Amaldagi islohotlar: Inson qadri uchun
Mamlakatimizda aholiga sifatli va kafolatli qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish orqali oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, issiqxona xo‘jaliklari va muzlatkichli omborxonalarning iqtisodiy jihatdan samarali ishlashi uchun yana-da qulay shart-sharoitlar yaratish, mazkur sohada band bo‘lgan aholi daromadlarini oshirishni qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020–2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi hamda “Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohasidagi islohotlarni jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi, “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash darajasini yana-da oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlari soha rivoji yo‘lidagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqdi.
- Tumanimizda qishloq xo‘jaligi sohasida 2025 yil g‘o‘za hosili uchun 7000 ming gektar yer maydonga chigit ekilishi rejalashtirilgan, - deydi Denov tumani Agroinspeksiyasi bo‘limi boshlig‘i Ikrom Nazarov. - Bugungi kunda urug‘lik "Buxoro -10", “Ravnoq”, "Sherobod SHN", “Sulton” navlarning chigitini dorilash ishlari O‘zagroinspeksiyaning Denov tumani bo‘limi tamonidan sifatli va belgilangan miqdori bo‘ycha tayorlash ishlari nazoratga olingan. Mazkur tayyorgarlik ishlari Xayrobod urug‘lik chigitni dorilash sexida ishlar amalga oshirilmoqda. Shuningdek, 4 ta texnikalarni taʼmirlash maskanlarida 204 ta chopiq traktor, 204 ta kultivator, 90 ta chigit ekish seyalkasi va 320 ta tishli boronalar to‘liq taʼmirlanib ishlash holatiga keltirilgan.

Reforms in action: For human dignity
In order to ensure food security in our country by supplying the population with high-quality and guaranteed agricultural products, create more favorable conditions for the economically efficient operation of greenhouse farms and cold storage facilities, and further stimulate the increase in incomes of the population employed in this sector, the resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to effectively organize the implementation of the tasks set out in the Strategy for the Development of Agriculture of the Republic of Uzbekistan for 2020–2030”, “On additional measures to accelerate reforms in the agricultural and food sectors”, and “On measures to further increase the level of mechanization of agriculture” brought the work on the development of the sector to a new level.
- In our district, it is planned to sow seeds on 7,000 thousand hectares of land for the 2025 cotton harvest in the agricultural sector, - says Ikrom Nazarov, head of the Denov district Agroinspection department. - Today, the Denov district department of the Uzagroinspection has taken control of the quality and quantity of seed treatment of the seeds of the "Bukhara-10", "Ravnoq", "Sherobod SHN", "Sultan" varieties. These preparatory works are being carried out at the Khairabad seed treatment workshop. Also, 204 wheel tractors, 204 cultivators, 90 seed drills and 320 toothed harrows have been fully repaired and put into operation at 4 equipment repair facilities.