Surxondaryo viloyati Termiz tumani Termiz don qabul qilish maskani majlislar zalida  G‘alla-2025: yig‘im mavsumini uyushqoqlik bilan tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan seminar  bo‘lib o‘tdi
14 May 2025 1292
Seminarda viloyat va tuman qishloq xo‘jaligi bo‘limlari rahbarlari, g‘allachilikka ixtisoslashgan fermerlar va dehqonchilik xo‘jaliklari vakillari, Agroinspeksiya viloyat va tuman rahbarlari, shuningdek, g‘alla qabul qilish maskanlari va qabul qiluvchi tashkilotlar mas’ullari ishtirok etdi.
Ushbu seminarda O‘zagroinspeksiya boshlig‘i Abrol Vaxabov ishtirok etib, mavsum oldi bajarilishi lozim bo‘lgan ishlar, jumladan o‘rim-yig‘im ishlarida qatnashadigan kombaynlar  va tashish texnikalarining sozligi, don qabul qilish maskanlari hamda elektron tarozilarning shayligi va fermer xo‘jaliklari va korxona o‘rtasida shartnomalarning tuzilishi muhim ahamiyatga ega ekanligini alohida ta’kidladi. Bu borada mas’ul tashkilotlarga tegishliligi bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shuningdek, O‘zagroinspeksiya boshlig‘i A.Vaxabov Jarqo‘rg‘on tumanidagi bir qator fermer xo‘jaliklarida bo‘lib, g‘o‘za maydonlarida amalga oshirilayotgan agrotexnik tadbirlar bilan yaqindan tanishdi.
Jumladan, “Ismoiltepa ziroatchi” hududida joylashgan “Abdurahmon” fermer xo‘jaligining 20 gektarlik konturiga ekilgan xorijiy “Xin Lu Zao” g‘o‘za navining vegetativ holatini ko‘zdan kechirdi. Mazkur navning o‘sish holati, suv va ozuqaga ehtiyoji, shuningdek, hosildorlik ko‘rsatkichlari yuzasidan mas’ullar bilan atroflicha suhbat olib borildi.
Ushbu konturga yondosh hududda joylashgan “Akmal” fermer xo‘jaligining 8 gektarli g‘o‘za maydoniga “Ravnaq-2” mahalliy g‘o‘za navi 76 sxemada, plyonka ostiga tomchilatib sug‘orish texnologiyasi asosida ekilgan. O‘rganishlar chog‘ida g‘o‘za navlari bir tekis unib chiqqani va samarali agrotexnik tadbirlarning o‘z vaqtida amalga oshirilayotgani hisobiga yaxshi rivojlanayotgani ma’lum bo‘ldi.
A.Vaxabov xo‘jalik rahbarlari va agronomlar bilan muloqotda bo‘lib, Surxondaryo viloyatining iqlim sharoiti, suv ta’minoti va tuproq xususiyatlarini inobatga olgan holda agrotexnik tadbirlarni samarali tashkil etish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib, har bir nav uchun moslashgan parvarish usullarini joriy etish yuqori natijalarga erishishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.

В конференц-зале Термезского хлебоприемного пункта Термезского района Сурхандарьинской области состоялся семинар по вопросам организации уборки зерновых «Зерно-2025».
14 Мая 2025 1294
В семинаре приняли участие руководители областных и районных управлений сельского хозяйства, представители фермерских и дехканских хозяйств, специализирующихся на производстве зерна, руководители областных и районных Агроинспекций, а также руководители хлебоприемных пунктов и приемных организаций.
В работе семинара принял участие руководитель Узагроинспекции Аброл Вахабов, который подчеркнул важность работы, которую необходимо провести перед сезоном, в том числе по состоянию комбайнов и транспортной техники, участвующих в уборке урожая, готовности пунктов приема зерна и электронных весов, заключению договоров между фермерскими хозяйствами и предприятиями. Он дал соответствующие поручения ответственным организациям.
Также руководитель Узагроинспекции А.Вахабов посетил ряд фермерских хозяйств Жаркурганского района и ознакомился с проводимыми агротехническими мероприятиями на хлопковых полях.
В частности, он осмотрел вегетативное состояние зарубежного сорта хлопчатника «Синь Лу Зао», посаженного на участке площадью 20 гектаров фермерского хозяйства «Абдурахмон», расположенного в местности «Исмоилтепа Зироатчи». С ответственными лицами было проведено подробное обсуждение состояния роста этого сорта, его потребностей в воде и питательных веществах, а также показателей урожайности.
На хлопковом поле площадью 8 гектаров фермерского хозяйства «Акмал», расположенном по соседству с данным контуром, по схеме 76 рядов с применением технологии капельного орошения под пленкой был посажен местный сорт хлопчатника «Равнак-2». В ходе исследований установлено, что сорта хлопчатника дружно всходили и хорошо развивались благодаря своевременному проведению эффективных агротехнических мероприятий.
А.Вахабов, беседуя с руководителями хозяйств и агрономами, дал свои рекомендации по эффективной организации агротехнических мероприятий с учетом климатических условий, водообеспеченности и особенностей почв Сурхандарьинской области и подчеркнул, что большое значение в достижении высоких результатов имеет внедрение адаптированных к каждому сорту приемов ухода.