Amaldagi islohotlar: Inson qadri uchun
Mamlakatimizda aholiga sifatli va kafolatli qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish orqali oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, issiqxona xo‘jaliklari va muzlatkichli omborxonalarning iqtisodiy jihatdan samarali ishlashi uchun yana-da qulay shart-sharoitlar yaratish, mazkur sohada band bo‘lgan aholi daromadlarini oshirishni qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020–2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi hamda “Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohasidagi islohotlarni jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi, “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash darajasini yana-da oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlari soha rivoji yo‘lidagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqdi.
- Tumanimizda qishloq xo‘jaligi sohasida 2025 yil g‘o‘za hosili uchun 7000 ming gektar yer maydonga chigit ekilishi rejalashtirilgan, - deydi Denov tumani Agroinspeksiyasi bo‘limi boshlig‘i Ikrom Nazarov. - Bugungi kunda urug‘lik "Buxoro -10", “Ravnoq”, "Sherobod SHN", “Sulton” navlarning chigitini dorilash ishlari O‘zagroinspeksiyaning Denov tumani bo‘limi tamonidan sifatli va belgilangan miqdori bo‘ycha tayorlash ishlari nazoratga olingan. Mazkur tayyorgarlik ishlari Xayrobod urug‘lik chigitni dorilash sexida ishlar amalga oshirilmoqda. Shuningdek, 4 ta texnikalarni taʼmirlash maskanlarida 204 ta chopiq traktor, 204 ta kultivator, 90 ta chigit ekish seyalkasi va 320 ta tishli boronalar to‘liq taʼmirlanib ishlash holatiga keltirilgan.

Реформы в действии: Во имя человеческого достоинства
В целях дальнейшего обеспечения продовольственной безопасности путем снабжения населения качественной и гарантированной сельскохозяйственной продукцией нашей страны, создания более благоприятных условий для экономически эффективной работы тепличных хозяйств и холодильных складов, увеличения доходов населения, занятого в этой сфере. поощрять, задачи, определенные в стратегии Президента Республики Узбекистан «Развитие сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы». «О дополнительных мерах по эффективной организации реализации» и «О дополнительных мерах по ускорению реформ в сфере сельского хозяйства и продовольствия» «О мерах по дальнейшему повышению уровня механизации экономики» взяли на себя работу по развитию отрасли. новый этап.
- В сфере сельского хозяйства в нашем районе в 2025 году планируется засеять семенами 7 тысяч гектаров земли под сбор хлопка, - говорит Икром Назаров, начальник управления агроинспекции Деновского района. - Сегодня обработка семян сортов «Бухара-10», «Равнок», «Шеробод ШН», «Султан» находится на контроле Деновского районного отдела Узагроинспекции. Эти подготовительные работы проводятся в Хайрабадском семеноводческом цехе. Также в 4 центрах ремонта техники полностью отремонтированы и приведены в рабочее состояние 204 плуговых трактора, 204 культиватора, 90 сеялок и 320 зубчатых борон.