Samarqand: 2024-yil hosili uchun chigit ekish ishlariga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilmoqda
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil va sifatli mahsulot yetishtirish urug‘likka bog‘liq. Sifatli urug‘lik yetkazib berish zamirida urug‘larni yetishtirish, qayta ishlash hamda navdorlik va ekinboplik sifat ko‘rsatkichlarini nazorat qilish soha xodimlaridan jiddiy masʼuliyatni talab qiladi.
2023-yil hosilidan Samarqand viloyatida jamg‘arilgan urug‘lik paxta xom-ashyosini qayta ishlash natijasida 4 ming 954 tonna urug‘lik chigitni tozalash hamda 3 ming 863 tonnasini tuksizlantirish va dorilash ishlari yakunlangan.
Viloyatda ekilishi belgilangan urug‘lik chigitlar tuksizlantirilgan holda tayyorlanishi hamda nav tozaligi super elita va elita avlodli urug‘lik chigitda 100%, birinchi avlodda 99%, ikkinchi avlodda 98%, uchinchi avlodda esa 96% dan kam bo‘lmasligi, shuningdek, unuvchanlik, ifloslik, namlik, mexanik shikastlanganlik va qoldiq tola kabi sifat ko‘rsatkichlari davlat standarti meʼyorlariga mos bo‘lishi talab etiladi.
Qabul qilingan urug‘lik paxta xom-ashyosi g‘aramlarda kamida ikki oy tinim davrida sifatli saqlanib, paxta xom-ashyosidagi chigitlar to‘liq fiziologik yetilganidan so‘ng, qayta ishlashga berish va ishlab chiqarishdan olingan urug‘lik chigitni urug‘lik tayyorlashga ixtisoslashgan korxonalarga tashish, dorilash, saqlash va fermer xo‘jaliklarga yetkazib berilishini tashkil etish bosqichma-bosqich amalga oshish davom etmoqda.
Shu boisdan urug‘lik chigit tayyorlash uchun mavjud paxta klasterlariga tegishli paxta tozalash korxonalarida “O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari, “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DM, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligining hududiy bo‘limlari bilan birgalikda urug‘lik paxtani tozalash hamda mavjud ikkita urug‘lik chigit dorilash sexlarining ishlashi kunlik monitoring qilib borilmoqda.
Ayniqsa, Respublika bo‘ylab ob-havoning keskin sovib ketishi urug‘lik chigit tayyorlash sexlarining omborxonalarida isitish choralarining ko‘rilganligi, dorilash jarayonlarida namlikning belgilangan meʼyorida bo‘lishi hamda urug‘lik chigitning unuvchanligini yo‘qotmaslik yuzasidan barcha zaruriy choralar ko‘rilishi eʼtibordan chetda qoldirilmadi.
-Hozirgi kunda viloyatdagi paxta-to‘qimachilik klasterlari va urug‘lik tayyorlash sexlarida jami 4 ming 954 tonna urug‘lik paxta tozalanib, saralanib, 3 ming 733 tonnasi tuksizlantirilib, dorilash ishlari amalga oshirilib, bugungi kunda ushbu urug‘lik chigitlarga muvofiqlik sertifikat olish uchun namunalar yuborilib, bu o‘z navbatida “O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘lim mutaxassislari tomonidan amalga oshirilayotgan nazorat tadbirlari natijasida viloyatda sifatli urug‘lik chigit tayyorlanishiga erishilmoqda.
Bu esa paxtadan mo‘l hosil olinishida muhim ahamiyatni kasb etib, kelgusida fermer xo‘jaligi va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalari yuqori marralarga erishishni taʼminlab beradi.

Obtaining high yields and quality products from agricultural crops depends on seeds. At the heart of quality seed supply is the production, processing and control of seed yield and quality, requiring significant responsibility on the part of field personnel.
As a result of processing seed cotton raw materials accumulated in the Samarkand region from the 2023 harvest, 4 thousand 954 tons of seeds were cleaned and 3 thousand 863 tons of depilation and processing were performed.As a result of processing seed cotton raw materials accumulated in the Samarkand region from the 2023 harvest, 4 thousand 954 tons of seeds were cleaned and 3 thousand 863 tons of depilation and processing were performed.
Seeds intended for sowing in the region must be deodorized, varietal purity must be at least 100% for super-elite and elite seeds, 99% in the first generation, 98% in the second generation and 96% in the third generation. as well as fertility, contamination, humidity, mechanical damage and quality indicators such as residual fiber must comply with state standards.
The resulting cotton seed raw material is stored in warehouses for at least two months during the dormant period, and after the seeds are completely physiological in the cotton raw material, the seeds obtained as a result of processing and production are exported to enterprises specializing in production. during seed preparation, processing, storage and delivery to farms. This work continues to be implemented step by step.
Therefore, the regional administration and district offices of Uzagroinspection, DM Center for Seed Development, regional departments of the Agency for Quarantine and Plant Protection work together with cotton ginning enterprises that are part of existing cotton clusters to procure seed material daily. monitoring is ongoing.
In particular, the sudden cooling of the weather throughout the republic did not ignore the fact that heating measures were taken in the warehouses of seed shops, the humidity during the processing process was at a given level, and all necessary measures were taken so as not to lose the viability of the seed.
- Currently, in the cotton-textile clusters and seed shops of the region, 4 thousand 954 tons of raw cotton have been cleaned and sorted, 3 thousand 733 tons of raw cotton have been dust-free and processed. As a result of control measures carried out by specialists of the Samarkand regional department and the district department of the Uzagroinspectorate, high-quality seed production has been achieved in the region.
This is of great importance in obtaining a bountiful cotton harvest and in the future will be the key to achieving high goals for farming and other agricultural enterprises.