2025-yilgi bahorga dala ishlarida Navoiy viloyat bo‘yicha jami 3367 ta qishloq xo‘jaligi texnikalarini jumladan, 604 ta chopiq traktorlari, 604 ta kultivatorlar, 604 ta chigit ekish seyalkalari, 1517 ta tishli boronalar, 111 ta yer tekislagichlar, 142 ta chizellar, 90 ta purkagichlar va 118 ta mineral o‘g‘it sepkich texnikalar qatnashishi  rejalashtirilgan.
Mavsumda ishtirok etadigan qishloq xo‘jaligi texnika va mashinalarni holatlari mutaxassislar tomonidan birma-bir o‘rganib chiqilib, nosozlarini taʼmirlash uchun talab etiladigan ehtiyot qismlar hamda pul mablag‘lari aniqlab olinib,viloyat va tumanlarda  100 foiz   yakuniga yetkazildi.
Barcha taʼmirlash maskanlarida taʼmirdan chiqarilib, mavsumga shay holatga keltirilgan texnikalarni tuman komissiyalari tomonidan qayta ko‘rib chiqish, mavjud kamchiliklarni bartaraf etgan holda qabul qilib sertifikat berish ishlarini borishi «O‘zagroinspeksiya» viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari tomonidan nazoratga olindi.
Qolaversa, joylarda mavsum ishlariga jalb etilayotgan har bir qishloq xo‘jaligi texnikalari va mashina mexanizmlarni Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 29 apreldagi tegishli qarori bilan tasdiqlangan nizom talablari asosida inspeksiya organlarida qayta ro‘yxatdan, yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazilganligi, shuningdek, mexanizatorlarni traktorchi-mashinist guvohnomalarini toifalari boshqaruvidagi texnikalarni boshqarishga ruxsat berishi hamda guvohnomalarini, texnik hujjatlarni yangi namunadagi plastik shakldagi hujjatlarga almashtirilganligi alohida nazoratga olinib mulk egalari va mexanizatorlar o‘rtasida qaror ijrosi yuzasidan tashviqot ishlari olib borilmoqda.

ЗАВЕРШЕНА СЕЗОННАЯ ПОДГОТОВКА СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ТЕХНИКИ ДЛЯ УЧАСТИЯ В ВЕСЕННИХ ПОЛЕВЫХ РАБОТАХ.
Весной 2025 года в полевых работах в Навоийской области планируется участие 3367 единиц сельскохозяйственной техники, в том числе 604 колесных трактора, 604 культиватора, 604 сеялки, 1517 зубовых борон, 111 планировщиков, 142 чизеля, 90 опрыскивателей, 118 разбрасывателей минеральных удобрений.
Специалистами поочередно проведена проверка состояния сельхозтехники и транспортных средств, участвовавших в сезоне, определены необходимые запасные части и средства для устранения неисправностей, а также выполнены 100 процентов работ по областям и районам.
Областным управлением «Узагроинспекции» и районными управлениями осуществлялся контроль за проведением районными комиссиями осмотра отремонтированной и приведенной в готовность к сезону техники на всех ремонтных участках, приемкой и выдачей актов по устранению имеющихся недостатков.
Кроме того, осуществляется особый контроль за перерегистрацией всей сельскохозяйственной техники и механизмов, используемых для сезонных работ на территориях, и ежегодным прохождением проверяющими органами технического осмотра в соответствии с требованиями положения, утвержденного соответствующим постановлением Кабинета Министров от 29 апреля 2023 года, а также за выдачей тракторных удостоверений механизаторам на право управления техникой по своей категории, заменой удостоверений и технических документов на новые пластиковые документы. Проводятся агитационные мероприятия среди владельцев недвижимости и механизаторов по выполнению решения.