Surxondaryo viloyati Termiz tumani Termiz don qabul qilish maskani majlislar zalida  G‘alla-2025: yig‘im mavsumini uyushqoqlik bilan tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan seminar  bo‘lib o‘tdi
14 May 2025 1292
Seminarda viloyat va tuman qishloq xo‘jaligi bo‘limlari rahbarlari, g‘allachilikka ixtisoslashgan fermerlar va dehqonchilik xo‘jaliklari vakillari, Agroinspeksiya viloyat va tuman rahbarlari, shuningdek, g‘alla qabul qilish maskanlari va qabul qiluvchi tashkilotlar mas’ullari ishtirok etdi.
Ushbu seminarda O‘zagroinspeksiya boshlig‘i Abrol Vaxabov ishtirok etib, mavsum oldi bajarilishi lozim bo‘lgan ishlar, jumladan o‘rim-yig‘im ishlarida qatnashadigan kombaynlar  va tashish texnikalarining sozligi, don qabul qilish maskanlari hamda elektron tarozilarning shayligi va fermer xo‘jaliklari va korxona o‘rtasida shartnomalarning tuzilishi muhim ahamiyatga ega ekanligini alohida ta’kidladi. Bu borada mas’ul tashkilotlarga tegishliligi bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shuningdek, O‘zagroinspeksiya boshlig‘i A.Vaxabov Jarqo‘rg‘on tumanidagi bir qator fermer xo‘jaliklarida bo‘lib, g‘o‘za maydonlarida amalga oshirilayotgan agrotexnik tadbirlar bilan yaqindan tanishdi.
Jumladan, “Ismoiltepa ziroatchi” hududida joylashgan “Abdurahmon” fermer xo‘jaligining 20 gektarlik konturiga ekilgan xorijiy “Xin Lu Zao” g‘o‘za navining vegetativ holatini ko‘zdan kechirdi. Mazkur navning o‘sish holati, suv va ozuqaga ehtiyoji, shuningdek, hosildorlik ko‘rsatkichlari yuzasidan mas’ullar bilan atroflicha suhbat olib borildi.
Ushbu konturga yondosh hududda joylashgan “Akmal” fermer xo‘jaligining 8 gektarli g‘o‘za maydoniga “Ravnaq-2” mahalliy g‘o‘za navi 76 sxemada, plyonka ostiga tomchilatib sug‘orish texnologiyasi asosida ekilgan. O‘rganishlar chog‘ida g‘o‘za navlari bir tekis unib chiqqani va samarali agrotexnik tadbirlarning o‘z vaqtida amalga oshirilayotgani hisobiga yaxshi rivojlanayotgani ma’lum bo‘ldi.
A.Vaxabov xo‘jalik rahbarlari va agronomlar bilan muloqotda bo‘lib, Surxondaryo viloyatining iqlim sharoiti, suv ta’minoti va tuproq xususiyatlarini inobatga olgan holda agrotexnik tadbirlarni samarali tashkil etish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib, har bir nav uchun moslashgan parvarish usullarini joriy etish yuqori natijalarga erishishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.

A seminar on the issues of organizing the grain harvest season "Grain-2025" was held in the conference hall of the Termez grain reception center in the Termez district of Surkhandarya region.
14 May 2025 951
The seminar was attended by heads of regional and district agricultural departments, representatives of farmers and dekhkan farms specializing in grain production, regional and district heads of the Agroinspection, as well as heads of grain receiving facilities and receiving organizations.
The head of the Uzagroinspection, Abrol Vakhabov, participated in this seminar and emphasized the importance of the work that must be done before the season, including the condition of combines and transport equipment participating in harvesting, the readiness of grain receiving facilities and electronic scales, and the conclusion of contracts between farms and enterprises. He gave instructions on the responsibility of the responsible organizations in this regard.
The head of the Uzagroinspection, A. Vakhabov, also visited a number of farms in the Zharkurgan district and got acquainted with the agrotechnical measures being carried out in the cotton fields.
In particular, he inspected the vegetative state of the foreign cotton variety "Xin Lu Zao" planted on a 20-hectare contour of the "Abdurahmon" farm located in the "Ismoiltepa ziroatchi" area. A detailed discussion was held with the responsible persons regarding the growth status of this variety, its water and nutrient requirements, as well as its yield indicators.
The local cotton variety “Ravnaq-2” was planted in an 8-hectare cotton field of the “Akmal” farm located in the area adjacent to this contour in a 76-row scheme, using drip irrigation technology under the film. During the studies, it was found that the cotton varieties sprouted evenly and developed well due to the timely implementation of effective agrotechnical measures.
A. Vakhabov, having a conversation with farm managers and agronomists, gave his recommendations on the effective organization of agrotechnical measures, taking into account the climatic conditions, water supply, and soil characteristics of the Surkhandarya region, and emphasized that the introduction of care methods adapted to each variety is of great importance in achieving high results.