QASHQADARYODA RESPUBLIKA KO‘RGAZMALI SEMINARI BO‘LIB O‘TDI
Seminar ishtirokchilari dastlab,  Qarshi tumanida joylashgan “Abul Mu’iyn an-Nasafiy” ziyoratgohida bo‘ldilar, yurtimiz tinchligi, qishloq xo‘jaligida mo‘l-ko‘l va barakali hosil so‘rab duolar qilindi.
Keyingi manzil Qarshi tumanida joylashgan Janubiy dehqonchilik ilmiy-tadqiqot instituti bo‘ldi. Institut tajriba maydonida urug‘lik g‘alla maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha Respublika ko‘rgazmali o‘quv-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda “O‘zagroinspeksiya”  rahbari Abrol Vaxabov  g‘alla aprobatsiyasining ahamiyatini ta’kidlab, “Aprobatsiya jarayonlari urug‘chilikda sifat va samaradorlikni  ta’minlashi bilan birga kelajakda yuqori hosil olishning zamini ekanini qayd etdi.
Ushbu seminarda ilm va amaliyot birlashdi. Institut olimlari ishtirokchilarga yangi navlar, urug‘lik g‘alla maydonlaridagi aprobatsiya jarayonlari va g‘o‘za maydonlaridagi ilg‘or agrotexnik tadbirlar haqida batafsil ma’lumot berishdi. Amaliy ko‘rgazmalar orqali yer unumdorligini oshirish, resurslardan samarali foydalanish va hosildorlikni ko‘paytirishning zamonaviy usullari namoyish etildi.
Albatta bu seminar qishloq xo‘jaligi sohasida innovatsion yondashuvlarni joriy etish va fermerlar bilim va tajribasini oshirishga xizmat qiladi.

В КАШКАДАРЬЕ ПРОШЕЛ РЕСПУБЛИКАНСКИЙ ВЫСТАВОЧНЫЙ СЕМИНАР
Участники семинара сначала посетили святыню «Абул Муййн ан-Насафи», расположенную в Каршинском районе, где были вознесены молитвы о мире в нашей стране и обильном и благословенном урожае в сельском хозяйстве.
Следующим пунктом назначения стал Южный научно-исследовательский институт сельского хозяйства, расположенный в Каршинском районе. На опытном участке института состоялся республиканский показательный учебно-практический семинар по проведению полевых приемочных испытаний на семенных полях зерновых культур.
На семинаре глава Узагроинспекции Аброл Вахабов подчеркнул важность утверждения зерна, отметив, что «процедуры утверждения обеспечивают качество и эффективность в семеноводстве, являются основой высоких урожаев в будущем».
На этом семинаре сошлись воедино наука и практика. Ученые института предоставили участникам подробную информацию о новых сортах, процессах утверждения на посевных полях и передовых агротехнических мерах на хлопковых полях. Практические выставки демонстрировали современные методы повышения плодородия земель, эффективного использования ресурсов и повышения производительности труда.
Конечно, этот семинар послужит внедрению инновационных подходов в сельское хозяйство и расширению знаний и опыта фермеров.