Surxondaryo: qishloq xo‘jaligi yerlariga yetkazilgan zarar 730 million so‘mni tashkil etmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Surxondaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini muhofaza qilish yuzasidan nazorat tadbirlarni olib bormoqda.
Jumladan, 2024-yilda viloyat bo‘yicha 55 ta holatda 0.71 gektar yer maydonida o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslarga nisbatan jami 730 mln 170 ming so‘m miqdorida yetkazilgan zarar hisoblanib, viloyat huquqni muhofaza qiluvchi organlariga 3 ta xulosalar berilgan va 1 ta holatda yetkazilgan zararni ixtiyoriy qoplash yuzasidan ogohlantirish xati chiqarilgan.
Xususan, Angor tumani “Zang” massivi “Zartepa” mahallasida yashovchi fuqaro B. s. tomonidan 0.002 gektar yer maydoni o‘zboshimchalik bilan egallab olinib, beton poydevor qurganligi holati aniqlangan.
Ushbu holat bo‘yicha yetkazilgan zararni ixtiyoriy qoplash yuzasidan ogohlantirish xati chiqarilib, yer maydonida qurilgan beton poydevor fuqaro tomonidan ixtiyoriy ravishda buzdirilgan.
Shuningdek: Surxondaryo viloyati Termiz, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on tumanlarida faoliyat yuritib kelayotgan fermer xo‘jaliklari tomonidan yer maydonlarida samarali va maqsadli foydalanishi yuzasidan o‘rganish ishlari olib borilib, aniqlangan huquqbuzarliklarni bartaraf etish yuzasidan tuman hokimliklariga jami 3 ta taqdimnoma va 2 T yozma ko‘rsatmalar berildi.
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olish, yerlardan oqilona va samarali foydalanishda huquqbuzarliklarga yo‘l qo‘yilishi yuzasidan jami 10 ta holatlarda yuridik va jismoniy shaxslardan murojaatlar kelib tushgan bo‘lib, mazkur murojaatlar belgilangan muddatlarda O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarning murojaatlari to‘g‘risidagi qonun talablariga rioya etgan holda ijobiy hal etildi hamda zarur tushuntirishlar berildi.
Bugungi kunda yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslarga nisbatan viloyat huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan tergov harakatlari davom etmoqda.

Surkhandarya: damage to agricultural lands amounts to 730 million soums
The department for control over the use of agricultural land of the Surkhandarya regional department of the Uzagroinspectorate carries out control measures to protect agricultural land.
In particular, in 2024, in 55 cases in the region, damage was caused to legal entities and individuals in the amount of 730 million 170 thousand soums, as a result of which 0.71 hectares of land were unauthorizedly withdrawn from agricultural use, 3 conclusions were given to security authorities and in In 1 case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for damage caused.In particular, in 2024, in 55 cases in the region, damage was caused to legal entities and individuals in the amount of 730 million 170 thousand soums, as a result of which 0.71 hectares of land were unauthorizedly withdrawn from agricultural use, 3 conclusions were given to security authorities and in In 1 case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for damage caused.
In particular, a citizen living in the Zartepa microdistrict, Zang massif, Angora district, B. village. 0.002 hectares of land were randomly occupied and a concrete foundation was built.
In this case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for the damage caused, and the concrete foundation built on the land plot was voluntarily destroyed by the citizen.In this case, a warning letter was issued regarding voluntary compensation for the damage caused, and the concrete foundation built on the land plot was voluntarily destroyed by the citizen.
Also: research was carried out on the effective and targeted use of land by farms operating in the Termiz, Shorchin, Kumkurgan districts of the Surkhandarya region, and in total 3 submissions were made to the district khokims to eliminate the identified violations and 2 written instructions. were given.
In total, legal entities and individuals received appeals regarding 10 cases of unauthorized allotment of agricultural land, violations in the rational and efficient use of land, and these appeals were submitted within the established time frame. Citizens of the Republic, the issue was resolved positively and the necessary clarifications were given.
Today, regional law enforcement agencies continue to investigate legal entities and individuals who caused the withdrawal of lands from agricultural use.