2023- yilning o‘tgan davrida Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish yo‘nalishida amalga oshirilgan ishlar
4 May 2023 3488
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil olish va sifatli mahsulot yetishtirishda urug‘chilik tarmog‘i asosiy drayver hisoblanadi. O‘z navbatida soha taraqqiyotini belgilovchi va uni har tomonlama tartibga soluvchi qonun hujjatlari talablariga rioya etilishi muhim vazifalardan biri sanaladi.
Xususan, Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish yo‘nalishida «O‘zagroinspeksiya» tomonidan joylarda bir qator ishlar amalga oshirildi.
Birinchidan, Prezidentining 2018 yil 27 apreldagi PQ-3683-sonli qaroriga asosan, bir viloyatda 10 tadan, har bir tumanda esa 5 tadan ortiq g‘alla navlarni ekish taʼqiqlanganligiga qaramasdan, amalda viloyatlarda 16 tadan 34 tagacha, tumanlarda esa 7 tadan 12 tagacha navlar ekilishiga yo‘l qo‘yilgan. Jumladan, Farg‘ona viloyatida 34 ta, Jizzaxda 33 ta, Qashqadaryoda 30 ta, Sirdaryo, Andijon, Buxoro va Samarqand viloyatlarida 24 tagacha navlar ekilganligi aniqlangan.
Aniqlangan qonunbuzilish holatlari yuzasidan viloyat hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalasi bo‘yicha o‘rinbosarlariga taqdimnomalar kiritilgan.
Ikkinchidan, 2023 yilning o‘tgan davri mobaynida 119 ta tumanlardagi tanlov komissiyalari tomonidan urug‘lik paxta yetishtirish maqsadida o‘tkazilgan tanlov natijalari xam nazorat qilib borilgan.
Bunga ko‘ra, hududlardagi tanlov komissiyalariga talabgorlar tomonidan 3 850 ta arizalar (147 ming ga) topshirilgan bo‘lib, tanlovlar natijasida 3187 ta subyektlarning 99,3 ming gektar maydoni joriy yil hosilidan urug‘lik paxta yetishtirish uchun yaroqli deb topilgan.
Tender jarayonida aniqlangan kamchiliklar yuzasidan mutasaddilarga nisbatan qonunchilikda belgilangan tartibda 61 ta ogohlantirish, 82 ta ko‘rsatma, 37 ta taqdimnoma va 3 ta maʼmuriy qarorlar ko‘rilishi taʼminlandi.
Uchinchidan, 2023 yil hosili uchun sifatli urug‘lik chigit tayyorlash jarayonlari ham doimiy nazorat qilib borildi. Jumladan, 112 ta paxta to‘qimachilik klasterlari tomonidan 59,6 ming tonna urug‘lik chigit tozalash-saralash, 24,6 ming tonna tuksizlantirish va 43,3 ming tonna dorilash ishlari hamda ekinboplik sifat ko‘rsatkichlari bo‘yicha sertifikat olib, realizatsiya qilish ishlari nazorat qilib borildi.

В прошедшем периоде 2023 года проведены работы по направлению контроля за выращиванием семян сельскохозяйственных культур.
4 Мая 2023 3243
Семеноводство является основным драйвером получения высоких урожаев сельскохозяйственных культур и производства качественной продукции. В свою очередь, одной из важнейших задач является соблюдение требований законодательства, определяющего развитие отрасли и всемерно регулирующего ее.
В частности, УзАгроинспекция провела ряд работ в области контроля за выращиванием семян сельскохозяйственных культур.
Во-первых, несмотря на запрет сажать более 10 сортов зерновых в одной области и 5 в каждом районе, согласно Постановлению Президента № ПП-3683 от 27 апреля 2018 года, на практике в регионах высаживают от 16 до 34 сортов, а в районах допускается от 7 до 12 сортов. В частности, в Ферганской области посажено 34 сорта, Джизакской – 33, Кашкадарьинской – 30, Сырдарьинской, Андижанской, Бухарской и Самаркандской областях – 24.
Внесены представления в адрес заместителей акима области по вопросам сельского и водного хозяйства в связи с выявленными фактами нарушений законодательства.
Во-вторых, за истекший период 2023 года также осуществлялся мониторинг результатов работы селекционных комиссий 119 районов с целью выращивания хлопчатника-сырца.
Согласно этому, 3 850 заявок (147 000 га) поданы претендентами в региональные отборочные комиссии, и по результатам отбора 99 300 га 3 187 субъектов признаны пригодными для выращивания хлопчатника-сырца из урожая текущего года.
В связи с выявленными в ходе проведения конкурса недостатками должностным лицам в установленном законодательством порядке вынесено 61 предупреждение, 82 предписания, 37 представлений и 3 распорядительных решения.
В-третьих, также постоянно контролировался процесс качественной подготовки семян к урожаю 2023 года. В частности, по 112 хлопчатобумажным текстильным кластерам получено и реализовано 59,6 тыс. тонн очистки и сортировки семян, 24,6 тыс. тонн депиляции и 43,3 тыс. тонн лечебных работ, а также проведена работа по паспортизации показателей качества урожая.