Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni o‘zboshimchalik bilan o‘rab olish-javobgarlikni keltirib chiqaradi
5 Iyul 2024 2809
"O‘zagroinspeksiya" tomonidan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni nazorat qilish bo‘yicha muntazam nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Xususan, “O‘zagroinspeksiyaning Namangan viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan belgilangan maqsadlarda foydalanilishi hamda o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlarini aniqlash shular jumlasidandir.
Nazorat tadbirlari davomida, viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan, Pop tumani, M.Mirsultonov massivi xo‘jalik yer tuzish xaritasining 108q-konturidan fuqaro B. E. qonun hujjatlarida belgilangan tartibda (uy-joy, noturar joy, ko‘p yillik daraxtzorlar, boshqalar uchun) yer uchastkasini ajratish to‘g‘risidagi tuman hokimining qarori yoki boshqa hujjatlari bo‘lmagani holda, o‘ziga tegishli bo‘lgan turar joy binosining tutash qismidan o‘zboshimchalik bilan tuproq unumdorligi jihatidan 46,3 bonitet ballga teng bo‘lgan 0,06 gektar sug‘oriladigan yer maydonini o‘zboshimchalik bilan uch tomonlama beton bilan o‘rab olib, qurilish ishlarini amalga oshirganligi aniqlangan. Buning natijasida qishloq xo‘jaligi yerlariga 39 mln 703 ming 603 so‘m miqdorida zarar hisoblandi.
Ushbu aniqlangan holat bo‘yicha, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rinini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomining 55-bandiga muvofiq, “O‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari aniqlanib, belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim qilinadi.

Произвольное ограждение сельскохозяйственных земель влечет за собой ответственность
«Узагроинспекция» проводит регулярные контрольные мероприятия по контролю земель сельскохозяйственного назначения.
В частности, одним из таких является определение размера ущерба, причиненного отделом по контролю за использованием земель сельскохозяйственного назначения Наманганского областного управления «Узагроинспекции» в случаях, когда земли сельскохозяйственного назначения используются в определенных целях и самовольно повлекли за собой изъятие земель из сельскохозяйственного оборота. .
В ходе контрольных мероприятий сотрудниками областной администрации гражданин Б.Э. При отсутствии решения или иных документов губернатора района о выделении земельного участка в установленном законом порядке (под жилье, нежилое помещение, насаждения многолетних деревьев и т.п.) самовольно со стороны прилегающих части жилого дома, к которому он принадлежит, присвоено 46,3 кредитных пункта по плодородию почвы. Установлено, что участок орошаемой земли площадью 0,06 га был произвольно обнесен тройным бетоном и проведены строительные работы. В результате землям сельскохозяйственного назначения был нанесен ущерб на сумму 39 миллионов 703 тысячи 603 сума.
Согласно данной выявленной ситуации, утвержденной постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 мая 2011 года № 146 «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и владельцам земельных участков, невыполнением работ по сельскохозяйственному и лесному хозяйству». производства, а также изъятия земель из сельскохозяйственного использования» В соответствии со статьей 55 Положения «О порядке возмещения вреда, причиненного в случаях сельскохозяйственного использования, размеры ущерба, причиненного в случаях самовольного изъятия земель, от сельскохозяйственного использования определяются и представляются в правоохранительные органы в установленном порядке.