2023- yilning o‘tgan davrida Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish yo‘nalishida amalga oshirilgan ishlar
4 May 2023 3488
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil olish va sifatli mahsulot yetishtirishda urug‘chilik tarmog‘i asosiy drayver hisoblanadi. O‘z navbatida soha taraqqiyotini belgilovchi va uni har tomonlama tartibga soluvchi qonun hujjatlari talablariga rioya etilishi muhim vazifalardan biri sanaladi.
Xususan, Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish yo‘nalishida «O‘zagroinspeksiya» tomonidan joylarda bir qator ishlar amalga oshirildi.
Birinchidan, Prezidentining 2018 yil 27 apreldagi PQ-3683-sonli qaroriga asosan, bir viloyatda 10 tadan, har bir tumanda esa 5 tadan ortiq g‘alla navlarni ekish taʼqiqlanganligiga qaramasdan, amalda viloyatlarda 16 tadan 34 tagacha, tumanlarda esa 7 tadan 12 tagacha navlar ekilishiga yo‘l qo‘yilgan. Jumladan, Farg‘ona viloyatida 34 ta, Jizzaxda 33 ta, Qashqadaryoda 30 ta, Sirdaryo, Andijon, Buxoro va Samarqand viloyatlarida 24 tagacha navlar ekilganligi aniqlangan.
Aniqlangan qonunbuzilish holatlari yuzasidan viloyat hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalasi bo‘yicha o‘rinbosarlariga taqdimnomalar kiritilgan.
Ikkinchidan, 2023 yilning o‘tgan davri mobaynida 119 ta tumanlardagi tanlov komissiyalari tomonidan urug‘lik paxta yetishtirish maqsadida o‘tkazilgan tanlov natijalari xam nazorat qilib borilgan.
Bunga ko‘ra, hududlardagi tanlov komissiyalariga talabgorlar tomonidan 3 850 ta arizalar (147 ming ga) topshirilgan bo‘lib, tanlovlar natijasida 3187 ta subyektlarning 99,3 ming gektar maydoni joriy yil hosilidan urug‘lik paxta yetishtirish uchun yaroqli deb topilgan.
Tender jarayonida aniqlangan kamchiliklar yuzasidan mutasaddilarga nisbatan qonunchilikda belgilangan tartibda 61 ta ogohlantirish, 82 ta ko‘rsatma, 37 ta taqdimnoma va 3 ta maʼmuriy qarorlar ko‘rilishi taʼminlandi.
Uchinchidan, 2023 yil hosili uchun sifatli urug‘lik chigit tayyorlash jarayonlari ham doimiy nazorat qilib borildi. Jumladan, 112 ta paxta to‘qimachilik klasterlari tomonidan 59,6 ming tonna urug‘lik chigit tozalash-saralash, 24,6 ming tonna tuksizlantirish va 43,3 ming tonna dorilash ishlari hamda ekinboplik sifat ko‘rsatkichlari bo‘yicha sertifikat olib, realizatsiya qilish ishlari nazorat qilib borildi.

In the past period of 2023, the works carried out in the direction of control of the cultivation of seeds of agricultural crops
4 May 2023 3487
The seed industry is the main driver for obtaining high yields from agricultural crops and producing quality products. In turn, one of the most important tasks is to comply with the requirements of the legislation that determines the development of the industry and regulates it in every way.
In particular, Uzagroinspeksiya carried out a number of works in the field of monitoring the cultivation of seeds of agricultural crops.
Firstly, despite the prohibition of planting more than 10 grain varieties in one region and 5 in each district, according to the President's decision No. PQ-3683 of April 27, 2018, in practice, 16 to 34 varieties are planted in regions, and from 7 to 12 varieties in districts. allowed. In particular, 34 varieties were planted in Fergana region, 33 in Jizzakh, 30 in Kashkadarya, 24 in Syrdarya, Andijan, Bukhara and Samarkand regions.
Submissions have been made to the regional governor's deputies on the issue of agriculture and water management in connection with the detected cases of violations of the law.
Secondly, during the past period of 2023, the results of the selection commissions of 119 districts for the purpose of growing seed cotton were also monitored.
According to this, 3,850 applications (147,000 hectares) were submitted by applicants to the regional selection commissions, and as a result of the selection, 99,300 hectares of 3,187 subjects were found suitable for growing seed cotton from the current year's harvest.
61 warnings, 82 instructions, 37 submissions and 3 administrative decisions were issued to the officials in accordance with the procedure established by the law regarding the deficiencies identified during the tender process.
Thirdly, quality seed preparation processes for the 2023 harvest were also continuously monitored. In particular, by 112 cotton textile clusters, 59,600 tons of seed cleaning and sorting, 24,600 tons of depilation and 43,300 tons of medicated works were obtained and realized, as well as certification of crop quality indicators. work was controlled.