SARA URUG‘ – MO‘L HOSIL GAROVI
Xalqimiz orasida keng tarqalgan “Sara urug‘ – mo‘l hosil garovi” degan naql bejiz aytilmagan. Hosildorlikka erishishda, avvalo, yerga qadaladigan urug‘likning sifati asosiy omillardan biri hisoblanadi. Shu boisdan, yurtimizda so‘nggi yillarda sifatli urug‘lik tayyorlash va uni nazorat qilish tizimi izchil yo‘lga qo‘yilgan.
Ayni paytda, Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi 641-sonli qarori talablari asosida, 2025-yilgi hosil uchun yuqori sifatli urug‘lik don tayyorlash bo‘yicha qator nazorat va amaliy tadbirlar amalga oshirilyapti.
Ushbu jarayonlarda Inspeksiya organlari tomonidan joylarda amaldagi normativ hujjatlar asosida seminarlar tashkil etilib, mutasaddi tashkilotlar xodimlariga zarur tavsiya va ko‘rsatmalar berilmoqda.
Samarqand viloyatida 2025-yil hosili uchun 324 ta fermer xo‘jaliklari, elita urug‘lik xo‘jaliklari hamda ilmiy-tadqiqot institutlari tomonidan umumiy maydoni 8138 gektar bo‘lgan yerda boshoqli don ekinlari yetishtirilmoqda. Rejaga ko‘ra, bu hududlardan jami 24 ming tonna sifatli urug‘lik don tayyorlanadi. Jumladan:
“Ko‘paytirish” avlodidagi ekinlar – 733 gektar,
“Superelita” – 6523 gektar,
“Elita” – 797 gektar maydonda yetishtirilmoqda.
Shuningdek, qarorning 4-bobida belgilanganidek, urug‘likka ekilgan maydonlarda ekinlar sut pishish, mum pishish va to‘liq pishish bosqichlarida navdorlik va sifati yuzasidan aprobatsiya ishlari olib borilmoqda.
Bugungi kunda viloyatning barcha tumanlarida, 2026-yil hosili uchun navdorlik darajasi yuqori bo‘lgan, serhosil g‘alla navlaridan sifatli urug‘lik don jamg‘arilishi ustidan “O‘zagroinspeksiya”ning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari xodimlari tomonidan doimiy nazorat o‘rnatilgan.
Mazkur tadbirlar orqali kelgusi yillarda yurtimiz g‘allachiligida barqaror hosildorlikka erishish, eksportbop navlarni ko‘paytirish hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda muhim qadamlar qo‘yilmoqda.
“O‘zagroinspeksiya”ning Samarqand  viloyati boshqarmasi
Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining yetishtirilishini nazorat qilish sho‘basi boshlig‘i  X.Nurbekov

СЕМЯ САРЫ - ЗАЛОГ БОЛЬШОГО УРОЖАЯ
Недаром в нашем народе широко распространена пословица: «Доброе семя — залог богатого урожая». Качество посаженных семян является одним из основных факторов в достижении урожайности. Поэтому в последние годы в нашей стране последовательно налаживается система производства и контроля высококачественных семян.
В настоящее время на основании требований Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 641 реализуется ряд контрольно-практических мероприятий по подготовке высококачественного семенного материала к урожаю 2025 года.
В ходе этих процессов инспекционные органы организуют семинары на основе действующих нормативных документов на местах, дают необходимые рекомендации и указания работникам соответствующих организаций.
В Самаркандской области 324 фермерских хозяйства, элитно-семеноводческих хозяйств и научно-исследовательских институтов возделывают зерновые культуры на общей площади 8138 гектаров под урожай 2025 года. Согласно плану, с этих площадей будет получено в общей сложности 24 тысячи тонн качественного семенного зерна. Включая:
Посевы в поколении «мультипликация» - 733 га,
«Суперэлита» - 6523 га,
«Элита» - возделывается на площади 797 га.
Также, как предусмотрено в главе 4 постановления, проводятся работы по согласованию сортов и качества сельскохозяйственных культур на посевах на семена в фазах молочной, восковой и полной спелости.
На сегодняшний день во всех районах области сотрудниками областного управления и районных отделов Узагроинспекции установлен постоянный контроль за заготовкой высококачественного семенного материала из высокоурожайных сортов зерновых культур с высоким уровнем сортового разнообразия под урожай 2026 года.
Благодаря этим мероприятиям предпринимаются важные шаги по достижению устойчивой урожайности зерновых в нашей стране в ближайшие годы, увеличению экспортно-ориентированных сортов и обеспечению продовольственной безопасности.