcha poya shakllanishiga va tuplash jarayoniga ijobiy taʼsir qiladi va kelgusida g‘alladan yuqori hosil olish uchun zamin bo‘ladi.
Shuning uchun, hududlarda g‘allani qishlovga tuplagan holda kirishini taʼminlash uchun gektariga (fizik holda) 100-150 kg.dan azotli mineral o‘g‘itlar bilan oziqlantirish belgilandi.
Ushbu tadbir, Respublikada atigi 154 ming gektar yoki 13 foiz g‘alla maydonlarida o‘tkazilgan xalos.
Shu bilan birga, hududlarda 33 ming 388 gektar yoki 3 foiz maydonda g‘alla bargidan oziqlantirildi.
Respublikada 2024-yil hosili uchun g‘alla ekilgan maydonlarda agrotexnik tadbirlarni bajarilishi ustidan “O‘zagroinspeksiya” tomonidan nazorat o‘rnatildi.
Xususan, “O‘zagroinspeksiya” tomonidan g‘alla maydonida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi yuzasidan 12 ming 181 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lib, tadbirlar davomida don ekilgan maydonlarda g‘allaning unib chiqishi, sug‘orish, oziqlantirish, to‘liq ko‘chat olinganligiga hamda mahalliy o‘g‘it chiqarish ishlariga alohida eʼtibor qaratildi.
G‘alla parvarishida agrotexnik tadbirlarni bajarilishida qayd etilgan salbiy holatlarni bartaraf etish maqsadida, soha masʼullariga 105 ta taqdimnomalar va fermer xo‘jaliklariga 12 ming 76 ta ogohlantirish berildi.
O‘zagroinspeksiya” tomonidan hududlarda g‘alla parvarishida amalga oshirilayotgan agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishi yuzasidan mavsum davomida doimiy nazoratga olib boriladi.
O‘zagroinspeksiyaning Qishloq xo‘jaligida agrotexnik tadbirlar o‘tkazilishini nazorat qilish bo‘limi

Warnings about negative situations during agrotechnical activities on grain fields are included.
Today, 1 million 169 thousand 775 hectares of grain crops are cultivated in the republic for the 2024 harvest.
As of November 15 of this year, when analyzing the condition of grain, 82 percent (961 thousand hectares) of grains sprouted completely, of which 42 percent (410 thousand hectares) had 1-2 leaves, 37 percent (352 thousand hectares) - .ha ) 3-4 leaves and 20 percent (197 thousand hectares) develop in the budding phase.
In addition, 1 million 38 thousand hectares were carried out, that is, 88 percent of grain fields, 1 irrigation, 126 thousand hectares, 11 percent, 2 irrigation.
Currently, feeding grain with nitrogen fertilizers in the autumn months has a positive effect on the formation of adventitious stems in seedlings and the budding process, which is the basis for obtaining a high grain yield in the future.
Therefore, to ensure the supply of grain to the countryside in large quantities, fertilizing with nitrogenous mineral fertilizers was determined at the rate of 100-150 kg per hectare (in physical terms).
This event took place on only 154 thousand hectares or 13% of the republic’s grain fields.
At the same time, 33 thousand 388 hectares or 3% of the area were fed with grain leaves.
“Uzagroinspektsiya” established control over the implementation of agrotechnical measures in fields sown with grain for the 2024 harvest in the republic.
In particular, the Uzagroinspectorate carried out 12 thousand 181 control events on the timely and high-quality implementation of agrotechnical measures on the grain field. Particular attention during the events was paid to grain germination, irrigation, fertilizing, completeness of sowing and the production of local fertilizers.
In order to eliminate the negative situations noted during the implementation of agrotechnical measures for grain care, 105 acts were issued to industry leaders and 12 thousand 76 warnings were issued to farms.
During the season, Uzagroinspektsiya constantly monitors agrotechnical measures carried out to care for grain in the regions, on time and in good quality.