PRESS-TUR: yuqori unumli texnika va agregatlar imkoniyati bilan tanishildi
O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi, Ishtixon tuman bo‘limi tomonidan Qishloq xo‘jaligi texnikalaridan foydalanish samaradorligini oshirish hamda qishloq xo‘jaligida yangi tatbiq qilinayotgan yuqori unumli texnika va agregatlaridan foydalanish yuzasidan “Press-tur” tashkil etildi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari hamda soha xodimlari ishtirok etgan  Press-tur davomida Ishtixon tumanidagi “Beshlik javohiri” MMTP hududidagi “Muxtor Qobilov fermer xo‘jaligida olib borilayotgan yer tayyorlash hamda paxta ekish jarayoni yuzasidan maʼlumotlar berildi. Ushbu jarayonda bugungi kunda dolzarb bo‘lib borayotgan suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish yuzasidan fermer xo‘jaligi tomonidan Respublikamiz tomonidan berilayotgan imtiyozlardan foydalanilgan holda subsidiya asosida olingan “YERMAC” rusumli Turkiya davlatida ishlab chiqarilayotgan lazerli yer tekislash agregatining ish jarayoni o‘rganildi.
Shu bilan birgalikda, fermer xo‘jaligi tomonidan chigit ekish jarayonida yuqori unumli pnevmatik “PlANTER-D4” rusumli chigit ekish seyalkasi faoliyati hamda mutaxassislar tomonidan pnevmatik chigit ekish seyalkasining bir qator afzalliklari ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan tumanda 2024-yil g‘alla o‘rim mavsumida hamda paxta mavsumida ishtirok etadigan qishloq xo‘jaligi texnikalari, yuqori unumli g‘alla o‘rish kombaynlari, paxta terish mashinalari hamda boshqa turdagi texnikalar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarini berib borishdi.
Bugungi kunda, Ishtixon tumanida 2024-yil g‘alla o‘rim-yig‘im mavsumida 36 dona yuqori unumli g‘alla o‘rish kombaynlari ishtirok etishi rejalashtirilgan bo‘lib, bugungi kun ushbu kombaynlarni mavsumga tayyorlash ishlari hamda taʼmirlash uchun talab etiladigan 1 mlrd 360 mln so‘m mablag‘lar to‘liq o‘zlashtirilgan va taʼmirlash ishlari yakuniga yetkazilgan.

ПРЕСС-ТУР: представили возможности высокопроизводительной техники и агрегатов
«Пресс-тур» организован Самаркандским областным отделением «Узагроинспекции», Иштихонским районным отделом с целью повышения эффективности использования сельскохозяйственной техники и применения новых высокопроизводительных машин и агрегатов в сельском хозяйстве.
В ходе пресс-тура, в котором приняли участие представители средств массовой информации и работники отрасли, была дана информация о процессе подготовки земель и посадки хлопка в фермерском хозяйстве «Мухтар Габилов» на территории ММТП «Бешлик Джавахири» в Иштихоне. округ. В данном процессе задействован рабочий процесс лазерной планировочной установки ERMAC производства Турции, полученной на основе субсидии хозяйством с использованием льгот, предоставляемых нашей Республикой в ​​связи с внедрением водосберегающих технологий, которые становятся актуальными сегодня.
При этом в процессе посева семян в хозяйстве специалистами была продемонстрирована работа высокопроизводительной пневматической сеялки «ПЛАНТЕР-Д4» и ряд преимуществ пневматической сеялки.
Кроме того, участники задали вопросы о сельскохозяйственной технике, высокопроизводительных зерноуборочных комбайнах, хлопкоуборочных машинах и других видах техники, которая будет участвовать в уборке зерновых и хлопковом сезоне 2024 года в районе.Кроме того, участники задали вопросы о сельскохозяйственной технике, высокопроизводительных зерноуборочных комбайнах, хлопкоуборочных машинах и других видах техники, которая будет участвовать в уборке зерновых и хлопковом сезоне 2024 года в районе.
Сегодня в Иштихонском районе в зерноуборке 2024 года планируется принять участие 36 высокопроизводительных комбайнов, и сегодня средства в размере 1 миллиарда 360 миллионов сумов, необходимые для подготовки и ремонта этих комбайнов к сезону, полностью освоены и ремонтные работы завершены.
Также в целях организованной организации хлопкоуборочного сезона 2024 года и сбора хлопка, не уничтожая его, в районе к сезону готовы 7 единиц высокопроизводительных хлопкоуборочных машин «Джон-Дир 9970».
Кроме того, участники изучили под фильмом процессы посева нового вида безволосых семян, импортированных из Китая, на 320 га земли по китайской технологии с целью получения высокого урожая хлопка в районе.