«O‘zagroinspeksiya» tomonidan yog‘-moy korxonalarida paxta texnik chigitini to‘liq texnologik siklda maqsadli qayta ishlanishi hamda mahsulotlarning sifatini tasdiqlovchi gigiyenik xulosaga ega ekanligi, qayta ishlab olingan mahsulotlarning texnik reglamentlar va standartlar bilan belgilangan majburiy talablarga muvofiqligi yog‘-moy korxonalari tomonidan taʼminlanganligi ustidan doimiy nazorat yo‘lga qo‘yilgan.
2025 yil I choragida o‘tkazilgan o‘rganish davrida  15 ta yog‘-moy korxonalaridan 6 tasi qonunchilikda belgilangan talablarga muvofiq faoliyat yuritayotganligi, 9 ta korxonalar faoliyati esa muvofiq emasligi aniqlandi.
Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan korxonalarga nisbatan jami 15 ta (9 ta yozma ko‘rsatma, 6 ta ogohlantirish) taʼsir choralari qo‘llanildi.
Shuningdek, paxta texnik chigitini qayta ishlash uchun to‘liq texnologik sikl (mag‘izni yanchish, gidrotermik ishlov berish, presslash, ekstraksiyalash, rafinatsiyalash, dezodoratsiyalash va qadoqlash sexlari)ga va qayta ishlab olingan mahsulotlarning sifatini tasdiqlovchi gigiyenik xulosaga ega hamda mahsulotlarning texnik reglamentlar va standartlar bilan belgilangan majburiy talablarga muvofiq deb topilgan korxonalar yuzasidan maʼlumotlar Respublika tovar xom-ashyo birjasiga kiritilmoqda.

Технические семена хлопчатника от предприятий нефтегазовой отрасли деятельность по переработке находится под контролем
14 Апреля 2025 1484
Узагроинспекцией установлен постоянный контроль за целенаправленной переработкой хлопкового семени на масложировых предприятиях по полному технологическому циклу, наличием гигиенического заключения, подтверждающего качество продукции, и соответствием продуктов переработки обязательным требованиям, установленным техническими регламентами и стандартами.
В ходе исследования, проведенного в первом квартале 2025 года, установлено, что 6 из 15 предприятий масложировой отрасли осуществляют свою деятельность в соответствии с требованиями, установленными законодательством, а деятельность 9 предприятий не соответствует им.
За выявленные недостатки к предприятиям применено 15 мер дисциплинарного взыскания (9 письменных предписаний, 6 предупреждений).
Также на Республиканскую товарную биржу вносятся сведения о предприятиях, имеющих полный технологический цикл переработки технических семян хлопчатника (цеха дробления ядра, гидротермической обработки, прессования, экстракции, рафинации, дезодорации и фасовки) и гигиеническое заключение, подтверждающее качество продуктов переработки, и продукция которых признана соответствующей обязательным требованиям, установленным техническими регламентами и стандартами.