Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni o‘zboshimchalik bilan o‘rab olish-javobgarlikni keltirib chiqaradi
5 Iyul 2024 2809
"O‘zagroinspeksiya" tomonidan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni nazorat qilish bo‘yicha muntazam nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Xususan, “O‘zagroinspeksiyaning Namangan viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan belgilangan maqsadlarda foydalanilishi hamda o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlarini aniqlash shular jumlasidandir.
Nazorat tadbirlari davomida, viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan, Pop tumani, M.Mirsultonov massivi xo‘jalik yer tuzish xaritasining 108q-konturidan fuqaro B. E. qonun hujjatlarida belgilangan tartibda (uy-joy, noturar joy, ko‘p yillik daraxtzorlar, boshqalar uchun) yer uchastkasini ajratish to‘g‘risidagi tuman hokimining qarori yoki boshqa hujjatlari bo‘lmagani holda, o‘ziga tegishli bo‘lgan turar joy binosining tutash qismidan o‘zboshimchalik bilan tuproq unumdorligi jihatidan 46,3 bonitet ballga teng bo‘lgan 0,06 gektar sug‘oriladigan yer maydonini o‘zboshimchalik bilan uch tomonlama beton bilan o‘rab olib, qurilish ishlarini amalga oshirganligi aniqlangan. Buning natijasida qishloq xo‘jaligi yerlariga 39 mln 703 ming 603 so‘m miqdorida zarar hisoblandi.
Ushbu aniqlangan holat bo‘yicha, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rinini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomining 55-bandiga muvofiq, “O‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari aniqlanib, belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim qilinadi.

"Uzagroinspektsiya" conducts regular control measures for the control of agricultural lands.
In particular, determining the amount of damage caused by the agricultural land use control department of the Namangan Regional Department of "Uzagroinspektsiya" in cases where agricultural land is used for specified purposes and arbitrarily caused the land to be withdrawn from agricultural circulation is one of these.
During the control measures, by the employees of the regional administration, citizen B.E. In the absence of a decision or other documents of the district governor on the allocation of a plot of land in accordance with the procedure established by law (for housing, non-residential premises, perennial tree plantations, etc.), arbitrarily from the adjoining part of the residential building to which he belongs to 46.3 credit points in terms of soil fertility It was found that the 0.06 hectare irrigated land area was arbitrarily surrounded by three-way concrete and carried out construction works. As a result, agricultural lands were damaged in the amount of 39 million 703 thousand 603 soums.
According to this identified situation, approved by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 146 of May 25, 2011, "Damages caused to the owners, users, tenants and owners of land plots, failures of agricultural and forestry production, as well as withdrawal of land from agricultural use" In accordance with Article 55 of the Regulation "On the procedure for compensating for the damage caused in cases of agricultural use, the amounts of damage caused in cases of arbitrarily causing land to be withdrawn from agricultural use shall be determined and submitted to the law enforcement bodies in the prescribed manner.