27 Oktyabr 2023 3877
2023 yil hosilidan don qabul qilish maskanlari va ularning ochiq maydonlariga qabul qilingan g‘allani don qabul qiluvchi korxonalarining elevator va yopiq sig‘imlariga o‘z vaqtida kiritilishi Inspeksiya tomonidan qatʼiy nazoratga olingan. Shuningdek, Inspeksiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar boshqarmalarining tegishli mutaxassislari ushbu tadbirlar bajarilishini nazoratga olish bo‘yicha kunlik maʼlumotlar olib bormoqda.
2023 yil g‘alla hosilidan respublika bo‘yicha jami 2 mln. 605 ming 328 tonna don jamg‘arilgan bo‘lib, shundan 1 mln. 307 ming 341 tonnasi Jamg‘arma hisobiga, 1 mln. 58 ming 666 tonnasi vaqtincha saqlash uchun bug‘doy doni qabul qilinib, ushbu bug‘doyning 1 mln. 738,4 ming tonnasi ochiq maydonlarga qabul qilingan.
Bugungi kunda ochiq maydonlarga qabul qilingan bug‘doyning 1 mln. 678 ming 281 tonnasi yoki 96,6 foizi elevator va yopiq sig‘imlarga kiritilishi taʼminlandi.
Vaqtincha saqlash uchun qabul qilingan donlardan 59 ming 919 tonnasi yoki 3,4 foizigina maxsus maydonlarda atrofi beton to‘siqlar bilan o‘ralib, ustki qismi brizent chodirlar bilan yopilishi hamda kelgusida birja savdolarida sotilishi bo‘yicha nazoratga olindi.
Shuningdek, oldimizga qo‘yilgan vazifa va topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida “O‘zagroinspeksiya” xodimlari ishni uzluksiz tashkil qilib, davlat omborlariga qabul qilingan donni sifati, to‘g‘ri joylashtirilishi va saqlanishi ustidan doimiy nazorat olib bormoqda.
Davlat resursidagi don va don mahsulotlaridan oqilona foydalanish va maqsadli ishlatilishi ustidan “O‘zagroinspeksiya” xodimlari tomonidan kunlik nazorat o‘rnatilgan.
I.Pirnazarov, Inspeksiyaning paxta xom-ashyosi, don va uni qayta ishlashdan olingan mahsulotlardan foydalanishni nazorat qilish boshqarmasi bosh mutaxassisi

Качественное хранение зерна, принятого в государственный ресурс, находится под контролем инспекции
Инспекция строго контролировала своевременный ввод зерна, полученного от урожая 2023 года, в элеваторы и закрытые емкости зерноприемных пунктов и их открытые площадки. Кроме того, соответствующими специалистами инспекционного управления Республики Каракалпакстан и областных управлений проводится ежедневная информация по контролю за выполнением данных мероприятий.
Из урожая зерна 2023 года всего 2 млн. Зерна накоплено 605 тыс. 328 тонн, из них 1 млн. тонн. На счет Фонда 307 тыс. 341 тонна, 1 млн. руб. На временное хранение было принято 58 тысяч 666 тонн зерна пшеницы, реализовано 1 миллион тонн этой пшеницы. В открытые месторождения вывезено 738,4 тыс. тонн.
Сегодня 1 млн. В элеваторные и закрытые мощности пришлось 678 тысяч 281 тонна или 96,6 процента.
Лишь 59 тысяч 919 тонн, или 3,4 процента поступившего на временное хранение зерна, было размещено на специальных площадках, обнесенных бетонными заборами, а верхняя часть накрыта брезентом и продана на будущих биржах.
Также, чтобы обеспечить выполнение поставленных перед нами задач и задач, сотрудники «Узагроинспексии» непрерывно организуют работу и осуществляют постоянный контроль за качеством, правильностью размещения и хранения поступающего зерна на государственных складах.
Сотрудники «Узагроинспексии» осуществляют ежедневный контроль за рациональным использованием и целевым использованием зерна и зернопродуктов, находящихся в государственном ресурсе.
Пирназаров И.А., главный специалист отдела контроля использования хлопкового сырья, зерна и продуктов, полученных в результате его переработки, инспекции