Samarqand: 2024-yil hosili uchun chigit ekish ishlariga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilmoqda
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil va sifatli mahsulot yetishtirish urug‘likka bog‘liq. Sifatli urug‘lik yetkazib berish zamirida urug‘larni yetishtirish, qayta ishlash hamda navdorlik va ekinboplik sifat ko‘rsatkichlarini nazorat qilish soha xodimlaridan jiddiy masʼuliyatni talab qiladi.
2023-yil hosilidan Samarqand viloyatida jamg‘arilgan urug‘lik paxta xom-ashyosini qayta ishlash natijasida 4 ming 954 tonna urug‘lik chigitni tozalash hamda 3 ming 863 tonnasini tuksizlantirish va dorilash ishlari yakunlangan.
Viloyatda ekilishi belgilangan urug‘lik chigitlar tuksizlantirilgan holda tayyorlanishi hamda nav tozaligi super elita va elita avlodli urug‘lik chigitda 100%, birinchi avlodda 99%, ikkinchi avlodda 98%, uchinchi avlodda esa 96% dan kam bo‘lmasligi, shuningdek, unuvchanlik, ifloslik, namlik, mexanik shikastlanganlik va qoldiq tola kabi sifat ko‘rsatkichlari davlat standarti meʼyorlariga mos bo‘lishi talab etiladi.
Qabul qilingan urug‘lik paxta xom-ashyosi g‘aramlarda kamida ikki oy tinim davrida sifatli saqlanib, paxta xom-ashyosidagi chigitlar to‘liq fiziologik yetilganidan so‘ng, qayta ishlashga berish va ishlab chiqarishdan olingan urug‘lik chigitni urug‘lik tayyorlashga ixtisoslashgan korxonalarga tashish, dorilash, saqlash va fermer xo‘jaliklarga yetkazib berilishini tashkil etish bosqichma-bosqich amalga oshish davom etmoqda.
Shu boisdan urug‘lik chigit tayyorlash uchun mavjud paxta klasterlariga tegishli paxta tozalash korxonalarida “O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari, “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DM, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligining hududiy bo‘limlari bilan birgalikda urug‘lik paxtani tozalash hamda mavjud ikkita urug‘lik chigit dorilash sexlarining ishlashi kunlik monitoring qilib borilmoqda.
Ayniqsa, Respublika bo‘ylab ob-havoning keskin sovib ketishi urug‘lik chigit tayyorlash sexlarining omborxonalarida isitish choralarining ko‘rilganligi, dorilash jarayonlarida namlikning belgilangan meʼyorida bo‘lishi hamda urug‘lik chigitning unuvchanligini yo‘qotmaslik yuzasidan barcha zaruriy choralar ko‘rilishi eʼtibordan chetda qoldirilmadi.
-Hozirgi kunda viloyatdagi paxta-to‘qimachilik klasterlari va urug‘lik tayyorlash sexlarida jami 4 ming 954 tonna urug‘lik paxta tozalanib, saralanib, 3 ming 733 tonnasi tuksizlantirilib, dorilash ishlari amalga oshirilib, bugungi kunda ushbu urug‘lik chigitlarga muvofiqlik sertifikat olish uchun namunalar yuborilib, bu o‘z navbatida “O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘lim mutaxassislari tomonidan amalga oshirilayotgan nazorat tadbirlari natijasida viloyatda sifatli urug‘lik chigit tayyorlanishiga erishilmoqda.
Bu esa paxtadan mo‘l hosil olinishida muhim ahamiyatni kasb etib, kelgusida fermer xo‘jaligi va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalari yuqori marralarga erishishni taʼminlab beradi.

Самарканд: К посадке семян урожая 2024 года ведется серьезная подготовка
От семян зависит получение высокой урожайности и качества продукции из сельскохозяйственных культур. В основе поставок качественных семян лежит производство, обработка и контроль урожайности и качества семян, требующие значительной ответственности со стороны полевого персонала.
В результате переработки семенного хлопкового сырья, накопленного в Самаркандской области от урожая 2023 года, очищено 4 тысячи 954 тонны семян и выполнено 3 тысячи 863 тонны депиляции и обработки.В результате переработки семенного хлопкового сырья, накопленного в Самаркандской области от урожая 2023 года, очищено 4 тысячи 954 тонны семян и выполнено 3 тысячи 863 тонны депиляции и обработки.
Семена, предназначенные для посева в регионе, должны быть дезодорированы, сортная чистота должна быть не менее 100% у суперэлитных и элитных семян, 99% в первом поколении, 98% во втором поколении и 96% в третьем поколении. а также плодородность, загрязненность, влажность, механические повреждения и качественные показатели, такие как остаточное волокно, должны соответствовать нормам государственного стандарта.
Полученное семенное хлопковое сырье хранят на складах не менее двух месяцев в период покоя, а после полной физиологичности семян в хлопковом сырье организуют вывоз семян, полученных в результате переработки и производства, на предприятия, специализирующиеся на производстве. при подготовке семян, обработке, хранении и доставке в хозяйства. Эта работа продолжает внедряться шаг за шагом.
Поэтому областная администрация и районные отделения «Узагроинспекции», ДМ «Центр развития семян», областные управления Агентства по карантину и защите растений работают совместно с хлопкоочистительными предприятиями, входящими в состав существующих хлопковых кластеров, по заготовке семенного материала ежедневно. мониторинг ведется.
В частности, внезапное похолодание погоды по всей республике не оставило без внимания тот факт, что на складах семенных цехов были приняты меры по обогреву, влажность в процессе обработки находилась на заданном уровне, а также были приняты все необходимые меры в чтобы не потерять жизнеспособность семени.
- В настоящее время в хлопко-текстильных кластерах и семенных цехах области очищено и отсортировано 4 тысячи 954 тонны хлопка-сырца, обеспылено и обработано 3 тысячи 733 тонны хлопка-сырца. В результате контрольных мероприятий, проводимых специалистами Самаркандского областного отдела и районного отдела Узагроинспекции, в области достигнуто качественное производство семян.
Это имеет большое значение в получении обильного урожая хлопка и в будущем станет залогом достижения фермерским хозяйством и другими сельскохозяйственными предприятиями высоких целей.